Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Soutěžní příspěvek

Téma: Rodina

Mám psa! A kočku.

Barbora Sofková, věk: 32 let

713
x přečten

Krátký text o tom, že jsem možná prošvihla možnost si kromě zvířat pořídit i nějaké děti. A vadí to vůbec?

Když jsem byl mladší, nenáviděl jsem svatby. Tetičky a babičky ke mně chodily, štípaly mě do tváře, smály se a říkaly: "Ty budeš další." Přestaly s tím, když jsem jim na pohřbech začal dělat to samé.

Na úvod jsem si s předpokládaným souhlasem neznámého autora vypůjčila vtip, který nejspíš znáte. Pokud ho čtete poprvé, doufám, že pobavil. Svého času (mezi dvaceti a třiceti lety, což mi dnes připadá jako pravěk) jsem podobný problém docela řešila.

V porovnání s mými fertilními příbuznými jsem jako bezdětná pětadvacítka začínala být už fakticky trochu divná. Sama jsem sice skutečnost, že na rozdíl od nich buď dokážu držet své hormony na uzdě, nebo mám jen mnohem vřelejší vztah k antikoncepci, považovala za jednu ze nejsvětlejších stránek mé osobnosti, ale rodiče by mi přáli děti (hned po tom, co tzv. udělám kariéru) a sobě vnoučata. Tety a strýčkové neteře, sestřenice a bratranci nevím co - pro takový příbuzenský vztah snad neexistuje pojmenování. Prý ať si pořídím mimčo, chtějí vozit kočárek. Copak ti lidi nemají žádné koníčky? A ostatní prostě jen chtěli na svatbu, protože večírek, jídlo, pití, tanec. Jupí! Neměla jsem ani kariéru, ani vyhlídky na manželství a už vůbec ne děti. Nic z toho nemám dodnes. A společně s Ninou Simone si zpívám: Aint got no home, aint got no shoes... I have got my freedom, I have got life. Mimochodem, boty doopravdy nemám, všechny slušný mi rozkousalo štěně. Na druhou stranu, mám štěně! A kočku. Jen jednu, nejsem zastydlá stará panna s pěti kočkama v bytě. (Stejně se ptají: „Ty bydlíš sama, s kočkou a psem? A kolik ti je let?!“)


Existuje spousta otravných dotazů, které nerady slýcháme. U většiny záleží na situaci. "Kdy bude svatba?" jsem svého času řadila hodně vysoko na jejich pomyslném žebříčku. A s pocitem intelektuální převahy jsem odpovídala: "Nebude!" Jenže časem  mne ten pocit začal opouštět. Je mi přes třicet a těhotná je moje dvacetiletá neteř. A dvacetileté přítelkyně a manželky bývalých spolužáků ze základky. Existuje spousta nepříjemných, rozčilujících a děsivých otázek, kterými vás může častovat vlastní příbuzenstvo, matky kamarádek, co vyrůstaly na stejném sídlišti, sousedé. Mnohem děsivější ale je, když se na některé věci přestanou ptát.


Pomalu mi dochází, že nezdolám nejvyšší hory světa, neprocestuju sedm světadílů, nevynaleznu lék na rakovinu, nebude ze mě slavná fotomodelka (jako Claudia Schiffer) a dokonce ani slavná fotografka, nijak zásadním způsobem se nezasadím o světový mír,... Momentálně mezi největší výzvy mého života patří placení nájemného, anglická gramatika a vstávání na ranní lekce jógy. Možná mám dlouhé vedení, ale už i já tuším, že ti nudní, vlezlí dospělí tehdy věděli něco, co já ještě ne. A zrovna když si začínám připouštět, že mít starost o rodinu nemusí být úplně blbá náplň života, přestane mé hypotetické potomstvo kohokoliv zajímat. To proto, že už je pozdě a jen já to ještě nevidím?

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.10. až 31.12.

Téma: Muži, 10x přečten

Doma dusno

Kateřina Horová, věk: 26 let

Přečíst

Hadr na podlaze, neustálý koloběh, nekonečná poušť a "zvíře" lačnící po vaši krvi, to vše vás pronásleduje až do konce.

...

Téma: Zaměstnání, 13x přečten

Znáte svoje ikigai?

Věra Černá, věk: 38 let

Přečíst

Setkali jste se už někdy s japonským výrazem "Ikigai"? Znáte svůj smysl života? Dokázali byste ho popsat? Já jsem stále "na cestě" za hledáním...

Téma: Muži, 43x přečten

I taková může být láska

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Láska má tisíce podob. To všichni víme. Může být něžná jako právě rozvitá růže nebo vášnivá jako rytmy tanga....

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing