Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Soutěžní příspěvek

Téma: Rodina

Mám psa! A kočku.

Barbora Sofková, věk: 32 let

817
x přečten

Krátký text o tom, že jsem možná prošvihla možnost si kromě zvířat pořídit i nějaké děti. A vadí to vůbec?

Když jsem byl mladší, nenáviděl jsem svatby. Tetičky a babičky ke mně chodily, štípaly mě do tváře, smály se a říkaly: "Ty budeš další." Přestaly s tím, když jsem jim na pohřbech začal dělat to samé.

Na úvod jsem si s předpokládaným souhlasem neznámého autora vypůjčila vtip, který nejspíš znáte. Pokud ho čtete poprvé, doufám, že pobavil. Svého času (mezi dvaceti a třiceti lety, což mi dnes připadá jako pravěk) jsem podobný problém docela řešila.

V porovnání s mými fertilními příbuznými jsem jako bezdětná pětadvacítka začínala být už fakticky trochu divná. Sama jsem sice skutečnost, že na rozdíl od nich buď dokážu držet své hormony na uzdě, nebo mám jen mnohem vřelejší vztah k antikoncepci, považovala za jednu ze nejsvětlejších stránek mé osobnosti, ale rodiče by mi přáli děti (hned po tom, co tzv. udělám kariéru) a sobě vnoučata. Tety a strýčkové neteře, sestřenice a bratranci nevím co - pro takový příbuzenský vztah snad neexistuje pojmenování. Prý ať si pořídím mimčo, chtějí vozit kočárek. Copak ti lidi nemají žádné koníčky? A ostatní prostě jen chtěli na svatbu, protože večírek, jídlo, pití, tanec. Jupí! Neměla jsem ani kariéru, ani vyhlídky na manželství a už vůbec ne děti. Nic z toho nemám dodnes. A společně s Ninou Simone si zpívám: Aint got no home, aint got no shoes... I have got my freedom, I have got life. Mimochodem, boty doopravdy nemám, všechny slušný mi rozkousalo štěně. Na druhou stranu, mám štěně! A kočku. Jen jednu, nejsem zastydlá stará panna s pěti kočkama v bytě. (Stejně se ptají: „Ty bydlíš sama, s kočkou a psem? A kolik ti je let?!“)


Existuje spousta otravných dotazů, které nerady slýcháme. U většiny záleží na situaci. "Kdy bude svatba?" jsem svého času řadila hodně vysoko na jejich pomyslném žebříčku. A s pocitem intelektuální převahy jsem odpovídala: "Nebude!" Jenže časem  mne ten pocit začal opouštět. Je mi přes třicet a těhotná je moje dvacetiletá neteř. A dvacetileté přítelkyně a manželky bývalých spolužáků ze základky. Existuje spousta nepříjemných, rozčilujících a děsivých otázek, kterými vás může častovat vlastní příbuzenstvo, matky kamarádek, co vyrůstaly na stejném sídlišti, sousedé. Mnohem děsivější ale je, když se na některé věci přestanou ptát.


Pomalu mi dochází, že nezdolám nejvyšší hory světa, neprocestuju sedm světadílů, nevynaleznu lék na rakovinu, nebude ze mě slavná fotomodelka (jako Claudia Schiffer) a dokonce ani slavná fotografka, nijak zásadním způsobem se nezasadím o světový mír,... Momentálně mezi největší výzvy mého života patří placení nájemného, anglická gramatika a vstávání na ranní lekce jógy. Možná mám dlouhé vedení, ale už i já tuším, že ti nudní, vlezlí dospělí tehdy věděli něco, co já ještě ne. A zrovna když si začínám připouštět, že mít starost o rodinu nemusí být úplně blbá náplň života, přestane mé hypotetické potomstvo kohokoliv zajímat. To proto, že už je pozdě a jen já to ještě nevidím?

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.4. až 30.6.

Téma: Móda, nákupy, záliby, 24x přečten

Procenta a zase procenta

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Na mnoha obchodech se to hemží plakáty, slibujícímy tu větší tu menší procetno slev. Člověk, neznalý poměrů by si mohl myslet, jak...

Téma: Rodina, 39x přečten

Milostné trable otce

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Jaké to je, když Váš otec trochu Casanova. Hledá štěstí v životě. Jak prožíváte jeho nešťastný výběr životních...

Téma: Rodina, 31x přečten

Složit život do krabic...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Každý za život neshromážíme pár věcí, s nimiž se nechceme rozloučit za nic na světě. A zdaleka nemusí jít o nějaké cennosti, ale po památky...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing