Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Soutěžní příspěvek

Téma: Móda, nákupy, záliby

Vendula Pihová

Vendula Pihová, věk: 36 let

149
x přečten

Každý den je jedinečný a přináší nám různá dobrodružství. Když si k tomu umíme udělat srandu sami ze sebe, jsou rázem naše nezdary přijímány s láskou a pochopením :)

Běžky na ledě a improvizace
Tahle zima přinesla neobvykle hodně sněhu (dříve to bylo standartní množství). A to je skvělá příležitost k setření prachu na lyžích. Vlastním finské běžky Karhu - datum výroby 80. léta. Po téměř 7 letech otírám lyže, hledám boty a hůlky (všechno samozřejmě uskladněné na různých místech). Ještě nějaké rukavice, čepici a další zahřívací věci a hurá, jdu do akce. Stojím před barákem a vzpomínám na dětství, kdy nás táta (se ségrou) proháněl na běžkách po polích. Strojově upravená stopa? Ani omylem. Vlastně ano, pokud za stroj budu považovat mého tátu. Jel vždycky první a my za ním jako poslušná kuřátka. Každý takový výlet trval cca. 1,5 hodiny. A jak to zvládnu teď? Dost myšlení a více činů. Přecházím silnici, naproti je řada rodinných domů, a kolem posledního šplhám v botách do kopce. Běžky si přeci nazuji v bezpečí od čumilů, co kdyby sem se vysekala hned na začátku! Obutí v pohodě. No tak přeci si ještě něco pamatuju. Odpich hůlkami a jedu. Do Prčic, vždyť tohle není sníh - to je led! No, už teď vím, že tohle bude dost hustá jízda. Vrstva sněhu cca. 5 - 10 cm (což se po oblevě dalo čekat). Místy čučí tráva a já se modlím, abych nepotkala kámen. Ó můj Bože, až pojedu z kopce, čeká mne pěknej adrenalin. Proháním se po pláních, trénuji sjezdy. Zastavovat a zatáčet jsem nikdy neuměla, takže před sešupem dolu pečlivě rozvažuji úhel jízdy. Pane jo, už sem 2 hodiny venku. Mám radost, tohle rande bylo nad očekávání skvělé. Dokonce i zpočátku nenáviděný led mne vytrénoval v udržení rovnováhy.

 

 

 

 


Otáčím směr a hurá domů. V hlavě mám myšlenky na teplý čaj. Trasu nazpět zvládám bravurně, teď jen sjet poslední svah a hurá domů. Ups! Já úplně zapomněla jaký je to kopec. Dlouhý, předlouhý a jako bonus je ukončen sousedovo plotem. Je rozhodnuto. Pojedu co nejvíce šikmo a oplocení minu. Jenomže led má jiné plány. Rozhazuje běžky a směr se mění. Panebože, vždyť já jedu přímo na ten plot! Co mám dělat? V hlavě mi rejdí obrazy: vidím, jak moje lyže zajedou přímo do děr mezi šprušlemi, druhá představa je krutější: srážka s dřevem a polámané lyže. Už zbývá jen 10 metrů. Tak dělej něco, hučí mi v hlavě. A já poslechnu a povolávám do zbraně nejspolehlivější brzdu - můj vlastní zadek. Jau. Na tom ledu je pekelně cítit každý hrbol. Ještě že nejsem chlap, jinak bych měla naklepané kulky. Tenhle den jsem zažila pocit svody. Žádné omezení vyjetou stopou. Žádná promyšlená trasa. Zkrátka jasné je jen místo startu. A vy jedete a sledujete krajinu. Pozorujete zvířata, občas si popovídáte s neznámým běžkařem či pěším. A směr Vaší cesty se určuje sám. Tak jako naše životy. Zkuste někdy udělat první krok v čemkoliv, bez ohledu na to, co bude potom. Následující kroky se Vám ukáží v pravý čas. Občas jsme jako stroje, které přeci musí mít všechno pečlivě naplánované. Ale tím se ochuzujeme o to nejcennější: o improvizaci.

 

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.4. až 30.6.

Téma: Muži, 49x přečten

Utajené nákupy

Eva Haltufová, věk: 59 let

Přečíst

Každý trpíme nějakou tou úchylkou. Ovšem možná díky těm úchylkám je náš život pestřejší a dokonce může upevňovat...

Téma: Rodina, 27x přečten

Babka šetřilka

Dana Beňaková, věk: 59 let

Přečíst

Šetrnost je jistě vlastnost víc než chvályhodná. Ale chtít druhým vnucovat věci, které už mají své dávno odslouženo, byť...

Téma: Rodina, 41x přečten

Prostě mu najdeš jiného tátu

Vladimíra Čechová, věk: 39 let

Přečíst

Dá se zapomenout na slova vyřčená v hádce? Je lepší vědět nebo zapomenout? Kdy ještě stojí za to bojovat a kdy je lepší se otočit...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing