Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Soutěžní příspěvek

Téma: Kamarádky

Šedá jako myška

Jitka Kubešová, věk: 56 let

1275
x přečten

Co s vámi udělá správný výběr barevních odstínů vašeho oblečení? Nevíte? Tak čtěte. Treba načerpáte trochu inspirace jako Blanka.

Šedá jako myš? Tak to tedy rozhodně není nic pro mě. O čem že to jako mluvím? O barvách přece. Ano, jsou zářivější barvy, než je šedá. Já osobně miluji červenou ve všech jejích podobách. Od cihlově červené, až po karmínově červenou nebo temně rudou jako to nejlahodnější červené španělské víno. A právě tyto barvy s šedou dohromady mohou vytvořit úžasnou kombinaci. Mohou tu klidnou, možná i trochu nudnou šedou rozzářit, podtrhnout, oživit. Jako dítě jsem šedé odstíny nesnášela. Co bylo šedé, bylo nudné. Barva dobrá tak pro starce. Divná barva. Je to vlastně vůbec barva? Co se stane, když smícháte všechny barvy dohromady? Právě ta podivná šedá. S postupem času, jak jsem dospívala a zrála, mi ta šedivá nepřipadala tak divná. Naopak. Připadala mi zvláštní. Přišla jsem na to, že i šedá barva může mít spousty odstínů a nepřeberných tónů. Od šedi holubích pírek, šedých perlových odstínů, přes kouřovou, grafitovou až po odstín ušlechtilé oceli. Škála odstínů je nepřeberná. Zjistila jsem, že se dá lehce kombinovat téměř se všemi odstíny. A tak začala v mém životě hra barev.
Jen se to s tou šedou nesmí přehánět. Tak třeba Blanka. Drobná, milá, chytrá, ale šedá myška. Téměř neviditelná. A to doslova. Protože, kdyby nebyla neviditelná, dávno by měla chlapa. Jenže byla celá od hlavy až k patě zahalená do šedivé, i barva jejích vlasů byla šedivá. Byla naprosto přehlédnutelná. Slušela by jí přezdívka Myší kožíšek. Šedý svetřík, prý je elegantní. To určitě je, ale nikoliv v kombinaci se šedými kalhotami, šedými lodičkami a šedou kabelkou. A na hlavě šedivějící kštice, na očích šedé brýlové obroučky. Blani, chtělo by to něco výraznějšího, křičelo mé nitro, když jsme se jednoho dne náhodou potkaly v obchodní pasáži. A protože jsme se dlouho neviděly, zašly jsme si na výbornou kávičku. Co se to s tou Blankou jen stalo, honily se mi myšlenky hlavou. Nakonec Blanka sama začala vyprávět. Před pár lety se rozešla s přítelem a od té doby je sama. „Nemůžu o nikoho slušného zavadit", povzdychla si smutně. „Všichni jsou tak veselí, až mi ta jejich veselost leze na nervy", pokračovala. No, Blani, to je právě ten kámen úrazu, pomyslela jsem si. Blanka, zasmušilá stárnoucí žena, která na vtípky nemá ani pomyšlení, protože život je přece tak složitý a k smíchu toho v něm zrovna moc není. „Ale Blani, myslím, že se mýlíš. Koukni, začalo jaro, dnes je nádherně, vylezlo první jarní sluníčko", snažila jsem se Blanku pozitivně naladit. „No právě, první slunko bývá zrádné, budeme za chvíli nemocné, uvidíš. Navíc, vůbec nestíhám jarní úklid. A šéf je taky protivný jako nikdy", vedla si Blanka stále svou. Chtělo by to, děvče, trochu pozitivní myšlení. Trochu té radosti do života. S takovou nikdy žádného chlapa neulovíš a zůstaneš zapšklá šedá myš, pomyslela jsem si. „Víš co Blani, půjdeme si něco hezkého koupit, když začalo to jaro, co říkáš?", hučela jsem do ní. Blanka nejdřív váhala a nakonec svolila. Prolezly jsme spolu známé módní obchody až po drogerii. Tam jsem Blance koupila výraznou rtěnku, aby se její obličej malinko rozsvítil. A krásný vínově červený svetřík k jejím šedým kalhotám, co měla ten den na sobě. Když nám v obuvi prodavačka podávala úžasné lodičky ve stejném odstínu, Blanka zaváhala. Pak si je obula a už je nesundala. „Ty jsou naprosto boží", veselila se jako malé dítě, když dostane svou vytouženou hračku. A teď ještě rychle objednat do kadeřnictví. „Blanko, s těmi vlasy prostě musíš něco udělat. Uvidíš, že do týdne budeš mít chlapa", smála jsem se.
No, do týdne to nebylo, ale asi za dva měsíce mi Blanka volala: „Máš dnes čas na kafe? Mám novinu". Tušila jsem, co za novinu přijde. Na schůzku přišla úplně jiná žena. Elegantní, v kombinaci šedé s vínovou. Moderní účes v naprosto perfektním odstínu hořké čokolády, jemné líčení a výrazná rtěnka. Prostě přišla úplně jiná Blanka. „Je naprosto úžasnej. Inženýr. Staví mosty. A má styl. A navíc, Michalovi nesahá ani po kotníky", chrlila na mě Blanka. Krásná a šťastná. A přitom stačilo tak málo. Změna šatníku, stylu a láska, která Blance rozzářila oči, pohladila duši a otevřela srdce. Vždyť i žena v myším kožíšku s pomocí těch správných doplňků může být ve skutečnosti zářivá kráska, které muži leží u nohou.

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing