Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Soutěžní příspěvek

Téma: Rodina

LEDNIČKA

Jitka Vavrušová, věk: 36 let

668
x přečten

Lednice, chladnička, obyčejný spotřebič, který nechybí v žádné dnešní domácnosti. Tak běžná věc, a přesto v některých rodinách umí někdy ukázat zvláštní čáry a kouzla...


Vyslechnuto nedávno. Hovor dvou starších žen. Povinně. Poslouchat cizí povídání nemám ve zvyku, ale stísněný prostor veřejné hromadné dopravy bohužel nenabízí jinou možnost. Oči jdou zavřít, ale uším poručit nelze. Většinou se tedy i v těchto situacích snažím myslet na něco jiného a neposlouchat co mému sluchu nepatří, ale pronikavému hlasu se uniká stěží. 

Diskutovaly naprosto zapáleně. Jedna paní si stěžovala druhé, jaký to má doma problém s lednicí. Cokoliv do ní koupí, a to zdůrazňuje, že nakoupí vše přímo podle pokynů manžela, on v ní potom stejně nemůže najít. Dokonce prý nedávno vyměnili chladničku za menší model, problém ale přetrvává dál. Čím to asi může být?

 Protože jsem zřetelně všechno slyšela a dámy se tvářily hodně rozhořčeně, jejich odpovědi, jaké za tímto jevem stojí teorie, mě docela zajímaly. Bohužel však v tomto okamžiku byla moje cesta u konce, a pokud jsem chtěla stihnout ostatní povinnosti, mezi nimiž byl i nákup jídla, důvod mizejících potravin v útrobách lednice mně musel zůstat neznámý. Nicméně myšlenky o podobných situacích  nejen v kuchyni moji mysl dál narušovaly celý zbytek odpoledne.

A jak už to bývá, podobnosti se přitahují, a tak po večerní televizně-lednicové scéně mě otázky potravinových ztrát nenechaly ani klidně spát…

Možná jsme ojedinělá domácnost, ale naše děti si vytvořily zvláštní zvyk, ze kterého postupně vznikl rituál. Každý večer, po večeři, kdy jsou už opravdu, ale jak mě sami ujišťují, vážně zcela nasyceni a už nic dalšího jíst nebudou, přijdou k lednici, otevřou ji a koukají. 

Kam? Dovnitř. Do lednice. Prozkoumávají její obsah patro po patru a přitom komentují slovy, že tam nic nemáme. U tohoto mapování se, pokud není nikdo z dospělých v dohledu, ještě stačí na jejím otevřeném křídle i povozit. Pravda, starším už tento zvyk znemožnily fyzické rozměry, ale mladší to spolehlivě okoukal a poctivě každovečerně trénuje, takže čekám, kdy místo pověstného klapnutí doprovázející otevření chladící krabice, někomu z nich celé dveře zůstanou v ruce. 

Většinou si tedy děti něco dobrého ještě vyberou, snědí a jdou spát. Tuto činnost nedělají naráz, ale pěkně jeden po druhém. Každovečerně. Po dobrém, po zlém, nic na ně neplatí, tento rituál u nás funguje za televizního večerníčka. Tentokrát však dostal scénář obměnu.

Přišel první syn, otevřel lednici a díval se. Jen jsem zaslechla větu: „ Ach jo, tady nic není.“ Znovu zmiňuji, že hodinu předtím jsem se vrátila z nákupu, kde objem vyskládaného vozíku na pohyblivý pás u pokladny budil hrůzu v očích ostatních spěchajících nakupujících, protože můj nákup předznamenával jejich další zdržení. Ono naplnit velkou americkou lednici nestačí jedna dvě igelitky z nejmenovaného supermarketu. 

Nakonec si tedy přece jen něco vybral. A dokonce mu to chutnalo, protože druhý si vzápětí přišel pro již konkrétní věc.

Otevřel lednici, koukal a hlásí: „Ale brácho, kde to je? Tady nic není.  A už vůbec ne ten jogurt.“ Zvláštní jev, pohřešovaných jogurtů tam byla desítka ve dvou patrech.

Nakonec se přišel povozit ten nejmladší a jeho hláška: „ Já tady nic nevidím, kluci!“, mě rozesmála. 

A tak jsem celou noc přemýšlela, jak je možné, že ačkoliv je lednice plná, nic v ní podle reakcí mých dětí není stejně tak, jako když je prázdná skutečně. Co se týká hledání konkrétního obsahu, to se jim někdy stává úkolem nadlidským. Přitom jsem se ani nedostala k dalšímu kouzlu naší lednice. A totiž k tomu, že v ní často nalézám prázdné obaly od sýrů, kečupu nebo tatarky. Umí to ta vaše také?

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá letní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.7. až 30.9.

Téma: Rodina, 22x přečten

Sárinka

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Rodina je dobrá, když ji máme, ale čas od času je docela zdravé si od ní odpočinout a pak jsme si vzácnější.

...

Téma: Kamarádky, 19x přečten

Psí velmoc

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

O tom, že jsme se stali častými majiteli psých mazlíčků, které nahrazují i kamarády a kamarádky mnohým z nás. A nejen to, ale i cit...

Téma: Rodina, 20x přečten

Sucho

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Možná si řeknete, že problém sucha pod téma rodina nepatří. Jenomže - jenomže nedostatek vody a nutnost šetření z ní se dotýká úplně...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing