Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Soutěžní příspěvek

Téma: Móda, nákupy, záliby

Mladá,štíhlá,žádoucí

Jana Henzlová, věk: 45 let

888
x přečten

Dieta. Slovo provázející většinu žen od školky až do vysokého věku. I já se s tímto problémem potýkám celý život. Před třicítkou více, po třicítce méně úspěšně.

Chtěla bych být mladá, štíhlá a žádoucí. Nebo alespoň oplývat takovým sebevědomím, podobně jako kolegyně z kanceláře, která nejenom že se tak při svých sto dvaceti kilogramech cítí, ale neváhá se tím v naší „open space office“ patřičně nahlas pochlubit – samozřejmě k pobavení všech v okolí sedících. Ale protože takové sebevědomí nemám, nezbývá mi nic jiného než každodenní boj s mými osmdesáti kilogramy.

Popsala bych ho zhruba asi takto: ráno, nejlépe po vyčůrání, honem na váhu. Následuje depka, zklamání, někdy i vztek a v hlavě se začíná odvíjet plán, jak s kily navíc co nejrychleji zatočit - nejlépe v řádu dní. Kromě zázračných tabletek, kterým jednoduše nevěřím, jsem vyzkoušela snad úplně všechno.

Dennodenní třičtvrtěhodinové šlapání na orbitreku v průběhu celého roku s výsledkem nula nula nic. Možná jsem neměla po tom cvičení tolik jíst, byla jsem však z toho nekonečného šlapání tak vyhladovělá…

Jídlo nejpozději ve tři hodiny odpoledne. To jsem si ale s cílem vydržet až do rána dopřávala poněkud větší poslední denní porci.

Hladovka v den úplňku. Hrůza. Celá nedočkavá jsem si na druhý den natáhla budík a nedělalo mi vůbec žádný problém být ranním ptáčetem – ačkoliv se řadím do té druhé skupiny takzvaných nočních sov.

Prostě ráda jím a mám to zřejmě v genech. Má babička, které zdraví moc nesloužilo, vždy hlásala: „jediné,co mi funguje dobře, je žaludek“. A já to mám přibližně stejné.V dětství jsem byla vedena k dojídání veškerého obsahu talíře slovy: „nekecej a žer“. Geny, výchova a nedostatek pevné vůle, to bude ten důvod mého trápení.

Už to mám! Asi by to chtělo nějakou motivaci! A tak můj mozek začíná pracovat na nejvyšší obrátky. Představuji si za mnou otáčející se muže na ulicích, zástupy ctitelů, nabídky k sňatku. Zhubnu a mužský se za mnou jen pohrnou! Tato motivace však není dostatečně silná,brzy zapadá do demotivačního propadliště dějin.

A tak to jde dál a dál...

Blížící se léto – cílem se stalo zhubnutí do plavek. No co, stejně jsem k moři neplánovala jet.

Návštěva obchodního centra spojená s následnými pocity beznaděje ve zkušebních kabinkách – cílem tehdy bylo zhubnutí do super šik ohozu,který jsem nutně potřebovala mít. Asi ani nemusím dodávat, že tak dlouho by na mě můj vysněný kousek v obchodě určitě nečekal.

Koupě o čísla menšího kousku s cílem vejít se do něj nejpozději do příštího měsíce. Nakonec skončil v šatníku někoho úplně jiného.

Notýsek, ve kterém jsme si spolu s kamarádkou vedly záznamy o tom, co jsme kdy v průběhu dne snědly. Začalo to postupným zatajováním hříchů, později byla celá vize oběma stranami zapomenuta.

Má sponze po třech letech bakalářského studia. Původně  se zdála být dostatečně mocným stimulačním nástrojem. Tolik příbuzných a známých, co mě uvidí. Nástup absolventů před zaplněnou aulou. Koupě nových šatů. Fotografie,videa.

Fotografie a video ze sponze – cílem bylo vypadat na promoci jinak než na sponzi, lépe. Cíl byl splněn z padesáti procent. Se svými pěti kilogramy navíc jsem jinak opravdu vypadala, ale takhle jsem to tedy opravdu nemyslela.


Jednoho dne už to vypadalo, že jsem přece jen našla tu svou, pravou a dostatečně účinnou, motivaci. Jedno odpoledne jsem strávila čekáním před ordinací lékaře více než dvě hodiny. Když už jsme zůstaly v čekárně jen dvě pacientky a já měla přijít na řadu jako úplně poslední, otevřely se dveře ordinace a sestřička se slovem „další“ vyzvala mladou slečnu ke vstupu do ordinace. Jaké však bylo mé překvapení, když mě slečna se slovy: „ běžte,u mě to dlouhé čekání škodí jen mě, ale u Vás i Vašemu miminku“ dala přednost! Uff… Co dělat teď?  Přiznat barvu nebo se nechat strhnout a zahrát si ve svých pětačtyřiceti letech hru na budoucí maminku? Udělala jsem to druhé. Nicméně i na tomto zážitku jsem si našla to pozitivní. Kdybych nevypadala mladě, asi by slečna nemohla zaměnit mé vypapané bříšlo s bříškem těhotenským. OK, tak to bychom měli.Mladá asi stále jsem. Co však ta štíhlá a žádoucí?


S postupujícím věkem se alespoň u mne motivy k hubnutí mění. V současné době je na vrcholu žebříčku nejmocnějších podnětů zdravotní stránka věci. Jak by se mi asi běhalo a dýchalo, kdybych vážila o 15-20 kg méně? Klouby, páteř....dokonce i mé dvě patní ostruhy by mě tolik netrápily. A tak jsem vyhlásila v rodině i v zaměstnání, že tentokrát už to s tím zhubnutím vyjde a od 1.1.2016 (jak jinak) najíždím na nový, lepší způsob stravování. Když mám slabší chvilky,vzpomenu si na zveřejnění svého cíle a uvědomím si, že pokud ho nesplním, budu všem pro smích. A tak bojuji dál. Za dva měsíce odříkání 2 kilogramy dole. Super, už nemusím nosit jen legíny a vejdu se i do džín. A když to takhle půjde dál...


O víkendu jsem chtěla oslavit s rodinou jednu, pro mě velmi významnou, událost. Napekla jsem, navařila, naplánovala návštěvu restaurace, kavárny. A výsledek?  Za dva dny dva kilogramy nahoře. Co TOHLE znamená? To je proti všem zákonům fyzikálním, chemickým a možná snad i ekonomickým – nebo snad ne?

A tak to vypadá,že ani nadále nebudu mít klid. Budu se muset smiřovat s popichováním mých dcer, nakupovat  v XXL obchodech a vyhýbat se pohledům do zrcadel. Budu se i nadále trápit nad příspěvky mých facebookových přátel trpících v posilovnách a nad talíři těch odporných nechutností, zvaných zdravá výživa, nad fotografiemi před a po razantní změně jejich životního stylu. Anebo to vezmu za úplně jiný konec. Nebude lepší přestat se trápit blbostmi a být v pohodě? Možná, že potom se ze mě stane ta, mnou vysněná, žádoucí žena. Plnoštíhlá žena. A možná, že to je to pravé, co mohu pro sebe i pro své okolí udělat. A snad i tato vnitřní změna přispěje k tomu, že se i po fyzické a zdravotní stránce budu cítit stále mladá.Držte mi pěsti, ať to tentokrát vyjde,určitě se ozvu.

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Téma: Rodina, 0x přečten

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina, 0x přečten

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika, 0x přečten

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing