Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Soutěžní příspěvek

Téma: Rodina

Plavky

Marta Furchová, věk: 63 let

558
x přečten

Plavky, jsou koupací oděv, který si člověk obléká pro pobyt u vody a ve voděSlouží pro plavání, vodní sporty a opalování.Dělí se na pánské a dámské. Dámské jsou buď jednodílné-monokiny, dvojdílné-bikiny,na celé tělo-burkiny a poslední léta i tankiny.

Plavky
Zítra odpoledne jedeme do bazénu, sděluje mi nejlepší kamarádka Věra telefonem těsně před osmou večer. To jinými slovy znamená, že mne vezmou s sebou, budu-li chtít. A to já chci. Plavu docela ráda, od té doby, co jsem se to ve svých asi 8 letech naučila.
Docela se těším. Už proto, že trochu vyjdu z toho každodenního stereotypu: snídaně, káva, počítač, příprava oběda, káva, práce na zahradě, navečer bývá variant více a/ nuda u televize, b/ večerní procházka s manželem /protože ve dne je na rybách/, c/ klábosení s kamarádkou. Ano, c je správně, tedy pro mne nejpřijatelnější varianta.
I varianta b by nebyla špatná, ale není příliš častá, protože z ryb se muž vracívá až za tmy a to už bývá na procházku pozdě. Protože tuto i jinou variantu ještě předchází obyčejně večeře, zpravidla studená a nezbytná káva, samozřejmě presso. Jo, že jsem to neříkala? Je to tak, od té doby, co vlastním pressovač, jedině presso.
Káva je vypita, teď zbývá ještě sáhnout do skříně a vytáhnout plavky. Radši ty jednodílné modré s černými okraji a zeleným rákosím uprostřed přední části. Zelené rákosí, modrá voda, tmavá hlubina, ještě chybí vodník a mořská panna, představuju si a šmátrám trochu popaměti v prádelníku, aniž si v ložnici pořádně rozsvítím stropní světlo. Ale ať šmátrám jak chci, pořád nemohu předmět doličný tedy plavky nahmatat.
Rozsvěcím tedy pořádné osvětlení a hrabu se ve skříni o mnoho důkladněji. Doufám,že na druhý pokus to vyjde a plavky vytáhnu na světlo boží. Ale plavky nikde. Ani ty s rákosím ani žádné jiné. Kde teda jsou? Asi na zahradě, připouštím. Asi jsem je „zazimovala „ spolu s dalším letním oblečením. Takže budu muset zítra vyrazit na zahradu a vyhledat je v chatce, kde mám sezónní oblečení po dobu mimo sezónu.
Hlavně, abych je našla, protože bez plavek bych se v bazénu koupat nemohla, jako tehdy v chorvatské Bašce, kde jsme byli na nuda pláži a bylo to docela fajn. Jenomže před spoustou let a kilogramů. Přemluvili nás k návštěvě nuda pláže tehdy naši známí. Bavili se o tom nejprve se mnou a já jsem po delším váhání souhlasila. Měla jsem trochu obavy, jak tuto informaci, že jde o nuda pláž přijme můj muž. Ale on kupodivu hned byl pro. A když jsme odjeli a objevili se na pláži, byla jsem to já, kdo se zdráhal svléknout. Ještě, že jsme dojeli na místo skoro potmě, takže to svlékání nepotřebovalo tolik odvahy jako kdyby to bylo ve dne. Večer, skoro za tmy jsme si to vyzkoušeli a druhý den jsme se už chovali jakoby nic, jako kdybychom chodili nazí běžně. Usoudili jsme nakonec, že to není špatné, být zcela svobodný, bez oblečení, jenom chorvatské slunce a my. Mělo to i několik dalších výhod být bez plavek. Nic neškrtilo, nestudilo. Nepotřebovali jsme plavky prát, máchat, sušit, takže jsme ušetřili i místo v zavazadlech o kolíčky, prádelní šňůru, prací prášek a ještě další plavky rezervní. Zkrátka paráda. Následující rok jsme si to zopakovali. Jednou jsme také odjeli na dovolenou bez plavek, tedy manželových, zapomenutých. Tehdy ovšem naše cesta nevedla na nuda pláž, ale na pláž běžnou, velmi frekventovanou, shodou okolností rovněž v Chorvatsku. Na to, že manžel nemá s sebou plavky jsme přišli, bohužel, jak jinak, až na místě. A to na místě, kde nebyly žádné stánky a obchůdky, kde by se dala chybějící letní garderoba dokoupit.
Já jsem s sebou měla plavky dvoje, oboje dvojdílné, abych se mohla převléknout z mokrých do suchých. /Mokré plavky mi nedělaly dobře,trpěla jsem různými záněty moč.cest při prochladnutí./Ale přesto jsem se jedněch plavek vzdala a věnovala je velkoryse manželovi. Vybrala jsem ty jednobarevné, střízlivého střihu bez ozdob, barvy tmavěmodré. Docela mu slušely, tedy jejich spodní část.Horní si ani nezkoušel, i když jsem mu to s vážnou tváří opravdu nabídla.
Dovolená se vydařila, plavky po použití putovaly do mého kufru, ale protože na mužově těle dostaly trochu jiný tvar, nikdy jsem je už neoblékla. Při cestách za sluníčkem jsem je vozila s sebou potajmu jako talisman ještě několik sezón.

 

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.10. až 31.12.

Téma: Muži, 10x přečten

Doma dusno

Kateřina Horová, věk: 26 let

Přečíst

Hadr na podlaze, neustálý koloběh, nekonečná poušť a "zvíře" lačnící po vaši krvi, to vše vás pronásleduje až do konce.

...

Téma: Zaměstnání, 13x přečten

Znáte svoje ikigai?

Věra Černá, věk: 38 let

Přečíst

Setkali jste se už někdy s japonským výrazem "Ikigai"? Znáte svůj smysl života? Dokázali byste ho popsat? Já jsem stále "na cestě" za hledáním...

Téma: Muži, 43x přečten

I taková může být láska

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Láska má tisíce podob. To všichni víme. Může být něžná jako právě rozvitá růže nebo vášnivá jako rytmy tanga....

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing