Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Soutěžní příspěvek

Téma: Rodina

Žít pro sebe, ne k vůli druhým

Zdeňka Rumlová, věk: 40 let

823
x přečten

Má kamarádka vozí na dovolené polštář. Velký. Nikdy nesmíš spát na cizím polštáři. Tradovalo se. U nás se dbalo na dobrou pověst. Takže se naše žití odvíjelo od toho.Hlavně nic proti "normálu." Chovat se tak, aby byli všichni okolo spokojeni. Budou? Sotva.

„Co se v mládí naučíš.“ Bylo mi vtloukáno do hlavy.“ To ve stáří jako by najdeš.“ Nucení používat šedou kůru mozkovou. Galeje na zahrádce. Povinná asistence při kutilovství otce. Exkurze do tajů kuchyně. Nesou své ovoce stále.

Ruční práce. Neboť pletené ponožky. Zajistí teplo rodinného krbu. Ty ve mně následky nenechaly. Lépe než s jehlicemi jsem pletla nohama. Oka řetízků. Háčkem jsem div si oka nevypíchla.Byly černé díry. A lekce na Veritasce. Stála 500,- Kčs. Za opravu. 

„Ach jo. Z tebe nic nebude.“ Vzdychalo příbuzenstvo. „Rukama se neužívíš.“ konstatovali. Cejch mi byl vypálen. Nejspíš?! Hluboko do duše. Zapsán do aškaických záznamů. Náš rod.Zručných hospodyň. Ve mě stopy nezanechal.

A co víc.Straší nás. Rodinné zaklínadlo. „Co tomu řeknou lidi.“ Ano! Ta věta. Ovlivňovala život  všech generací. Já ji slýchala často. Od útlého dětství. Až dosud. 

Tak třeba. „Ty jsi vychrtlá. S děsem v očích hlesla babička. A obořila se. Směrem k matce. S tímto  na jazyku. „ No vaříš vůbec“?! Vysvědčení z první třídy. „Nikomu ho neukazuj! Mé  vygo. Hýzdila dvojka. Z výtvarky. „Pomlouvali by nás, že jsi hloupá.“  Pár slov. Za sebou jdoucích. Zraní křehkou dušičku. Natotata.

Zkrátka a dobře. Jsem si jistá. Jedová formulka je dědictví.  Věřím v to,že i při mém početí. Honila se v hlavách. Nezletilých milenců. Jí, běží mozkem. Jen,aby se do nedozvěděla máma. Zdali pak nás někdo viděl. Jeho myšlenky se točí kolem. Malých průzkumníků. Měl jsem? Ale co? To byl byl průšvih. A taky byl. Ona je v tom. On mlčí.A rodiče šílí. Aby chodili kanály! Dcera s outěžkem.S takovým poděsem. A druhá strana. No ta má pověst. Proč s ní?K tomu, na vesnici se nic neutají. Něco  každý si přidá. Přibarví tu svoji pravdu. Ohřeje si polívčičku.

Mají vizi.Běžících drben na návsi. „Jestli pak, paní Nováková víte, ten mladej od Vránů. Se musí ženit. Kroutí se. „Panna nevěstinka“,no co to je za ženskou“. 

Jako chronická choroba. Se táhne se mnou i do dospělosti. V pubertě. Velmi často omílaná.  Dokola jak kolovrátek. Protože  vše proti normálu. Je voda na mlýn. Zákazy. Příkazy. Nechoď zmalovaná.. Převleč se z té maškarády. Nekuř. Neksichti se. Co pořád spíš? A ta úděsná muzika. Hned vypnout!

 Mami? Mé prohřešky proti „morálce.“ Falešné. Zapíši   černou křídou do komína. Aby budoucím generacím. Bylo zachováno to zvěrstvo. Mladé Vránové utekl muž. A po deseti letech.Od rozvodu. Čeká dítě. S jiným. „Copak tě baví,promarnit život. Věčným vycházením vstříc. Jaké si morálce. Snažením se zalíbit. Držet si dekorum. Nedávat podměty k pomluvám. Žít podle představ druhých. Mami?“ Kroutí hlavou, Zprava do leva. Ne! Ale je to vyžadováno. Tak musím.

Je to náš život.Tak proč si ho kazit. Nelíbí se jim tvé bytí. Problém je na jejich straně. Jste důležití vy. Vaše spokojenost. A ne, co si ,kdo o vás myslí. Pomluvám a kritice se nevyhnete. Pochlebováním. Podbízením. Podlízáním.  Ničí vás to. Marně se snažíte. Vyhovět tomu. Onomu, Jemu .Jí. Jim. Všem.Není člověk ten, aby se zalíbil všem. 

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Téma: Rodina, 0x přečten

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina, 0x přečten

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika, 0x přečten

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing