Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Soutěžní příspěvek

Téma: Kamarádky

Sabča zachraňuje planetu

Iva Rojko, věk: 18 let

761
x přečten

Palmový olej, fenomén, skrytý postrach, který dokáže změnit životy od základů... Předpokládám, že jste o něm už slyšeli. Ekologové, experti na výživu i docela obyčejní lidé, kterým se zželelo nebohých opiček, proti němu bojují. Kamarádka Sabina se jednoho dne přidala k těmto odpůrcům. Netušila ovšem, že její život už nikdy nebude stejný...


Copak ti není líto chudáka brokolice? Vždyť tím, že ji sníš, zemře. Snaží se často až přehnaně vtipní všežravci zesměšnit vegany či vegetariány. Proč tedy ti, kteří nerozeznají rozdíl mezi rostlinou a zvířetem, nechodí venčit květák?
Moje kamarádka začala nejprve bojovat proti palmovému oleji. Zželelo se jí chudáků orangutanů, jež umírají kvůli lidské hamižnosti a nenasytnosti. Už jí zbýval pouze malý krůček k veganství.
Sabča do toho skočila po hlavě. Nelíbilo se jí, kolika ignorantům je úplně jedno, že za pár let zde bude nedýchatelno.
Začala tedy sdílením varovných článků na Facebooku. Při každé příležitosti "obšťastňovala" své známé přednáškou o škodlivosti onoho oleje, který bohužel najdeme i v produktech, kde není potřeba (třeba v dětské výživě).
Myslím si, že vrcholným počinem se staly dopisy, jež slečna bojující za život opiček rozeslala na ministerstva. A výsledek? Kupodivu jí všichni odpověděli, že onen problém rozhodně není v jejich kompetenci. Copak to nijak nesouvisí s životním prostředím, zemědělstvím nebo lidským zdravím? Palmový olej patří k nejlevnějším, tak proč bychom se měli bránit proti jeho používání. To je logické. Nebo ne?
Ale Sabina se nevzdává. Když jí nepomůžou ministerstva, která by mohla ovlivnit výrobce a prodejce, zvládne to sama. Pokud lidi přestanou kupovat produkty s tím proklatým olejem, nevyplatí se firmám, aby ho přidávaly do všeho.
Nicméně orangutani přeci nejsou jediná zvířata, kterým je ubližováno. Co chudáčci kravičky, kuřátka či prasátka? I oni mají právo na život.
Sabča nejprve přestala jíst maso a kupovala jen BIO potraviny. Neustále si zjišťovala nové informace o živočišné výrobě. Realita ji znechucovala čím dál víc. Rozhodnutí o přechodu pouze na rostlinnou stravu se nenávratně blížilo. Copak je přirozené, abychom jedli slepičí ovulaci či upíjeli telátkům mateřské mléko? Kdyby se lidé uměli chovat k nebohým zvířatům „lidsky", možná by zůstala jen u vegetariánství.

Teď je z mé kamarádky zapřisáhlá veganka, která vytrvale bojuje za poklidný život orangutanů. Bez přestání nám všem, mnohdy velice nenápadně, vštěpuje, že dospělý člověk už v dnešní době žádné živočišné produkty nepotřebuje.
A co vy? Patříte mezi vegany nebo se masa či mléka nechcete vzdát? Můj taťka říká, že kdyby měl člověk jíst jen rostliny, narostou mu delší řezáky, uši se prodlouží a bydlí v králičí noře. Typický postoj.
Sabča ještě před nedávnem také považovala vegetariány i vegany za blázny. Všude slýchala, že člověk je přeci všežravec a bez masa se neobejde. Jako většina z nás příliš ulpívala na zažitých tradicích. Když postupně zjišťovala, jaké jsou ekologické a etické aspekty provázející živočišnou výrobu, rozhodla se pro radikální změnu.
Ale potřebujeme v dnešní době živočišné produkty?
Kupodivu ne. Podle mnohých vědeckých studií totiž veganství organismu prospívá.
Konzervativní jedinci (takže skoro všichni), argumentují tím, že kdyby v pravěku nejedli maso, stále bychom žili na stromech. Haló, všimli jste si, jaké je tisíciletí? Skutečně myslíte, že bychom v dnešní době bez živočišných produktů nepřežili?
Já sice veganka nejsem (zatím), nicméně uznávám jejich pravdu. Lidstvo se neustále povyšuje nad ostatní druhy, ale přitom neumí to základní, tedy zachovat v přírodě rovnováhu. Nastane změna?

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.4. až 30.6.

Téma: Muži, 50x přečten

Utajené nákupy

Eva Haltufová, věk: 59 let

Přečíst

Každý trpíme nějakou tou úchylkou. Ovšem možná díky těm úchylkám je náš život pestřejší a dokonce může upevňovat...

Téma: Rodina, 30x přečten

Babka šetřilka

Dana Beňaková, věk: 59 let

Přečíst

Šetrnost je jistě vlastnost víc než chvályhodná. Ale chtít druhým vnucovat věci, které už mají své dávno odslouženo, byť...

Téma: Rodina, 41x přečten

Prostě mu najdeš jiného tátu

Vladimíra Čechová, věk: 39 let

Přečíst

Dá se zapomenout na slova vyřčená v hádce? Je lepší vědět nebo zapomenout? Kdy ještě stojí za to bojovat a kdy je lepší se otočit...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing