Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Soutěžní příspěvek

Téma: Muži

I tak může chutnat láska

Slávka Frančíková, věk: 37 let

829
x přečten

Každého v životě někdy potkal rozchod. Mnohdy z naprosto nesmyslných důvodů a nepodložených obav. Rána v srdci se zacelí, ale jizva zůstává.

 

„Vyškrtni se mě ze seznamu svých zájmů. Neztrácej se mnou čas. Mám problémy sám se sebou a nehodlám tě do nich zatahovat.“ Tyhle slova se jako hurikán nad Atlantikem přihnala do telefonního aparátu krátce po poledni. Tak pokud jsem si myslela, že dnešní den bude poklidný jako obloha bez mráčků, hluboce jsem se mýlila. Zprvu jsem nechápala a brala to jako jeden z jeho nevinných žertíků na zpestření všedního dne. Ovšem jak hluboce jsem se zmýlila, když jsem se dožadovala zopakování a vysvětlení vodopádu slov, jež na mě dopadala jako ledová tříšť. On je myslel vážně! Po všech těch měsících strávených v milostném opojení. Po každodenním milování. Po stovkách zamilovaných esemesek, jež přistávaly několikrát za hodinu ve schránce mého Samsungu. 

„Můžeš mně zopakovat, co jsi to právě říkal?“ zašeptala jsem znovu do mikrofonu, abych se ujistila o tom, že neprožívám nějaký zlý sen.

„Nejsem muž pro tebe“ zaznělo jako by nic. Úplně bez výčitek, s klidným tónem hlasu. Jako by mně říkal „koupím deset rohlíků.“

Chvilku ticho. Přemýšlela jsem. Nad sebou. Nad ním. Pokládala si rychlostí blesku otázky, cože jsem to provedla tak děsného, že mne opouští s tak nebetyčně klidným svědomím.

„Jak jsi na to přišel?“ vypadlo konečně ze mě.

Dlouhou pauzu přerušily jeho nesmyslné výmluvy. Nesmyslné? Možná pro mne! Pro něj životně důležité poznání, že nejsem hodna jeho přízně. „Víš, snažil jsem se. Pochopit tebe. Tvou silnou osobnost. Samostatnost. Jedinečnost. Nedávám to! Potřebuji ženu, která mně bude naprosto oddána. Bude ke mně vzhlížet, respektovat můj život, akceptovat moje záliby a vychovávat moje děti.“

Zapomněl dodat „a kterou budu moci zcela ovládat!“

A zase to prokleté ticho. Myšlenky mnou cloumaly a silně napovídaly místo odpovědi další otázky. „Nejsem pro tebe dost dobrá?“ 

„Jsi jen příliš samostatná. A toho se bojím. Rád mám věci pod kontrolou. Chci mít ženu, kterou budu mít jen pro sebe. Pro rodinu. Pro domácnost. Ne tolik ambiciózní a cílevědomou“ zaznělo v sluchátku.

Prostor pro úvahy se rozšířil. Došlo mně to. On chce mít po svém boku služku. Ne ženu v podobě rovnocenné partnerky a dokonalé manželky přes den, v noci měnící se ve vášnivou milenku. Ne uvědomělou dámu, ale posluhovačku a pečovatelku o jeho potřeby a pohodlí. Kde jsou mé nezbytnosti a komforty života? Mého života! Na ty jaksi pozapomněl. 

Došel mně význam třetí věty „jaké máš problémy, které bychom společnými silami nedokázali zvládnout?“

„Jsem sobec a srab. Celý život před něčím a někým utíkám. Když nemám to, po čem toužím ihned, odcházím. To je styl mého života. Jiný žít neumím.“ Opět ten klidný hlas. Začal mne dohánět k šílenství. 

„Ty si prostě jen hraješ s lidskými osudy. S jejich dušemi a srdcem. Když se nabažíš, odkopneš a jdeš dál. A já ti tolik věřila. Vkládala jsem v náš vztah naději. Důvěřovala jsem tvému úsudku, tvým láskyplným slovům i plánům ve společnou budoucnost!“ rozhořčila jsem se na něj a pořád nechápala jeho úmysl mne opustit. Tohle všechno se přece nechá zvládnout. Při trošce pevné vůle dokáže svůj styl změnit. Jen musí chtít. Došlo mne to! On nechce. Nemá zájem.

„Respektuj mé rozhodnutí!“ zazněla odpověď v rozkazovacím způsobu a pak ticho. 

Aparát oněměl. On zavěsil. Ani se nenamáhal za mnou přijít a odvážně mně tohle všechno říci do očí. Měl pravdu. Je to zbabělec. Každý jsme nahraditelný, v tom s ním souhlasím. Na profesní dráze i v posteli. Ale nikdo není nahraditelný srdcem a duší. Rána se zacelí, ale jizvy zůstanou navždy. I tak může chutnat láska. Po strachu, sobectví, touze ovladatelnosti a obavě ze ztráty kontroly nad druhým.  
 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Téma: Rodina, 59x přečten

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina, 82x přečten

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing