Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Soutěžní příspěvek

Téma: Rodina

MDŽ

Marta Furchová, věk: 63 let

329
x přečten

Mezinárodní den žen- svátek tolik opěvovaný i zatracovaný zároveň. 8.březen nám vždycky jako dětem přinášel...


MDŽ

Mezinárodní den žen

Svátek tolik opěvovaný i zatracovaný zároveň. 8. březen nám vždy jako dětem přinášel sváteční náladu už od rána. Hned po škole jsme chodívali zpívat a recitovat básně našim maminkám i babičkám do zdejšího kulturního domu. Všechny děti byly zapojeny do  programu. Ať už byli rození zpěváci či recitátoři nebo ve svém přednesu trochu pokulhávali. Snad to vyvolalo na tvářích přítomných maminek a babiček shovívavý úsměv, když se něco nepovedlo. Ale vše bylo připraveno s láskou a úctou k našim ženám a tak to dětem rády odpustily.   
 
Když produkce skončila, rozeběhly se všechny přítomné děti pod pódium, kde byly  v několika řadách květiny, zvané primulky, myslím. Každé z dětí popadlo jednu květinu, o které se domnívalo, že je ta nejkrásnější a běžely s ní ke své mámě nebo i babičce.Toho dne zlobily o něco méně než jindy, protože je určitě zasáhla ta slavnostní chvíle. Nechtěly ji porušit sobě ani svým blízkým.

     Uplynula léta a doba se o dost změnila. Dnes se uctívá jen kult mládí. Kdo už mladý není jako by ani nebyl. Stane se neviditelným. Pro společnost, pro okolí, mnohdy i pro rodinu samotnou.

Zase je 8. březen. Den trochu pošmourný, jak se na takový březnový den sluší. Vyšli jsme nakupovat. Do Lidlu. Platíme u pokadny. Ukládám zakoupené zboží i peněženku. Pohlédnu směrem k východu z prodejny. Od poslední pokladny, nejblíže východu se odlepí mladíček v obleku. Se zářivým úsměvem mi podává  žlutou růži s přáním krásného dne. Opětovala jsem jeho úsměv a zavzpomínala na svá dětská léta, na maminku, jak se její šedomodré oči rozsvítily štěstím a dojatě si sušila oči kapesníkem, když jsem jí podávala kytici květin. Bylo mi u srdce tak krásně. Poohlédla jsem se kolem sebe a všimla jsem si, že všechny ženy, které opouštěly obchod si nesly krásnou růži. Všechny, ať to byly mladé dívky, které se ulily z vyučování a doběhly si do obchodu pro svačinku, mladé ženy s kočárky i s ratolestmi různého věku, nebo babičky o holi, zápasící  s vozíkem na kolečkách, aby nákup dopravily bez úhony domů. Všechny se krásně usmívaly a vzpomínaly, co krásného je v životě potkalo a ještě potká, snad.  

Že by se začalo blýskat na lepší časy?


 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Téma: Rodina, 0x přečten

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina, 0x přečten

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika, 0x přečten

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing