Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Soutěžní příspěvek

Téma: Móda, nákupy, záliby

KÁVA

Jitka Vavrušová, věk: 36 let

635
x přečten

Káva. Čtyři písmena. Je to barva, vůně, chuť a rituál, který uklidňuje, osvěžuje ale i rozrušuje a zatemňuje mysl.Co znamenají tato čtyři písmenka pro Vás?Znáte to. Tedy, většina z nás, protože kávu si vychutnávají s oblibou stejně tak muži i ženy. Každé pohlaví sice dává přednost oblíbenému nápoji v trochu jiné variantě, vůně čerstvé kávy však vyvolává Pavlovovův reflex u obou polovin lidstva. Dovoluji si generalizovat, ale alespoň z mého okolí neznám žádného zapřisáhlého kávového odpůrce. Je tomu spíš naopak.

KÁVA. Někomu pouhý pohled na tato čtyři písmenka okamžitě zlepší náladu. Jejich obsah je totiž spojen s příjemnými pocity. Písmenka probudí ostatní smysly a nenápadně vyvolají na tento nápoj chuť. A tu je potřeba utišit. Protože potom se naše pozornost nemůže pořádně soustředit na nic jiného. Tak trochu závislost. Nebo víc? Ruku na srdce, kdo z nás nemá každé ráno spojené s pitím kávy, které pokračuje příchodem do práce doplněné o zritualizované zapnutí kávovaru? Poledne, doba oběda, jehož závěrečnou tečku tvoří známý voňavý nápoj, tentokrát většinou v minimalistické formě i pro milovnice „půllitrového latéčka“. A někdy, teď se obracím na vás, milé dámy, dokonce vynecháme oběd, ale kávu nikoli. Následuje odpolední kávová pauza a ti otrlejší nevynechají ani večerní voňavě lahodnou chvilku patřící k nočnímu dohánění pracovních restů. Poznáváte se?

A tak se jednou, po týdenním maratonu, kdy se jako mladá lékařka snažící dokázat nemožné, to znamená skloubit svoji práci, dům, péči o děti a k nim postupně narůstající domácí zvěřinec čítající zvířectvo od velikosti křečka až po psího kamaráda větší dlouhosrsté rasy, rozhodnu udělat v nekonečném úklidu malou stopku. Chci se chvilku zastavit u kávy. Relaxovat totiž umím už snad jedině s kávou. A tak zapnu kávovar, vytáhnu z lednice mléko a nachystám hrneček. Jako typická závislačka bažící po ukojení svých smyslů vezmu plechovku s kávou a ono, ouha. Je prázdná. Nejdřív se letmo zavzteknu nad tím, kdo si asi dělal poslední kávu a nedoplnil prázdnou plechovku? Vzápětí moje kroky míří do skříně se zásobami. Však se mně často okolí směje, že jsem se inspirovala našimi křečky, poněvadž takové zásoby nemají ani v místním obchůdku. Jenže dnes, no to snad ne! 

Vytahuji několikero druhů čajů, dva druhy rozpustné kávy, potom kakao poprvé, kakaový nápoj podruhé, horečně se nořím do útrob skříně a nalézám zapomenutou bylinkovou směs, průduškovou směs, čaj na zažívání, čaj na nervy- hm, že by znamení?, pokračuji dál. Opět kávovinová směs, dokonce melta, no ta se tu vzala kde? Beznaděj. Co bych v tu chvíli byla ochotná udělat pro pár zrnek kávy! Jsem sama doma, chuť je silná, sedám do auta a jedu do nejbližšího supermarketu.

Tady rychlými kroky mířím k regálu s pochutinami. Cestou míjím ovoce, zeleninu, pečivo, mléko. No ale, když už jsem tady? Znovu se tedy vracím na začátek nákupní zóny a systematicky plním nákupní vozík obvyklými nákupními položkami. Nakupuji téměř pořád to samé, takže můj mozek stále myslí jen na kávu. Myslí. Pokladna, vyskládat objemný nákup. Platím. Začínám mít divný pocit. Zboží třídím do tašek. No to snad ne! Káva nikde. 

Nákup šup do kufru auta, tentokrát letím bez košíku přímo ke kávovému koutku a beru pro jistotu do každé ruky jednu plechovku oblíbené značky.

Doma, uf! Nákup vybaluji, znovu zapínám „kafemašinu“. Všudypřítomná vůně kávy ovlivňuje snad všechny moje smysly, takhle voní vždy jen nově načatá plechovka. 

Libé tóny zvuku zapnutého přístroje jsou pro moje uši v tu chvíli nejpříjemnější hudbou. Sedám    

              si, oblíbený hrnek s kávou držím v ruce a konečně se nedočkavě napiju. Prskám! Co to?

Dochází mně to. Nenaplnila jsem zásobník čerstvou kávou, ale uvařila si „druháka“. KÁVA. Čtyři písmenka. Kávová čerň zatemnila i moji mysl. KÁVA umí zklidnit i úplně zmást. 

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.10. až 31.12.

Téma: Muži, 10x přečten

Doma dusno

Kateřina Horová, věk: 26 let

Přečíst

Hadr na podlaze, neustálý koloběh, nekonečná poušť a "zvíře" lačnící po vaši krvi, to vše vás pronásleduje až do konce.

...

Téma: Zaměstnání, 10x přečten

Znáte svoje ikigai?

Věra Černá, věk: 38 let

Přečíst

Setkali jste se už někdy s japonským výrazem "Ikigai"? Znáte svůj smysl života? Dokázali byste ho popsat? Já jsem stále "na cestě" za hledáním...

Téma: Muži, 42x přečten

I taková může být láska

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Láska má tisíce podob. To všichni víme. Může být něžná jako právě rozvitá růže nebo vášnivá jako rytmy tanga....

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing