Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Soutěžní příspěvek

Téma: Móda, nákupy, záliby

Představení

Marta Furchová, věk: 63 let

643
x přečten

Na divadelní představení se člověk může vydat i bez divadelního kukátka a slavnostní róby. A přesto může jít o neopakovatelný zážitek.


Představení.

Předjaří. Všechno kolem je tak studené a prázdné. Neútěšné. Rozorané pole má šedivý opar. Špinavá země studí a mrazí. Přístupová cesta k lesu je rozježděná. Potisící zraňována neurvalými řidiči plechových monster automobilů. Hluboké brázdy zejí jak otevřené rány po ošklivém kriminálním činu zločince. Je ticho. Tíživé, plazivé... nekonečné.
Přicházím. Jako poslední divák. Bez vstupenky. Bez pozvání. Bez divadelního kukátka a sváteční róby. Divadlo už začíná.
Nesmělé ladění. Tísnivé ticho prořízne pár nesmělých zvuků. Ty postupně nabývají na síle a mohutnosti. Pomalu, s rozmyslem přibývají, takže si i necvičené ucho zvyká postupně. Už se zapojují další nástroje, hudba sílí a mohutní. Orchestr se už rozezvučel v plné síle a kráse. Pomalu si zvykám na tu melodii. Je mi tak povědomá. Odněkud ji znám. Tisíckát jsem ji už musela slyšet. Divadelní představení mne vtahuje do dění. Už nejenom hudba, ale i pohyb na jevišti. Kulisy se co chvíli mění. Z šedých a matných barev začínají vyplouvat na povrch svěží zeleň trávy a různých bylin. Keříky, které ještě se ještě nedávno nesměle krčily v koutě pod tíhou sněhu se sebevědomě narovnají. Na bezbarvých větvičkách se objeví pupeny, které postupným rozvíjením přechází do sytých barev zeleně a rudé. Jakoby si malíř zkoušel všechny odstíny své palety barev. Tu přidá ještě sytě žlutou. To sasanky a petrklíče se vydaly na svou jarní pouť. Krásně se vyzdobily. Soutěží o krásu s droboučkými bílými kvítky jemných sněženek i robustních bledulí. Celou scenerii umocňuje ještě vůně. Krásně sladěná vůně mladého jehličí opitého třpytem ranní rosy s jarní trávou a kvetoucím kobercem pestrobarevných květů. Je přichystán pro všechny ty zatím neviditelné herce, kteří postupně vystoupí na přírodním pódiu. Majestátní jeleni, nesmělé srnky, roztomilí ušáčci zajíčci. Dějem se mihne i rezavá liška nebo bodlinatý ježek. Zvědavá myška s očima jak korálky se přišla přesvědčit zda představení už začalo a zda jsou diváci už na místě. Ano, představení je v plném proudu. Ani nedýchám abych neporušila kouzlo toho okamžiku, toho prožitku v němž se snoubí vjemy sluchové i vizuální v jedinečném souznění.
Přichází soumrak. Na rozehrané představení se snáší opona tmy. Melodie doznívá, orchestr balí nástroje, srnky tiše našlapující opouštějí jeviště. Zapomněly se poklonit a děkovat.
Ale já jsem nezapomněla. Skláním se a děkuji.

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.4. až 30.6.

Téma: Móda, nákupy, záliby, 24x přečten

Procenta a zase procenta

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Na mnoha obchodech se to hemží plakáty, slibujícímy tu větší tu menší procetno slev. Člověk, neznalý poměrů by si mohl myslet, jak...

Téma: Rodina, 39x přečten

Milostné trable otce

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Jaké to je, když Váš otec trochu Casanova. Hledá štěstí v životě. Jak prožíváte jeho nešťastný výběr životních...

Téma: Rodina, 31x přečten

Složit život do krabic...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Každý za život neshromážíme pár věcí, s nimiž se nechceme rozloučit za nic na světě. A zdaleka nemusí jít o nějaké cennosti, ale po památky...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing