Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Soutěžní příspěvek

Téma: Rodina

Dárek

Miloslava Černá, věk: 80 let

96
x přečten

Oslava otcových padesátin je pro celou rodinu akce, o které všichni její členové přemýšlejí dlouho předem. Vybrat naprosto jedinečný dárek, který zaskočí i tátu - sportovně založeného frajera, se podařilo jeho dvěma skoro dospělým dcerám. Oba rodičové museli se zaťatými zuby zvládnout adrenalinovou akci, aby si udrželi respekt svých dětí.


Dárek.
Kulaté narozeniny - to chce pořádnou oslavu, a každý příchozí doprovází gratulaci předáním dárků. Vymyslit však originální dárek k rodinné oslavě padesátin pána domu není vůbec jednoduché. Ještě tak sedmdesátiletá babička si může dovolit předat svému synovi vkusně zabalenou serii spodků, ale co ostatní? Obligátní lahvinky dobrého pití ani koš lahůdek nezarmoutí, manželka, dobře obeznámená se zálibami svého partnera, zvolí cyklistický dres, sestra přinese poukázky na trening v posilovně, ale dvě čerstvě dospělé dcery nad takovými banalitami jen ohrnují nos.
Milý táto, náš dárek je úplně jiná třída! Dobře znají své rodiče, jejich neklidné toulavé boty i neschopnost odolat pokušení adrenalinových zážitků. Jejich přání tak doprovází jen obálka a v ní -
„Ukaž, já to rozbalím!" Matka je nedočkavá. „Jé- poukaz! Víkendové přenocování ve sněhu na hřebenech Krkonoš u Dvorské boudy. Stany a spací pytle k dispozici, ráno sauna a snídaně-" Oběma rodičům trochu ztvrdly rysy. „Stanování ve sněhu?" „No, iglu by možná bylo lepší, ale nejste přece srabi, rodičové!"
Poukaz je platný do konce dubna, zbývá naděje, že se přece jen trochu oteplí a snad i sleze sníh. „Pojedete?" „Teď ještě na lyže, ale za pár týdnů určitě!" Otec nemůže ztratit tvář.
Koncem března se oteplilo, sníh rychle odtával a zvědavý telefonát na Dvorskou boudu potvrdil dobré zprávy. Tak tedy v sobotu ráno! Vyrazili za sluníčka. Strmá stezka ze Strážného, kde si nechali auto, už osychala, v lese vonělo jaro, zdálo se, že i poslední zbytky sněhu už odtály. Přibývalo stružek, stékajících kamenitou cestou, před polednem už byly hřebeny na dosah. „Paráda! Vypadá to na docela pohodové táboření!" Se sluncem v zádech ještě výšlap na Výrovku a k Liščí hoře, pak vydatná večeře a budování stanového tábora. Nebyli totiž sami, další tři páry mlaďochů na ně při stavění stanů úkosem pokukovali. „Vidíš to, co já? Ten chlápek je nejmíň jako můj fotr!"

Horský vzduch rychle uspává, ani nestačili zaregistrovat první poryvy větru. Až táhlé skučení a lomcování stanových dílců je probralo. Stačilo vyhlédnout škvírou. „Chumelí! Je tam vánice! Drž konstrukci, jdu ven upevnit kolíky!" Několik hodin bojovali se sněhovou bouří, až k ránu, kdy ustala, znovu zadřímli. Když celtou prosvitlo slunce, rozevřeli stan a užasli. Místo stanového tábora jen bílá pláň a půlmetrové závěje. Ani stopy po partě mládeže, která zřejmě při prvním útoku bouře zbaběle zmizela v horské boudě. Přespali na koberci v hale a u snídaně vypadali dost unaveně.
„Tak co, velebný kmete, holky nás nepodcenily, vezmeme to do Špindlu přes Luční? Je parádní den akorát se to bude dost bořit!"
Domů se vrátili mokří, unavení, ale s pocitem vítězství nad přibývajícími léty. „Díky, holky, byl to úžasný dárek!"


 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.10. až 31.12.

Téma: Muži, 35x přečten

Až po uši

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Můžeme být někdy zamilovaní lidově řečeno, až po uši, ale je dobré všímat si drobných odchylek od normálu. Třeba přílišné...

Téma: Rodina, 10x přečten

Čertů vstup zakázán.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Zásahy do tradice se někdy nevyplatí.Mikuláš, anděl a čert. Na trojici, provázející většinu děcek tím nejkrásnějším...

Téma: Zaměstnání, 74x přečten

Profesionálové, vzhůru do realitních kanceláří!

Barbora Englischová, věk: 38 let

Přečíst

Po vstupu do bytu jsem si začala připadat jako na Staroměstském náměstí v pravé poledne. V bytě bylo osm osob. Než mi byl každý představený, ztratila...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing