Home Fejetony
2022
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2022
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2022
Archív fejetonů
2013 - 2022

Soutěžní příspěvek

Téma: Rodina

Vajíčka

Jitka Večeřová, věk: 28 let

756
x přečten

Když člověk miluje svou práci, nedokáže se od ní odtrhnout ani doma, může mu to nakonec způsobit dlouhé bezesné noci. Ale s chladnou hlavou se dá zvládnout všechno.

Jsem matka dvou krásných a zatím velmi malých dcer. A taky jsem gynekoložka. Co že to má společného? No, každý si občas nosí to pracovní domů a v lékařské profesi to může znamenat, že vidíme příznaky i tam, kde ve skutečnosti nejsou.
Zatím mi moje profese "ztěžovala" jen můj osobní "těhotenský život". Jo, to jsou rady: "Hlavně si nic nehledej na internetu. Radši si nečti žádný zkušenosti ostatních, ať nemáš nervy." No jo, ale co když prostě jako odborník musím znát všechny ty možné i nemožné komplikace, co mohou nastat, i s jejich příznaky? Co když nemusím nikde nic hledat, protože to mám pěkně uložené ve svém vlastním mozku? To Vám řeknu, není žádná sranda. Hlavně v situaci, kdy se do toho přidá trocha hypochondrie.

Dobře, dobře. Obě těhotenství mám úspěšně za sebou. A doba, kdy budu svým dcerám radit a pomáhat v otázkách gynekologických ještě dlouho dlouho přede mnou. Takže? Kde je problém? Dáme si trochu gynekologické teorie. A vezmeme to z gruntu. Nový život začíná splynutím dvou zárodečných buněk- spermie a vajíčka. Poté nastává úchvatná fáze dělení a specializace buněk. Z těhle budou oči, tady máme budoucí mozek. Všechno je do podrobna nastavené v genetickém kódu.

Nás ale zajímá jedna konktétní věc. Jeden konkrétní orgán. Pohlaví. To je určeno kombinací chromozomu X od matky a X nebo Y od otce. Děvčátko má XX, chlapec XY. U dívek se vlivem působení genů na X chromozomu tvoří vaječníky, ve kterých už během embryonálního stádia, kolem 9. týdne, vznikají zárodečné buňky- vajíčka! Jejich počet je nejvyšší v 5. měsíci nitroděložního vývoje a dosahuje 7 miliónů!! Potom klesá!!! Při narození milion. V pubertě už jen 40 000. A tu možnost být oplodněno získá jen 400 vajíček. 400 buněk, které, když si to dobře spočítáme, jsou vlastně ještě o trochu starší, než jsou jejich majitelky.

A teď pro změnu trochu matematiky. Puberta je v cca. 14 letech, to je přibližně 5000 dní, něco přes 120 000 hodin. Za tu dobu zanikne asi 900000 vajíček, to je tak 8 za hodinu! No, berme to s reservou. Znamenalo by to, že mizí konstantní rychlostí, to nemůžeme předpokládat. No není to nespravedlivé? Muži si během pohlavně zralého života tvoří denně nové a nové spermie a my ženy se musíme spokojit s tím, co nám vzniklo, když jsme ještě byly u mámy v břiše!

Kouknu do postýlek a říkám si: „Tak kolik jich máš ty a kolik ségra? A další je fuč!“

No, klid. Co svět světem stojí, to probíhá stejně, a jak tak koukám kolem sebe, ještě jsme nevymřeli, takže to určitě bude stačit. Teď mi nezbývá než věřit, že se moje dcery nerozhodnou zůstat bezdětné, a že mě za pár desítek let potěší vnoučátkem. Dvěmi, třemi... Takže upřímně, s lehkým úsměvem na tváři, můžu říci, že mě vlastně ten počet vůbec neděsí, záleží, jak s těmi svými vajíčky naloží.

S manželem plánujeme ještě jedno děťátko, tak snad to bude chlapeček. Už jen proto, aby měl ode mě klid. Protože mě děsí jiná věc. Co mě zase příště napadne? Když ale nad tím přemýšlím kolem a kolem, můžou být moje děti vlastně ještě rádi, že nejsem třeba psychiatr. To by z nás opravdu byli brzy blázni.

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám fejeton líbil? Kolik % fejetonu udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Právě probíhá letní kolo soutěže! Ročník 2022, 1.7. až 30.9.

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing