Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Finálový soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: finále, Téma: TV seriál

VÝZVA ZTRACENÉHO DES

Eva Koubová, věk: 53 let

183
x přečten

Příběh o začátcích malého pěveckého sboru.

Námět na seriál

VÝZVA ZTRACENÉHO DES
Příběh o začátcích malého pěveckého sboru.
Prostředí:
Obec (městys) velikosti cca 2 000 obyvatel s vlastní ZUŠkou, školou, farou, kostelem, hospodou se sálem, domem s pečovatelskou službou
Čas:
Současnost, první díl začíná v lednu, začátkem druhého školního pololetí. Poslední díl je vánoční. Tedy cca rok.
Postavy:
Hlavní:
Sbormistr - pán v nejlepších letech s minulostí. Objevuje se na záskok za mateřskou jako učitel zpěvu na ZUŠ. Muzika je jeho živel, umí, ale o všem ze své minulosti mlží. Po vsi se nesou nejrůznější fámy
Helena - nenápadná, neprůbojná, bez sebevědomí, věčně srážená rodiči a částečně manželem. Věk 45, tři odrůstající děti ( kluci 20, 17, 13)
Julka - její nejprve známá, pak kamarádka, úplný opak - aktivní, atraktivní, ale neprosazující se, mírná, ale sebevědomá. Manžel věčně na cestách. Věk 37, 3 děti(holky 13, 12, 6)
Marian - Helenin nejmladší syn. Hraje na klavír z donucení, nebaví ho to. Krásně zpívá, ale otec a dědeček to považují za zábavu pro holky
Zuzka - Julčina nejstarší dcera. Chodí na zpěv a je jí to vlastně jedno
Další:
Armína -„ žena přes 50", kdysi zpívala v divadelním sboru, takže je „slavná". Zatím se nedokáže smířit se stářím, takže působí jako nafoukaná a protivná. Je sama. Jmenuje se Andula, ale vyžaduje Armínu. Má nadaného synovce, kterého miluje.
Hanka - žena činu kolem 40. Nad ničím dlouho nepřemýšlí, pusu má proříznutou a dokáže zorganizovat cokoli. Tajně se trápí nad rozměry své postavy, má na starosti hospodářství a starou maminku Majku.
Majka - žena přes 70, výborná kuchařka a rázná žena. Do sboru začne chodit „na zkoušku" s dcerou
Blanka - kolem 30, nezadaná prudička. Věčně šťourá a chce věci měnit. Žije ve vizi velkého sboru zpívajícího v Rudolfinu. Myslí to dobře, ale svými požadavky a nesplnitelnými sny se jí povede sbor téměř rozložit. Nakonec odchází.
Jitka - rozlítaná divadelnice. Stíhá naprostou spoustu věcí, ale vše okrajově a vždy přilítne všude pozdě. Kvůli jejímu nadání je jí leccos tolerováno, ale nakonec musí dojít ke konfliktu
Andrea - mladá učitelka nastupující současně se sbormistrem. Její první zaměstnání, je čerstvě vdaná, zatím bezdětná. Má velmi žárlivého manžela, který ji věčně sleduje, ze sboru ji vyzvedává a nakonec do něj vstoupí jako jediný muž, aby ji měl pod kontrolou. Situace se časem zhoršuje, vede k rozchodu a opuštění jak sboru, tak rodiny. Na konci seriálu se Andy vrací, sama.
Ne tak hlavní
ředitelka ZUŠ - žena protivná, rozkazovačná, vztahovačná

Dějová linka seriálu:
Do ZUŠky na vsi nastupuje nový učitel klavíru a zpěvu. Přichází z Prahy a je jasné, že ne úplně dobrovolně. On sám se řeči o sobě obratně vyhýbá, mezi učiteli, žáky a rodiči kolují fámy. Napětí by mělo trvat, postupně by měly vyplouvat náznaky. Ředitelka je nejprve nadšená pražskou posilou, ale nadšení upadá s oblíbeností kantora a s jeho aktivitami. Sbor dospělých při ZUŠ je jí z duše protivný. Sama šíří drby ( alkoholismus) a hází mu klacky pod nohy.

Nápad založit sbor vzejde od dvou matek dětí, se kterými se přijdou v lednu domluvit na hodinách v dalším pololetí. Po vsi i v okolí se objeví plakátky, shánějí se známí, dávají se dohromady kamarádky a příbuzní. Názory se různí.

V některých rodinách se matky neptají, prostě ohlásí, že budou zpívat. Reakce se různí - od vzetí na vědomí přes radost, že manželka vypadne z domu až k zákazům. Jinde jdou na věc oklikou, ještě jinde začínají chodit na sbor tajně ( co kdyby mě vyhodili, aby nebyla ostuda).

Důležitá je Helenina rodina:
Bydlí v domě rodičů s manželem a dětmi, rodiče v domě velí a určují běh událostí. Nápadu své dcery se vysmějí - copak ona umí zpívat? Dva starší vnuky odradili od hraní na klavír ( jiný nástroj neexistuje, babička hrála na klavír a „málem byla virtuoska"), nejmladší Marian zatím vytrvává, ale nástroj nesnáší. Když mu učitel navrhne, aby začal chodit na zpěv, protože má velký talent, prarodiče ( a jako ozvěna otec), se mu vysmějí, to že je jen pro holky. Helena překročí svůj stín a domluví se s učitelem, že syn bude chodit k němu na hodiny. Vše se provalí v červnu na závěrečném koncertě školy, ale Helena už je po svých úspěších ve sboru silná, takže dokáže rozhodnutí obhájit. Otec je na synka dokonce pyšný. Marian na konci seriálu udělá konkurs do divadelního dětského souboru. Zpívá se svou matkou sólo na vánočním koncertě sboru.

Julčina rodina:
Julka má na starosti absolutně všechno, manžel se doma prakticky nevyskytuje. Přesto chodí zpívat velice ráda, i když často nestíhá a řeší problémy svých dcer a bere na sebe i problémy ostatních žen ve sboru. Všichni berou jako samozřejmost, že všechno zařídí a vždy pomůže. Dcery na to spoléhají také, jsou voženy do školy i do kroužků, mají vždy vše připraveno, takže nic nemusí a vlastně se nudí. Nejstarší Zuzka je velmi hudebně nadaná, matka ji vozí na klavír i na zpěv, zpívá v dětském divadelním sboru, ale je jí vlastně všechno jedno. Matka ale o prázdninách onemocní a o děti se starají spoluzpěvačky. Zuzka pozná, že ji baví spíš tancovat než zpívat a vydává se jinou cestou. Na vánočním koncertě zpívá nejmladší Lucka s maminkou.

Andula-Armína bere sbor jako příležitost dokázat ostatním, jaká by byla hvězda, kdyby se všechno nespiklo proti ní. Je nafoukaná, arogantní a s ostatními se příliš nesnese, hlavně s Hankou a Majkou. Postupně vyjde najevo, že opravdu zpívala na divadle, ale nijak se neprosadila a zatrpkla. Musí se naučit zpívat s ostatními, nikoli sóla, proto zpočátku bojuje i se sbormistrem. Na vánočním koncertě zpívá se svým synovcem a je z ní někdo úplně jiný.

Sbormistr se tváří neutrálně, snaží se zvládnout ženy, které většinou neumí noty, i jednoho žárlivého muže. Začátky jsou těžké, všechny se snaží vyzvědět co nejvíc. Všechny po něm házejí očkem, zadané a nezadané. Divadelnice Jitka vypadá jako největší favoritka, ve hře jsou i různé paní zvenčí, ba i ředitelka ZUŠ. Nikoho nenapadne, že nakonec se na vánočním koncertě provalí, že je to Armína, která odhodí svou masku a je prostě a normálně šťastná.

Seriál se odehrává ve 12 částech od ledna do prosince v běžném školním roce. Je to příběh hlavně žen a mužů, kteří se rozhodli oprášit dávnou tradici sousedského zpívání. Zpočátku jim to nejde, červnové vystoupení na školním koncertě je katastrofa. Prázdniny věnují scházení se po domácnostech a společnému zpívání „ za školou", kde je učí jejich vlastní děti noty i základy zpěvu. V rámci sboru se ale dá dělat spousta věcí- výlety, voda, společné grilování, společná práce na úpravě zkušebny... Po prázdninách se zkoušky stanou radostí, rýsuje se vánoční program, před Vánocemi je i soustředění sboru.

V posledním díle se odehraje vánoční koncert společně s dětmi, s velkým úspěchem. Rozuzlí se i rodinné zápletky.

 

První díl:


LEDEN JE JEN JEDEN.
Do budovy ZUŠ odpoledne po páté hodině dobíhá Helena se synkem. Z budovy už se trousí jen posledních pár rodičů s dětmi, většina oken je už temných. Zatímco si čte rozpis, přijíždí auto a vybíhá Julka, která před sebou strká Zuzku a za obě ruce vleče mladší holky.
Zuzka s Marianem se zdraví, Julka s Helenou taky. Vychází najevo, že podle rozpisu budou obě děti převedeny k novému učiteli, který nastupuje za původní učitelku jako záskok za mateřskou. Pan učitel je naprostá neznámá, nesou se o něm zprávy, že přišel z Prahy a bude učit klavír a zpěv. Marian tiše přemlouvá matku, že na klavír chodit nechce, ale objevuje se ředitelka školy, vynadá oběma matkám, že jdou pozdě a jedovatě prohlásí, že když přišli pozdě, budou patřit novému učiteli.
V učebně sedí pán v nejlepších letech a pozdraví se s matkami i dětmi. Chce si děti vyzkoušet, Marian se brání, že on na klavír nechce. Zuzka poslušně zazpívá, učitel vyzkouší i chlapce a zjistí, že má velký talent, ovšem na zpěv. Helena ale tvrdí, že prostě musí chodit na klavír, že je to rodinná tradice. Mezitím běhají dvě zbylé holčičky a neustále něco požadují, nakonec jsou odeslány do automatu pro kolu.
V tu chvíli Julka zkouší vytáhnout z učitele, odkud přišel a co dělal. Ten mlží, přizná jen, že vedl sbor. A tady Julku napadne, spíš jen tak z legrace, že by mohl sbor vzniknout i u nich. Obrací se na Helenu a ta je nápadem zaujatá. Obě začínají s učitelem domlouvat podrobnosti. Ten nakonec prohlásí, že je to velká výzva a že se do toho pustí.

Po plochách ve vsi se objeví plakátky s náborem do pěveckého sboru, výzvu vyhlásí i obecní rozhlas. Vyvolá to nebývalý zájem, většinou to ale lidi berou s úsměvem jako dost divný nápad. U nich pěvecký sbor? Kdysi tady býval, ano, ale prosím vás, kdo dneska bude chodit do sboru? To je přece zábava jen pro děti. Ale v několika rodinách se letáček octne na stole: přinese ho domů Hanka, která je rozhodnutá jít zpívat a přemlouvá Majku. Ta se brání, že je na to stará, ale nakonec slíbí, že ne zkoušku půjde. Helena dorazí domů a neví, jak své rozhodnutí ohlásí. Nakonec to při večeři tiše nadnese a výsledkem je výsměch - copak ona umí zpívat? Helu to trochu nadzvedne a prohlásí, že když má její muž volný večer na fotbálek, ona by ho měla mít na zpívání. Nakonec to v rodinné radě projde, protože to podle dědy stejně nebude mít dlouhého trvání. Andrea předvede plakát manželovi s nadšením, ale ten je nesdílí. Vyloženě jí sbor nezakáže, ale jako všichni žárlivci se ji snaží zviklat. Nakonec souhlasí, že Andy na první zkoušku půjde, ale s ním. Julka čeká o víkendu na manžela, který se vrací ze služební cesty. Večer, když skončí všechnu práci, mu svůj požadavek přednese, manžel nic nenamítá, už je duchem zase na cestách, jen požaduje, aby to nemělo vliv na provoz domácnosti a na jeho pohodlí.

První zkouška sboru začíná napětím. V učebně sedí nervózní sbormistr a ťuká do klavíru různé melodie. Přichází první nesmělé zpěvačky - Hanka s Majkou, Blanka, Helena, ostatní vedlejší postavy. Udýchaně vbíhá Julka a ještě telefonuje dětem, Andy s manželem. S úderem osmé hodiny se rozlítnou dveře a v nich stojí operní diva Armína. Sbormistr má úvodní řeč, ženy se představují, Pavel, Andrein manžel, zdůrazňuje, že on zpívat nebude.
Nastává rozezpívání a rozdělení do hlasů. Sbormistr po rozezpívání, které kromě Arminy berou všichni s udivenými a poděšenými úsměvy, chce po sboru první písničku. Dlouho se nemohou shodnout, nakonec zazní lidová ( Ach synku, synku např.). Píseň zní docela dobře, ačkoli se v ní jednotlivci projevují jen jako jednotlivci, ne sbor. Vyniká Armínin operní zpěv, Majka zpívá nahlas ječivým sopránem, Helenu není slyšet, další neumí jinou sloku než první. Ozve se Armína, že pokud se budou zpívat lidovky, ona odchází, ona chce zpívat operní árie. Majka odporuje: pokud se budou zpívat árie, ona odchází. Blanka si přisadí, že ona chce zpívat spirituály, jiná žena zase nechce nic duchovního, ale muzikály. Vypadá to, že sbor neslavně skončí dřív, než začal. Situaci aspoň pro tuto chvíli zachraňuje divadelnice Jitka, která vrazí do dveří, omlouvá se, že jde pozdě, že měla jinou akci, ale zaslechla zpěv a znělo to moc dobře, takže vešla dovnitř a hlásí se do sboru.
Sbormistr může tedy konečně rozdat noty, upozorní na to, že je to velmi jednoduchý dvojhlas a udá tóny. Zpívat začíná ovšem jen Armína, ostatní udiveně koukají. Situaci objasní Hančina poznámka, že je to všechno hezké, ale že ona neumí noty. Kromě Arminy všichni vrtí hlavami, že oni noty neumí taky.
Sbormistr se zaraženě rozhlíží a vzdychne: „Tomu tedy říkám výzva!"

 

 

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám příspěvek líbil? Kolik % příspěvku udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing