Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Finálový soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: finále, Téma: TV seriál

Týden v nebi.

Miloslava Černá, věk: 80 let

207
x přečten

Děj má 5 částí a odehrává se v průběhu jednoho zimního týdne.Po první části ve městě se přesune na osamělou horskou chalupu bez vymožeností civilizace. Hlavní postavou je čtyřicátnice Lucie, která žije ve fungujícím manželství, v němž už vyšuměl vroucí vztah. Má bezproblémovou šestnáctiletou dceru Sašu, která se pomalu odpoutává od rodiny. Lucii nebaví ani stereotyp v zaměstnání (učí už léta biologii na gymnáziu). Své pocity probírá s přítelkyní Šárkou, s níž kamarádí už od základky.


Námět na seriál

Týden v nebi.

Děj má 5 částí a odehrává se v průběhu jednoho zimního týdne.Po první části ve městě se přesune na osamělou horskou chalupu bez vymožeností civilizace. Hlavní postavou je čtyřicátnice Lucie, která žije ve fungujícím manželství, v němž už vyšuměl vroucí vztah. Má bezproblémovou šestnáctiletou dceru Sašu, která se pomalu odpoutává od rodiny. Lucii nebaví ani stereotyp v zaměstnání (učí už léta biologii na gymnáziu). Své pocity probírá s přítelkyní Šárkou, s níž kamarádí už od základky. Šárka je ekonomka, pragmatička. Občas si obě vyrazí na nějakou dámskou jízdu rozebrat, jak jde život. Šárka sama je chlapsky energická, po krátkém bezdětném manželství žije sama a radosti i strasti rodinného života prožívá s Lucií. S uspokojením si chrání vlastní nezávislost a nadhled, a s chutí občas zasahuje kamarádce do života. Další postavou je Martin. Třicátník, tvrdý chlap, svobodný sportovec s mnoha kamarády. Hmotné statky ani mladé dívenky ho nezajímají, vyhledává spíš partnerky do nepohody.
1.část. „Rozhodnutí". Lucie ve společnosti bývalých spolužaček oslavuje čtyřicátiny, potkává se s Martinem a jeho přáteli. Je i se Šárkou pozvaná na společný zimní víkendový výlet. Martinovo kamarádství přechází do erotického sblížení a vrcholí nabídkou užít si společně pár dní s běžkami na chalupě v Krkonoších. Rozhodování pomáhá řešit Šárka a nakonec s Lucií navštíví kartářku.
2. „Pondělí". Začíná dramatickým odjezdem z domova, Luciin manžel- Tonda, nečekaně odkládá služební cestu. Šárka vymýšlí kamufláž, Lucie odjíždí. Autem, lanovkou a ve vánici na běžkách zvládá vyčerpávající stoupání. Cíl- vymrzlá chalupa. Šok. Primitivní podmínky, chybí i mobilní signál.

V cibulových slupkách mnoha vrstev oblečení nedojde ani na náznak erotiky. Když Martin usne, nemytý, zpocený, vysílá Lucie k Šárce zoufalou SMS a doufá, že závan signálu ji doručí adresátce.
3.„Úterý". Obrat počasí přinese i obrat nálady. Martin pečuje, chystá snídani i lyže na dlouhou túru. Ta se vydaří, chvála Lucii povzbuzuje, výborný oběd na horské chatě maže všechny problémy a k Šárce letí SMS - „Stížnosti odvolávám, vše je úžasné!" Ve vyhřáté chalupě pak romantický večer, naplnění všech erotických snů. K ránu chlad a nepříjemné probuzení. Záchod daleko až v závětří, tma, placáky na podlaze v síni namrzlé a kluzké. Lucie podklouzne, padá a hlavou klepne o zem. Bezvědomí.
4. „Středa". Krušné vzkříšení. Mokrý hadr na čele, Martin vyděšený. Hlava třeští, svět roztočený a žaludek na vodě. „Kde to jsem?" „V nebi, lásko, tak se tady těm chalupám říká odjakživa". Cítí chuť zvratek a přičůrnuté vlhko v rozkroku. Trapas. Když odmítne doktora vybíhá Martin do stráně chytit signál a vymyslet záchranu. Zmatená Lucie si plete představy s realitou a znovu vyťukává : „Šárko, pomoz mi!" Záchrana přichází odjinud, Kuba, Martinův kamarád, profi záchranář přivolaný ze soustředění orientačních běžců. Trapas pokračuje. Kuba je totiž bývalý Luciin student.
5. „Čtvrtek". V Praze zatím dojde k nečekanému setkání Šárky s Tondou, trapné výmluvy, nebo přiznání? Martin už ztrácí trpělivost, vyráží nakoupit. Bolest v hlavě polevuje, zatopit, trochu hygieny a za dveřmi Kuba. S ním pár orienťaček. Lucka je nepustí dovnitř, už po hlase mezi nimi poznává nezaměnitelný hlas své dcery. Polomrtvá přiloží, zalehne a usne. Probudí ji Martinův křik, v kouři a smradu v místnost je i Šárka, (potkali se dole u krámu). „Otevři všechny okna i dveře-co to tu hoří? Proboha, moje bunda! Pět litrů v prdeli!" Rukáv bundy sklouzlý z ráhna se připekl k rozpálenému plátu. „Zejtra ráno balíme a jedem. Stejně už bude pátek."

 

1.část. „Rozhodnutí."


Hospoda hučela. Čtyři zralé dámy u rohového stolu bujaře cinkaly sklenkami. „Aťse nám daří, čtyřicítka přece není žádný věk!" Lichotivé sporé osvětlení retušuje náznak vrásek. „Dnes domů nespěcháme!" „Není kam, ten můj je na služebce-" „ Honza zase sportuje, čumí na fotbal s kamarádama." „A co děti?" „Ty už hlídání nepotřebujou. Kam zíráš, Lucie?" Oslavenkyně, buclatá zrzka, neodpověděla. Úkosem hleděla přes lokál k dlouhému stolu, kde v partě odrostlých mládežníků pohledný chlapík hrábl do strun kytary. „Ne moc snadno, se želva po dně hledá.." „Písničky našeho mládí", hlesla a lehce přibroukla. „Když si někdo pozor nedá, jak se vlastně želva hledá..." Šárka, nejbližší kamarádka, působící vedle Lucie jako starší méně atraktivní sestra, se přidala. Za chvíli spolu přijaly pozvání k dlouhému stolu a rozjařeně notovaly.
„V sobotu vyrážíme na zimní pochod údolím Sázavy, co vy na to, dámy?" Starší bard, velící různorodé smečce. Lucie nadšeně kývla a Šárka se přidala, snad jako povědomá ostraha před kamarádčinou rozverností. Při cestě k domovu měl kytarista horké dlaně a pohled zabořený do Luciina rozhaleného výstřihu. „Pojedeš, viď?" Druhý den prosebný telefonát. „Budeš mě jistit, Šárko? Martin je mlaďoch, kolem třiceti, tak ať jsme spíš jako parta!" „Takže Martin. Dobrý. Jedu."
Výlet se vydařil. Šárka s šerifem rázovala v čele, za nimi houf omladiny a Lucie s
Martinem v závěsu. „Nespěchej, kočko, co kdyby nám-jako- ujel vlak? Mám kámoše v
Kamenným Přívozu." Dva telefonáty. Jeden domů: „Sašenko, přijedu až zítra ráno, ujel nám vlak, přespíme u známejch. Ten odjezd na soustředění přece zvládneš sama. Jo, a vyřiď to tátovi až dorazí z basketu." Druhý: „Promiň, Šárko, všechno ti vysvětlím, a prosím - budeš mě krejt, kdyby se Tonda sháněl?" Z lehce opilé noci si připomněla zážitky při znovuzrození rozkoše. „Si jako broskvička, k nakousnutí, nesnáším ty vychrtlý mladý holky.." Ráno namáhavý pochod k nádraží. Sníh křupal pod nohama a tváře, navzdory minimu spánku, zrůžověle plály pod kožešinovou kapucí. „Si vážně prima, holka do nepohody. Navrhuju vejlet do hor, co ty na to? Pár dní s běžkama na chalupě daleko od civilizace." Znejistěla. „Mám problém, Šárko.." Sešly se nad šálkem pressa v kavárně a Šárka váhala. „Nevím. Znám tebe i Tondu už roky, víš - je to prima chlap, no jasně že teď už trochu onošenej, ale máte Sašu, i v šestnácti vás oba potřebuje. Neměla bys nic zvorat, ale když tě vidím tak nažhavenou - mám známou kartářku, ať ti nahlídne do budoucnosti!"

Točité schodiště secesního činžáku, v oknech barevné vitráže. Usedly proti vědmě, která na pohled popírala všechny představy o své profesi. Normální ženská v plátěných kalhotech připomínala spíš masérku, nebo zdravotní sestru. Balíček karet rozložila po skleněném stole. Hovořila polohlasně, neříkala vlastně nic nového, spíš banality předvídatelné u zákaznic určitého věku. Pak ale odkryla poslední paklík a její hlas zazněl velice vzrušeně. „To je neuvěřitelné, co vás čeká! V nejbližších dnech se ocitnete na týden - nebo aspoň na pár dn í- v sedmém nebi!" Se schodů seběhly neuvěřitelně rychle a na chodníku se rozesmály jako dvě puberťačky. „V nejbližších dnech! A to mně v pondělí začínají jarní prázdniny! Testy na jaro zkusím hned zítra hodit na internet ,(kantorka na šikmé ploše), Tonda má od pondělka jednání v Ostravě a Saša soustředění orienťáků - pojedu, Šárko!"

 

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám příspěvek líbil? Kolik % příspěvku udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing