Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Finálový soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: finále, Téma: TV seriál

Vražda v literárním klubu

Dagmar Stonová, věk: 57 let

6495
x přečten

Námět na televizní detektivní seriál, který má celkem 8 dílů po 60ti minutách a je určen dospělým divákům, kteří mají rádi detektivní žánr a různé zápletky provoněné špetkou humoru. Seriál se odehrává v období dvou let.

 

Námět na seriál

Vražda v literárním klubu
Námět na televizní detektivní seriál, který má celkem 8 dílů po 60ti minutách a je určen dospělým divákům, kteří mají rádi detektivní žánr a různé zápletky provoněné špetkou humoru. Seriál se odehrává v období dvou let.
Exteriéry, které nás provázejí celým seriálem, jsou především krásy Malé Strany, Starého města a jeho okolí.
Ocitneme se v příjemném prostředí jednoho starého domu na Mostecké ulici, kde se nachází knižní klub. Dalšími interiéry jsou: třípokojový byt hlavní hrdinky Danky ve staré zástavbě Malé Strany, dvoupokojový byt Inky na Nerudově ulici, krásný byt Silvie Máchové 3+1 na Vlašské ulici s výhledem na Petřín a oddělení Služby kriminální policie a vyšetřování Bartolomějská v Praze.
V seriálu se objeví celkem 8 hlavních postav a několik vedlejších.
Helena Jánská, 64 letá vdova po majoru z ostravské kriminálky a matka Danky, je krásná elegantní dáma, která ráda čte detektivky a je také velmi zvědavá. Vlastně je takovou českou slečnou Marplovou.
Danka Vernerová 44 letá hezká a sympatická tmavovláska se smyslem pro humor. Svou matku miluje, i když ji občas leze na nervy. Je rozvedená již 8 let a má dvě dospělé děti. Dcera je krátce vdaná a syn studuje v zahraničí. Deset let pracuje jako knihovnice v místní knihovně.
Inka Spurná, 46 letá tmavovláska, která má momentálně špatné období. Právě se rozvedla, ztratila práci a dozvěděla se, že její dvacetiletá dcera je lesbičkou.
Silvie Máchová, atraktivní 47 letá blondýna. Pracuje jako asistentka v jedné CK. Je vdaná za lékaře a má dvě dospělé děti. Syn studuje medicínu, dcera je studentkou DAMU. Silvie, ač na první dojem vypadá nepřístupně, je velmi přátelská a dobrosrdečná.
Veronika Máchová, dvacetiletá dcera Silvie. Nadaná a milá dívka, která ráda čte, miluje divadlo a film. Křehká blondýnka s čokoládovýma očima.
Wendy Kramer, Inčina kamarádka z dětství, má 45 let a nedávno se vrátila do Čech, kde si otevřela krámek se starožitnostmi. Hnědovláska s modrýma očima, upovídaná a zdravě sebevědomá. Žila několik let v Anglii a po rozvodu se vrátila zpátky do Čech.
Major Libor Vrána, vrchní komisař z kriminálky, nedávno oslavil své padesátiny. Je to skvělý kriminalista a rovný chlap. Na svém oddělení má dobré výsledky a doma chápavou manželku a dvě dcery v pubertálním věku. Pochází z Ostravy a znal se s manželem Heleny Jánské.
Praporčík Petr Lech, nováček na pražské kriminálce, mladý sympatický inspektor, ještě mu není ani 30 let.
Vražda v literárním klubu je rozdělena do osmi dílů, každý díl má svůj samostatný příběh a název. Během celého seriálu se také odvíjí osobní život všech hlavních aktérů.
Kriminální zápletku v každém dílu řeší vrchní komisař Vrána se svým mladým kolegou inspektorem Lechem. Do všeho se jim plete všetečná paní Jánská, která se ve většině případů ocitne v místech, kde se stal zločin. V pátrání jí vydatně pomáhají také členky literárního klubu, které se tak mnohdy ocitnou ve svízelných situacích. Většinou však své trable řeší s nadhledem či špetkou humoru.
Názvy dílů: 1) Mrtvý v bytě č. 8, 2) Stará dáma zasahuje, 3) Erotický klub, 4) Mrtvola ve vlaku, 5) Strašidelný dům, 6) Vrah mezi námi, 7) Lapač snů, 8) Vražda v knižním klubu.

1. díl

Mrtvý v bytě č. 8
1. díl TV seriálu Vražda v literárním klubu
"Konečně mám za sebou ten bláznivý den," pomyslela si Danka a posadila se do svého oblíbeného křesla. Dnešní setkání s kamarádkami, založení jejich literárního klubu, práce v knihovně, telefonát s bývalým manželem, rozchod s nynějším - již bývalým - partnerem, dceřina hádka s novomanželem a příprava na zítřejší příjezd její všetečné matky je i na její klidnou povahu hodně. Nicméně to po chvilce oddychu hodila za hlavu a šla uvařit oběd na zítřejší den.
Sotva začne naklepávat maso, zvoní telefón. "Krucinál, to je tak vždycky. Mám snad čtyři ruce?," zanadává nahlas, ale vcelku klidná již bere do ruky svůj mobil. "A Silvie, co zase chce, před chvíli jsme přece spolu mluvily a ... domluvily," pomyslí si Danka a vzpomene si na blbé Silviiny připomínky ohledně její matky. Ještě nyní ji zní v uších: "Tvou matku? Přibrat do našeho nově založeného literárního klubu tvou matku? To snad nemyslíš vážně? Přibrat do klubu tvou matku, to rovnou můžu přivést i tu svou. Bože můj, otravovat se s nějakou starou protivnou ženskou, která nám bude stále vykládat, jak ji bolí všechny klouby, kolik doktorů již navštívila a tak dále. Ne! Důchodkyni do klubu nechci!"
Danku ta Silviina slova dost pobouřila. Sice ji její matka občas leze na nervy, má své chyby, ostatně kdo je nemá, ale v podstatě je to super ženská. A vůbec, ale vůbec to není žádná důchodkyně s bolavými klouby. Její matka totiž každý den cvičí a někdy plave, chodí na túry, zatancovat si či zahrát tenis. Její matka je snad zdravější než Silvie, která přibrala 2 kila na váze.
Děvčata se nakonec shodly a klub založily. Dokonce i Silvie musela uznat, že se v Dančině matce zmýlila, když se s ní seznámila. Tato sympatická a elegantní dáma totiž vůbec nevypadala na svých 64 let. Helena Jánská, vdova po majoru z ostravské kriminálky, nyní žijící u své milované dcery Danky v jednom ze starých domů na Malé Straně, zapadla mezi pětici žen výborně. Dokonce i nejmladší členka klubu dvacetiletá Veronika Máchová, studentka DAMU a Silviina dcera ji vzala na milost.
Uběhlo pár dnů, Danka si již zvykla na matčinu přítomnost a ta se zase rychle sžila s novým okolím i jejími kamarádkami. Dnes se paní Jánská chystala na nákup, když si při odchodu všimla otevřených dveří bytu č. 8 přímo naproti.
Zavolala, zazvonila, nikde nikdo, a tak vešla dovnitř. V křesle obývacího pokoje seděl muž, vypadal divně. Když Helena Jánská přistoupila blíž, zjistila, že tento asi třicetiletý muž je dočista mrtev.
Paní Helena odběhla zpět domů, zavolala Dance a na policii. Za chvíli přijeli policisté v čele s majorem Vránou a mladým inspektorem Lechem. Hned v patách za nimi přiběhla Danka se svou kamarádkou Inkou. Policisté vešli do bytu a kde nic tu nic, ani žádná mrtvola. Helena Jánská nechápala, ale stála si za svým. Marně. Všichni ji měli za blázna.
Příštího rána je na dvorku vedlejšího domu nalezena mrtvola 32 letého Karla Urbana, čísníka z restaurace na Malé Straně. Muž byl bodnut dlouhou dýkou do zad a ta zasáhla aortu. Případ dostává na stůl vrchní komisař Vrána z oddělení Služby kriminální policie a vyšetřování Bartolomějská v Praze, který spolu se svým mladým kolegou inspektorem Lechem zahájí pátrání.
Jakmile Helena Jánská spatří ve zprávách tvář zavražděného muže, poznává v něm mrtvolu z bytu č. 8. Ihned to oznamuje své dceři a telefonuje na kriminální oddělení. Vzápětí za ní přijíždí major Vrána a paní Jánská se tak stává středem pozornosti. A nejen to, začíná pátrat na vlastní pěst.
„A jací jsou ti manželé Roklovi z bytu č. 9? Jak se smířili s tím, že jim zavraždili dceru?" vyptává se paní Jánská své dcery. „Proboha, mami, už s tím přestaň! Cožpak jsem nějaká drbna, abych vše věděla o zdejších nájemnících? A pak, je to již deset let, co se ten smutný případ stal a jejich dcerce bylo tehdy teprve deset let. Nechci se bavit o vraždách, stačí to, co se stalo dnes," odsekla Danka a pokračovala v přípravě večeře.
„Ano, má milá, chápu, ale mám pocit, že je zde souvislost:" nadhodila paní Helena a opět nasadila svůj přemýšlivý výraz. Danka nechápe. „Jaká souvislost? Vražda dívenky před deseti lety a mrtvola muže z dnešního rána? Jaká je tu souvislost? Tohoto muže nejspíš zabil nějaký feťák, co chodil do té restaurace."
Paní Jánská si však stála za svým, což oznámila i majoru Vránovi. Ten nejprve šílel z té všetečné paní, ale nakonec ji musel dát za pravdu, že ho přivedla na správnou stopu.
Manželé Roklovi poznali v číšníkovi muže, který byl před lety vrahem jejich dcery. Tehdy jejich popis nestačil a vrah ušel trestu. Nyní ho našli, zabili v bytě, který majitel nechal nedovřený, pak přemístili do dvora, a

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám příspěvek líbil? Kolik % příspěvku udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing