Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Finálový soutěžní příspěvek

Ročník: 2017, Kolo: finále, Téma: TV seriál

Ester

Pavlína Váchová, věk: 29 let

150
x přečten

Ester se po letech vrací do rodné vesnice. Smrt manžela a dvouleté dcery spustila kolotoč soucitných výrazů na tvářích ostatních, depresí, návštěv psychiatra a psychologa, které naprosto otřásly jejím životem. Měsíce v ústraní, duchovní opora, kterou vyhledávala v místním kostele, a upřímná snaha její nejlepší kamarádky nakonec v Ester dokázaly opět probudit relativně vyrovnaného člověka, vážícího si každého dobrého okamžiku a vděčného za každou maličkost, jíž se mu dostane.


Ester
Ester se po letech vrací do rodné vesnice. Smrt manžela a dvouleté dcery spustila kolotoč soucitných výrazů na tvářích ostatních, depresí, návštěv psychiatra a psychologa, které naprosto otřásly jejím životem. Měsíce v ústraní, duchovní opora, kterou vyhledávala v místním kostele, a upřímná snaha její nejlepší kamarádky nakonec v Ester dokázaly opět probudit relativně vyrovnaného člověka, vážícího si každého dobrého okamžiku a vděčného za každou maličkost, jíž se mu dostane. Ester konečně dělá tlustou čáru za dosavadním neštěstím.
S nadšením se vrací do míst svého dětství a s obrovským nasazením přijímá práci místní knihovnice, v jejímž rámci organizuje vzdělávací besedy a přednášky pro místní obyvatele. Iniciuje a vede různé doplňkové akce v tamní farnosti - misijní den, sportovní odpoledne pro děti, letní tábor. Zbytek volného času se snaží zaplnit poskytováním soukromých hodin cizího jazyka.
Obrovská pestrost charakterů a životních osudů jejích spoluobyvatel, které díky četným aktivitám poznává, ji naplňuje respektem a přináší mnoho komických i bolestně vážných situací do jejího života.
Nedávno nově zvolený pan starosta, Jan - starý známý z Esteřina mládí, věnuje veškerý svůj čas a energii chodu obce. Typická moravská vesnice se na přelomu tisíciletí pozvolna mění v atraktivní činorodé místo pro život. Jan je čtyřicetiletý právník, zásadový starý mládenec, na nějž roky útočí mnoho vdavkuchtivých a cílevědomých žen.
Bára je v tomto ohledu nejvytrvalejší. Momentálně se cítí těsně před cílovou rovinkou. Je přesvědčena, že jedině ona je vhodnou ženou, která by měla stát po Janově boku. Její nárok našel již dokonce souhlas i u majetnické Janovy matky. Návrat Ester a její angažovanost v životě obce se ale začíná jevit jako vážná překážka v dosažení Bářiných záměrů.
Esteřin uvážlivý, nedávnou ztrátou poznamenaný přístup k životu a její společenské nasazení pozvolna vyvolává Janův zájem a obdiv. Jejich setkání a spolupráce se stávají častějšími. Nepřejícnost, manipulace a lži ze strany jejich blízkých v konečném důsledku rodící se vztah ještě posílí.
Díl první
Ester spokojeně založila ruce v bok a s pocitem zadostiučinění si pomyslela: „Teď je to perfektní." Zahrada získala díky jasmínovým keřům úplně jiný ráz. Když je před několika měsíci na zakoupeném pozemku za domkem objevila, připomínaly spíše ne příliš vhodně umístěné křoví. S rozpukem jara však krásně rozkvetly a staly se bělostnou dominantou zahrady. Jejich omamná vůně se šířila okolím. Zamyšleně přistoupila, utrhla pár větviček a přivoněla. „Zdalipak kvete i magnólie v ulici směrem ke škole, která už od nepaměti přitahovala pozornost kolemjdoucích?" Najednou dostala chuť, jen tak se projít a zkontrolovat všemi obdivovaný starý strom. Přehodila přes sebe pléd a vyrazila.
„Bože, jak se ta obec mění," konstatovala se záchvěvem nostalgie. „Tady byla přece slepá ulice... a tady stávaly vysoké rozložité stromy, do jejichž větví jsme jako děti šplhávaly... je to tak... jiné."
„Ester?," ze zamyšlení ji vyrušilo nejisté opatrné oslovení. Reflexně zastavila a otočila se. Dva muži v saku si ji udiveně prohlíželi. Vykouzlila na tváři přátelský úsměv.
„Ahoj Marku," napřáhla ruku k původci otázky. Zrakem přeběhla k jeho společníkovi. „Honzi?," opatrně odtušila s rozpačitým stiskem ruky.
„No nemohu zastřít své překvapení, že sis vzpomněla na rodnou ves... po tolika letech," začal Marek škádlivým tónem.
„Nepovídej," rozesmála se Ester, „já měla za to, že můj návrat a životní peripetie jsou tady už měsíce zevrubně probírány."
„Jak se... máš?, " Markova otázka nedokázala zcela zastřít soucitný tón.
Ester uhnula pohledem a střídmě odpověděla: „Dobře."
Vteřina společného mlčení navodila dojem trapnosti.
„Zrovna míříme s bratrem na vítání občánků," začal Marek překotně, „ a právě jsme si říkali, že v těch černých oblecích vypadáme spíše, jako bychom šli na funus," dodal žertovně.
S povinným pousmáním Ester najednou povytáhla obočí - jiskřička nápadu jí rozzářila pohled. „Pánové," prohlásila rezolutně, „když dovolíte, mám pro vás okamžité vylepšení. Z pásku riflí osvobodila dva špendlíky a s uctivým přistoupením připíchla oběma na klopu decentní větvičky jasmínu, které cestou bezděčně nesla v ruce.
Ryze spontánní milé gesto oba překvapilo. „Nebudu zdržovat," vyřešila rozpačitost situace Ester. Pohlédla na Jana. „My se uvidíme zítra, že, pane starosto?," ujistila se úsměvem o naplánované schůzce ohledně nástupu v místní knihovně.
„Budu Tě očekávat," přitakal Jan povzbudivě.
„Tak... pěkný den, pánové," zašvitořila Ester a pokračovala v původní trase k památnému stromu.

 

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám příspěvek líbil? Kolik % příspěvku udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing