Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Finálový soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: finále, Téma: TV seriál

Půjčovna

Simona Weidenhofferová, věk: 48 let

77421
x přečten

Celý děj se odehrává v současnosti v průběhu několika měsíců ve větším městě v Čechách. Každý díl může mít své další vedlejší postavy – kamarády, nepřátelé, nápadníky, podnikavé osoby, zvířata. 

Námět na televizní seriál:  Půjčovna


Celý děj se odehrává v současnosti v průběhu několika měsíců ve větším městě v Čechách. Každý díl může mít své další vedlejší postavy – kamarády, nepřátelé, nápadníky, podnikavé osoby, zvířata.  Případné pokračování je možné. 


Díl první: Dracula na česneku ……Ráno ve vilové čtvrti na předměstí. Marie Andělíčková /36/ jede do práce. Půjčovna kostýmů a její magie. Zelinář Petr Krvinka /45/  vrací kostým Draculy a vypráví Marii vše o masopustním reji na chalupě. A co ho všechno zaskočilo, byť je vegetarián.  Má pro Marii dárek i cenné informace z okolí. Přináší tajnou zprávu z Radnice. Večer čeká na Marii po návratu domů překvapení. 

Díl druhý:   Dvoumetrový Napoleon……Marie potkává správce kina „Svět“ pana Aloise Podanného /53/. Ten marně maskuje čerstvý monokl a škrábance na obličeji. Nakonec se Marii svěří se svým trápením s dominantní manželkou a slíbí zajít odpoledne do Půjčovny pro smoking.  Marie mu pomáhá kouzlem i radou. Festival francouzského filmu v kině „Svět“. Překvapená paní Podanná slibuje nápravu. 

Díl třetí:   Šedá myška Kleopatra……Marie najde ve svém krámku za falešnou stěnou kufr s maskami, obálku a babiččin provozní deník. Nestačí vše zatím pořádně prostudovat. Nový zákazník éterická slečna Hanka Černá /26/ se svěří se svým trápením. Její vyvolený je Jiří Guth /35/, ředitel velké stavební firmy, kde Hanka pracuje jako recepční. Je třeba vymyslet plán na podnikový večírek v maskách. Hanka má strach, že to nezvládne a bojí se jít za svým cílem. Marie jí slibuje pomoc a nápady.

Díl čtvrtý:  Gotham pokořen……Hanka vyzvedává kostýmy na večírek. Provozní složku dostala za úkol jen ona sama a neví, kde jí hlava stojí. Marie ji ukazuje celou svou magickou Půjčovnu. Platonická láska dává Hance sílu vše zvládnout. Nebo jí pomáhají právě věci z Půjčovny? Jejich kouzlu moc nevěří. Večírek je na jedničku. Díky kostýmu ředitele /Batman/ se dějí zvláštní věci. Zvítězí láska nebo povinnost? Okouzlení a pozvání na oběd do nové restaurace.

Díl pátý:   Zlatá svatba blízko Verony……Zlatá svatba Kaplických v renesančním stylu v Domově pro seniory. Nevěsta Julie /75/se trápí svými kily navíc, ženich Romeo /78/ svou pamětí a Marie řeší zázraky. Kouzelné masky pomáhají v hledání osob. Hubnutí a dorty. Prasklé zipy. Lidská závist a zhrzený pan Vodička.  Vnuk nevěsty Jaroslav /22/ nepřijel a Julie je z toho smutná. Marie zjišťuje, proč nedorazil. 

Díl šestý:  ARO pro klauna……radní Franta Kašpárek /41/ a jako nemocniční klaun?  Marie půjčuje kostým i cenné rady. Leukémie na dětském oddělení. Honzíčkův /5/ příběh a kouzelné balonky. Klaun je hrdina. Oslavy i operace. Dar nemocnici od anonymního mecenáše rozvíří dohady. 

Díl sedmý:  Zorro není Taxis……Hřebčín v Podkovách pod Skalou pořádá Dětský den spojený s Aukcí, jejíž výtěžek je pro dětské oddělení nemocnice města. Hlavní atrakce- westernová jízda a Zorro show je ohrožena. Její představitel onemocněl. Náhradník Vašek Voves /23/má ale z koní po pádu strach. Pozvaná Marie přiváží kostýmy Zorra a sleduje situaci.  Vaškův kolega chce vše překazit. Odhalení a trest.

Díl osmy:  Vaříš jako kuchtička……Magdaléna Medová /29/ si plní sen. Otevírá novou restauraci U Orloje nedaleko Půjčovny. Její tajná rodinná kniha receptů byla odcizena. Konkurenční boj vrcholí. Kdo za tím vším stojí? Kouzelný recept v kapse zástěry kostýmu Magdaleny Rettigové zachraňuje situaci a přináší smlouvu na catering pro Radnici.

Díl devátý: Dobrou, Marie……Spací čepice s bambulí z velkého nalezeného výklenkového kufru vede Marii do snů. Babička jí v něm ukáže svou ukrytý testament. Závěť a tři činžovní domy ve městě. Snové odhalení kouzel Půjčovny. Kostýmy přináší nositeli dobré věci a vlastnosti, které představují a jemu samotnému chybí. Naopak také potrestají zlé úmysly. Marie řeší testament a dozvídá se od pana Krvinky a radního Kašpárka, že Radnice chystá velkou Divadelní Redutu.

Díl desátý:  Směj se, paňáco…… Velký karnevalový ples pod záštitou radnice. Všichni jsou zváni.  Velké přípravy. Restaurace U orloje zajišťuje catering. Půjčovna je na roztrhání. Intriky s tombolou. Překvapení pro Marii. Její Půjčovna dostává ocenění z Radnice. Mariin tajný ctitel kontra pan Krvinka a nečekaná nabídka k sňatku.


DÍL PRVNÍ

V naší ospalé ulici na východním předměstí je každý všední den stejný. Ráno všichni spěchají do svých zaměstnání a škol, halasně se zdraví na dálku, a rychle nasedají do svých aut a školních autobusů. Pár desítek minut je tady frmol jako v mraveništi. Postupně pak celé ulice ztichnou a oživnou opět až s posledními paprsky zapadajícího slunce. Také mířím svým vozem do centra. Do malé slepé zastrčené uličky hned blízko orloje. Do krámku na sny. Do mé Půjčovny kostýmů. Říkáte si, ta s tím nadělá. Obyčejné šaty plné kuliček proti molům. Vybledlý samet, ošoupaný brokát škrabošky, zmačkané hedvábí, polámaný vějíř a ošlapané lodičky vedle starého kouzelnického cylindru? Ale kdepak, tady je všechno jinak. Ten krámek původně patřil mé babičce a o ní se tajně říkalo, že je čarodějka. Ve skutečnosti to byla docela obyčejná babička, ale vlastně dokázala i věci, nad kterými zůstával rozum stát. Já tomu tedy věřím. Každý den mě o tom můj krámek sám přesvědčí. Pokaždé, když k němu dojedu, vidím jen zaprášené výlohy, omšelý vchod a tu temnou uličku, kam se stěží prodere skrz komíny pár slunečních paprsků. Markýza nad vchodem je už trochu potrhaná a špinavá.  Odemknu velkým klíčem dveře, vejdu opatrně dovnitř do setmělého prostoru. Dvě zaprášené krejčovské panny vedle vchodu mne mlčky zdraví a mrkají na mě neviditelnýma očima. Otočím pomalu vypínačem a ejhle! Celý prostor vyplní jasné zářivé světlo, do náhle nablýskaných skel výloh se opírá ostré ranní slunce, velké mahagonové věšáky se lesknou jako zrcadlo, ve vzduchu voní pudr a starodávný parfém. Všechny kostýmy mě vítají s nažehlenou krásou, škrabošky se třpytí jako diamanty, pyšné cylindry, černočervené pláště, lakýrky a lodičky s mašličkou, glazé rukavičky, vše je vzorně připraveno pro případné zájemce. Prostě ten můj krámek na sny celý září do dáli zevnitř i zvenku. A mé kostýmy umí i jiné věci. Nevěříte? Pojďte se tedy přesvědčit….!

Je krátce po poledni a do Půjčovny míří pan Krvinka. Je to místní zelinář a milý člověk se smyslem pro humor a milýma očima. 

„Dobré den, paní Marie“, zdraví vesele hned od vchodu, „ Vy celá záříte stejně jako vaše Půjčovna. Celý den je hned veselejší.“

Směji se na celé kolo. Vídám ho moc ráda. Nezkazí žádnou legraci a ta jeho zelenina je přímo pohádková. 

„Tady vracím ten půjčený kostým a taky vám něco nesu.“

Položí na pult dva krásné květáky a velký vak s kostýmem Draculy a hned začíná vyprávět o Masopustu, na kterém minulý víkend díky kostýmu přímo zazářil. Halasně vše popisuje, šermuje u toho divoce rukama, nevynechá žádnou maličkost. Až mám smíchy celé uslzené oči. 

„To vám byla taková legrace, to si neumíte ani představit. Měla jste jet se mnou, jak jsem vás zval. To byste zažila taneček přes celou vesnici. Jen jedna věc mi zůstává záhadou. Jakmile jsem měl ten kostým od vás na sobě, měl jsem prostě šílenou chuť na maso. A víte dobře, že jsem roky vegetarián. Dracula jak má být. Zvláštní věc.“

Potutelně se usmívám, navrhuji mu návštěvu doktora a vím o tom své. Jako by ty mé kostýmy uměly čarovat, když je potřeba. Třeba jeho tělo trápí nedostatek masa a ani o tom neví.  Povídá a povídá dál. Ví snad o všem, kde se co šustne. O všech ale mluví moc hezky, má lidi rád. Doslechl se prý také o tajných plánech Radnice. 

„Všichni jsou ale tajemní. Musí to být nějaká velká věc. Snad nějaká sláva kvůli lidem. Něco mi naznačil pan radní Kašpárek, ale víc nechtěl říct. No uvidíme, necháme se překvapit. To víte, že kdybych se něco důležitého dozvěděl, hned vám to také řeknu. A kdybyste chtěla jít se mnou konečně na to kafíčko, budu se těšit. To vy ale víte“, loučí se již ve dveřích a pospíchá zpátky za svými saláty, ředkvičkami a pastinákem. 

Tajné plány Radnice? Těžko uhádnout, co mají zase za lubem.  Ukládám pečlivě kostým Draculy.  Hladím ten hedvábný červenočerný plášť. Kolika lidem už vlastně tahle maska paradoxně pomohla?  Sama nevím. 

Celé odpoledne vyřizuji objednávky po internetu a další zákazníky v krámku. Po mém návratu domů přijíždí nečekaně kurýr s velkou obálkou od notáře. Zprávy o babiččině závěti? 

Zdá se překvapení ještě dnes nekončí…….

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám příspěvek líbil? Kolik % příspěvku udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing