Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Finálový soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: finále, Téma: TV seriál

Příběh Petra

Dagmar Tomášková, věk: 52 let

1428
x přečten

Jedná se o příběh Petra, který po úrazu hlavy způsobeným těžkou nehodou upadne do Kómatu. Je to velký bojovník. Svůj boj o život rozhodně nehodlá vzdát. Velkou oporou je mu jeho rodina - rodiče, sestry a jejich partneři. Během léčby však vychází na povrch další skutečnosti a možný důvod jeho tragické nehody...

Námět na seriál

Děj seriálu se odehrává v současné době. Zabývá se vztahovými záležitostmi, bolestnými zjištěními a tragickou událostí.

Jedná se o příběh Petra, který po úrazu hlavy způsobeným těžkou nehodou upadne do Kómatu. Je to velký bojovník. Svůj boj o život rozhodně nehodlá vzdát. Velkou oporou je mu jeho rodina - rodiče, sestry a jejich partneři. Během léčby však vychází na povrch další skutečnosti a možný důvod jeho tragické nehody...

Čtyři sourozenci, kteří vždy drželi při sobě, vzájemně se podporovali. Bratrova nehoda všem obrátí životy doslova naruby. „Vítězná" cesta celé jeho rodiny se na několik měsíců „smrskne" na zaměstnání - nemocnici - rodiče - domov, ale rozhodně nic nevzdávají a společně s bratrem svádí boj o jeho bytí.
Děj se odehrává v malebné vesničce Severní Moravy.

Prolog

Rozhlíží se kolem sebe. Nic nechápe. Zkouší si uvědomit, kde vlastně je a proč. Všechno je mlhavé, téměř nevidí. Proč ho tak strašně bolí hlava? Vnímá obrovské okno, za kterým někdo sedí. Pokouší se vzhlédnout k hlasitému pípání za svou hlavou. Je neskutečně vyděšený. Nemůže se pohnout, jako by ho něco drželo za ruce. Nohy má jako z kamene. Snaží se soustředit svůj pohled k tomu obrovskému oknu a nějak na sebe upozornit. Podaří se mu trochu zvednout nohu. Sestra zaznamenává pohyb a spěchá k jeho lůžku. Zjišťuje, že se probudil z kómatu. Okamžitě běží pro lékaře.
Doktor Novák, jeho ošetřující lékař přichází, aby pacienta prohlédl. „Pane, slyšíte mě?"
Dívá se směrem k postavě, která se nad ním sklání a snaží se něco říct. Ale nejde to, nevydá ze sebe ani hlásku. Lékař vyžaduje vyšetření a magnetickou rezonanci. Sestra odpovídá, že to zařídí.
„A oznamte jeho manželce, že se pacient probudil."

Ta slova slyší jakoby z velké dálky. Potom už jen vnímá, jak jej někam převážejí. Po všech vyšetřeních, která vzápětí následují, únavou opět usíná.
Probudí jej doteky na rukou. Mlhavě vidí, jak u jeho lůžka někdo stojí. Postavy, které jej drží za ruce a mluví na něj...neví...nevybavuje si kdo to je. Hlasy, které tak důvěrně zná... a vlastně nezná...
Snaží se opětovat stisky rukou, které jej hladí, aby naznačil, že je rád. Je rád, že jsou tady s ním. Ale v rukou nemá vůbec žádný cit. Připadá si nemotorný. Bojí se opětovat stisky. Potom postavy odcházejí a přichází jiné. Zase na něj mluví a hladí jej. Rád by něco řekl. Rád by řekl, že ty hlasy zná. Že už je určitě někdy slyšel. Taky si uvědomuje, že jsou to stejné hlasy, které na něj mluvily ve spánku, ale nedokázal jim odpovědět.
Tak strašně chtěl, ale nešlo to...nešlo mu to...

 

DÍL 1. VÝROČÍ

Jana a Miloš spolu sdílejí život již pěknou řádku let. Bydlí v malém domku se zahrádkou, starají se o pejska, užívají si zaslouženého důchodu. Vychovali čtyři děti. Tři dcery a syna, kteří je velmi často je navštěvují. Děvčata se odstěhovala, syn Petr si pořídil domek ve stejné vesnici, jen malý kousek od jejich domku.
Rádi by s nimi oslavili padesáté výročí svatby.

Děvčata: Markéta, Daniela a Monika se svými rodinami už dorazila. Věnují se přípravám stolů, chválí maminčiny napečené koláčky i dortíky, aranžují kytice, prostírají. Je nádherný, prosluněný červencový den. Petr, nejmladší, vysněný syn (je to jeden z důvodů, proč jsou děvčata tři) je v práci, k oslavám se i se svou rodinou připojí později. Nálada je výtečná, radost ze setkání je na všech zúčastněných nepřehlédnutelná. Děvčata si během příprav rodiče dobírají, jak to spolu tak dlouho vydrželi...laškují, smějí se...

„Někdo zvoní." povídá Markéta. „Jdu otevřít," říká vesele, pro legraci přidá pukrle a rychlými kroky se ubírá k hlavnímu vchodu. Za dveřmi stojí Andrea, Petrova žena a pevně svírá ruce jejich dvou malých, vyděšených dětí. Markétě mizí úsměv z tváře. Při pohledu na svou roztřesenou švagrovou je její tušení, že se Petrovi něco stalo příliš silné. Ustupuje, aby Andrea s dětmi mohla vejít dovnitř.

„Petr měl nehodu na mopedu. Srazilo ho auto." Říká. „Přišla mi to oznámit policie," pokračuje mezi vzlyky, „vrtulníkem ho přepravili do nemocnice." Ještě všem oznamuje, aby za ním nikdo nejezdil, protože k němu nikoho nepustí, momentálně ani ji samotnou. Jeho stav je velmi vážný. Monika zahlédne zvláštní, skoro až nenávistný záblesk v očích své mladší sestry Daniely. Všichni vědí, že si s Andreou nikdy „nepadly do oka." Že se nemají rády. Daniela říká, že je falešná a že jí prostě nevěří. Že by v ní hlodalo zlověstné tušení?

Daniela se rozhodne, že do nemocnice alespoň zavolá. Pracuje jako zdravotní sestra, ale v jiném městě. Přesto je připravená to zkusit. Napětí ve tvářích celé rodiny by se dalo krájet. Hovoří s velice příjemným lékařem, který Petra zrovna vyšetřoval. Při její osobní návštěvě řekne, co se stalo a jak to s bratrem vypadá.

„Pojedu s tebou." Přidává se Markéta. Monika zůstává s maminkou. Snaží se ji utěšit. Její nepřítomný pohled na vyzdobené stoly je však tak bolestný...táta, ostatně jako vždycky dokonale skrývá své emoce. Nikdy je neuměl dávat najevo. Vždy se tvářil jako tvrdý chlap. Chlapi nepláčou, říkával vždycky Petrovi. S rukama založenýma za zády pochoduje sem a tam, chodí dozadu do zahrady a zase zpátky...lesk v očích ale ukrýt nedokáže. Dlouho plánovaná rodinná událost se mění v noční můru.

Doktor Novák je velice příjemný. Říká, že bratr utrpěl velmi vážné poranění hlavy. Byl uveden do umělého spánku. Magnetická rezonance odhalila krvácení do mozku. Měl obrovské štěstí, že zrovna on dnes slouží, protože se na tyhle úrazy specializuje. Ještě dnes ho budou operovat. Daniela s ním hovoří, ale tomu, co si říkají, Markéta vůbec nerozumí. Používají spoustu odborných výrazů a názvů. Daniela jen kývá hlavou, ale jako zdravotní sestra přesně ví, co tím doktor Novák myslí.

„Pane doktore!" volá na něj zdravotní sestra. „Sál je připravený. Už na Vás čekají."
„Nezlobte se, ale musím jít. Za chvíli budeme operovat. Zavolejte si zítra během dopoledne," dodává ještě, „snad budeme o něco chytřejší."
„Moc vám děkujeme, pane doktore."
Daniela polyká poslední slovo, protože obě vzlykají a slzy jim stékají po tvářích. Markéta začíná chápat, že je čeká moc těžké období. A nemýlí se.
„Dano..."
„To není dobré, Markétko." Objímá ji. "Je to špatné."

„Moc špatné..."

 

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám příspěvek líbil? Kolik % příspěvku udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing