Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Finálový soutěžní příspěvek

Ročník: 2017, Kolo: finále, Téma: TV seriál

Uteč, zničí tě!

Eva Haltufová, věk: 59 let

235
x přečten

Myslím, že námět na seriál píše sám život. Každá z nás má svůj životní příběh a pokud ho předá dál, může být pro ostatní buď ponaučením, varováním, inspirací a nebo pouhou informací. Život začíná jako nepopsaný list papíru, zaleží jen na nás, co na něj napíšeme.


Myslím, že námět na seriál píše sám život. Každá z nás má svůj životní příběh a pokud ho předá dál, může být pro ostatní buď ponaučením, varováním, inspirací a nebo pouhou informací. Život začíná jako nepopsaný list papíru, zaleží jen na nás, co na něj napíšeme. Ale do našeho příběhu vstupují další lidé, objeví se nepředvídatelné události, a díky okolnostem pak mnohdy bohužel musíme psát o tom, co jsme si nedovedly představit ani v těch nejčernějších myšlenkách. Někdy to vypadá, že se životy některých žen podobají jako vejce vejci, ale to je jen zdání. Každý lidský příběh je originální, jedinečný. Zkušenost je nepřenosná a tak stovky dalších žen udělají stejné chyby. Nic však nejde vrátit a odžít jinak.
Děj se odehrává v současnosti. Jde o příběhy tří mladých žen, které žijí ve větším městě a navzájem se neznají. Spojí je náhoda a stanou se kamarádkami, které se budou navzájem podporovat a budou se snažit najít východisko ze své neutěšené situace.
Janě je přes mírně přes třicet, je vdaná a má dvě děti. Pracuje jako hospodářka ve škole. Je spolehlivá, trpělivá, společenská, ale má jedno tajemství. Žije ve vztahu s mužem, který jí psychicky i fyzicky týrá a několik let podrývá její křehké sebevědomí. Jana se velmi stydí za to co se doma děje a nikomu se se svými problémy nesvěřuje, obviňuje sama sebe. Až když se seznámí s Terkou a Kristýnou a vyslechne si jejich příběhy, rozhodne se jednat. Bude se připravovat na ukončení vztahu s tyranem, zvláště poté co zjistí hroznou věc. Ví, že to nebude tak jednoduché, manželovo chování je v poslední době nevyzpytatelné a Jana se ho začíná bát. V prvním díle se zaměříme na její životní příběh a budeme sledovat, jak se jí daří život s psychopatem zvládat.
Terce je dvacet šest let. Zatím je svobodná. Pracuje jako asistentka prodeje v malé firmě. Je trochu volnomyšlenkářská, chaotická, ráda cestuje, ráda chodí na koncerty. Starosti si moc nepřipouští, chce žít naplno a hlavně už nechce bydlet s rodiči. Po několika povrchních vztazích si našla nového přítele, ale zjišťuje, že je závislý na alkoholu. Po hádce s rodiči se k němu dost neuváženě přestěhuje a zjišťuje, že život s člověkem závislým na alkoholu je víc než vyčerpávající. Věří ale, že právě ona bude tou, které se podaří svého přítele předělat. Bude to boj s větrnými mlýny? O tom bude druhý díl.
Týně je třicet pět roků. Je to příjemná mladá žena, ale je málo sebevědomá. Nemá ráda konflikty, raději ustoupí než by se dohadovala. Občas na svoji dobrotu doplatí. Přesto se jí podaří vybudovat malou firmičku. Manžel a její malá dcera jsou jejím světem, přeje si spokojenou rodinu, chce žít rodinným životem, ve svém muži hledá oporu a jistotou. Přeje si být milovaná a opečovávaná. Trápí ji, že si její manžel občas zakouří trávu a že se obklopuje kamarády, kteří si ji také rádi zakouří. Pokud chce vztah udržet, musí mu tuto jeho zálibu tolerovat, jinak je velmi nepříjemný. Jenže pak se manželovi stane nehoda a vše vyvrcholí tím, že psychicky onemocní. Podaří se jí manželství udržet? To se dozvíme ve třetím díle.

 

Díl první

Jana
Jana se těšila do práce, je to jediné místo, kde má možnost odreagovat se od dění doma. Je pro ni ale čím dál tím těžší tvářit se, že je vše v pořádku. Vdávala se, když jí bylo pětadvacet. To se bezhlavě zamilovala do bankovního úředníka Pavla. Byl rozvedený, podle toho co vyprávěl, měla velký podíl na rozvodu jeho bývalá žena. Imponovalo jí, že je společenský, že má zvláštní osobní kouzlo, uhlazené chování, že je rázný a vždy si prosadí svoje. Byl úplně jiný než jeho vrstevníci. Krom toho byl i pohledný. Byla mu vděčná, že ji tenkrát vytáhl z průšvihu, když ztratila peněženku s větším finančním obnosem. Okamžitě ji peníze nabídl s tím, že je nikdy nebude chtít vrátit. Brzy otěhotněla a tak se vzali. Chvíli tvořili spokojený pár s malou dcerkou, časem přibyla druhá holčička. Jana měla co dělat kolem domácnosti a dětí, a tak jí nějak utekly prvotní náznaky, že něco není v pořádku. Zkraje za ní chodily na návštěvu kamarádky, Pavel je vždy vřele pozdravil, uvařil kávu, vtipkoval s nimi a bylo vidět, že děvčata Pavla Janě závidí, obzvlášť, když se i k ní před nimi choval mile. O to víc byla Jana překvapena, když děvčata odešla, co Pavel řekl: „To tady nemůžeš trochu poklidit, co si návštěva pomyslí. Že jsi pěkná šmudla". Pak ji začal postupně kontrolovat, zda je vše v pořádku. Sám přicházel z práce čím dál tím později, často odjížděl na školení a nebo musel být přes čas. Jana se snažila, aby bylo navařeno a domácnost aby byla jak ze škatulky. Došlo to tak daleko, že než se měl Pavel vrátit, rychle překontrolovala, zda pantofle v předsíni jsou na svém místě, jak to má rád a zda holky nenechaly nesrovnané ručníky v koupelně.
Pavel oznámil Janě, že jede zase na školení. Když s pak vracela z práce domů, zdálo se jí, že Pavla zahlédla, šel s nějakou ženou. „Ale to přeci není možné, vždyť je v Praze" , pomyslela si. Nedalo jí to a vydala se tím směrem. Zůstala jak opařená, byl to Pavel. Nasedal do taxíku a ta žena, co ji právě políbil na ústa, byla její kamarádka. Janě bylo divné, že k ní už přestala chodit, ale ani se nedivila, přestali k nim postupně chodit všichni blízcí. Ani její rodiče u nich dlouho nebyli, když je chtěla vidět nebo jim dovézt děvčata, viděla na Pavlovi, jak mu to vadí, těsně před odjezdem změnil plán a z cesty sešlo.
Hned jak se vrátil řekla mu, že ho viděla s Helenou a že chce vysvětlení. Pavel se postavil se proti ní, nehnul ani brvou a důrazně se ohradil: "Co to meleš, kdoví cos viděla, já byl od rána v Praze". Pavel si vedl svou, nakonec se urazil a odešel do své pracovny. Jana byla zmatená, co když se opravdu spletla? Šla za ním. Pavel jí najednou strhl , prudce si ji otočil zády k sobě a začal z ní strhávat prádlo. Rukou ji držel v takzvané kravatě. Nemohla ani dýchat a on ji zcela drsně znásilnil. Když ji pustil, celá se třásla. Nechtěla dělat rozruch, protože by vzbudila děvčata, k nim se Pavel choval pěkně. I kvůli nim hrála roli spořádané manželky. „Odejdu od tebe", řekla mu na druhý den. Na ruce měla obrovskou modřinu. „To můžeš", řekl jí s klidem, ale holky ti nedám, beztak by ti je soud nepřiřkl, když jsi tak labilní. A z čeho bys žila, vždyť mi ještě dlužíš těch čtyřicet tisíc, co jsem ti půjčil", dodal ještě. Janě jeho slova vyrazila dech, tu věc s penězi považovala dávno za vyřízenou. Jít by opravdu neměla kam, rodiče mají jen garsonku a nikoho jiného nemá. Po tvářích jí tekly slzy. Kdy naposled zažila pohlazení nebo kdy si naposled normálně popovídali? Najednou si uvědomila, že takhle žít už nechce. Pavel jí pozvolna a plíživě připravil o sebevědomí, kterého beztak měla málo a udělal z ní svoji loutku. V poslední době přibývalo i modřin. Psychické i fyzické útoky měl tak rafinovaně promyšlené, že by jí jen těžko někdo uvěřil. „Pavle, myslím si, že nejsi v pořádku, objednám tě k naší doktorce, navrhla". Dojdu si tam sám, odpověděl suše kupodivu bez protestu. Další den přinesl obrovskou bombonieru. Že by nastalo usmíření? Ale Pavel za ní nepřišel. Jen se na ní díval a po chvíli pronesl: "Za všechno můžeš ty. Dělám pro tebe co ti na očích vidím a ty se takhle odvděčuješ. Barák jsem postavil a zařídil, kde bys beze mě byla? Jana si vybavila, jak to s tou stavbou bylo. Všechno nechal na starost jí, protože byl stále zaneprázdněn, ale nešetřil chválou, že to tak zvládá a stavební firmu si ohlídá. A Jana byla na sebe pyšná. „Pojď si sednout, a rozebereme to", nabídla mu Jana. V tu chvíli úplně změnil téma, jakoby se nic nestalo.
Jana se rozhodla, že za jejich rodinnou lékařkou dojde sama, podle ní je Pavel nemocný a život s ním je nesnesitelný. Nedávno zjistila, že jí přerovnal věci v kosmetické taštičce. Přešel jí z toho mráz po zádech. Chtěl ji mít stále na očích a kochat se její bezmocností. Měl ji v hrsti, poručil jí, aby místo courání po krámech uklidila a uvařila, nebude se dívat jak je líná, neschopná a pomalá. Už byla a zcela vyčerpaná snahou dokazovat mu, že tomu tak není. Zhubla, pod očima měla kruhy. Viděla, že je posedlý touhou mít ji pod kontrolou. Jak to vyřeší? Bude opravdu muset čekat, až děvčata vyrostou ? Čeká jí nejspíš ještě spoustu těžkých let.

 

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám příspěvek líbil? Kolik % příspěvku udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing