Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Finálový soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: finále, Téma: TV seriál

Moje dětství na draka

Šárka Rosová Váňová, věk: 49 let

1263
x přečten

Seriál s návratem do historie let sedmdesátých až osmdesátých.

Jedná se o desetidílný seriál, vyprávějící skutečné události. Jde o příběh malé holčičky Šárky /6/, která v průběhu děje vyrůstá v sedmdesátých a dospívá v osmdesátých létech. Maminku Márii /32/ má Maďarku, která neplýtvá zbytečně city, ale je hodná a taky nešťastná.

Námět na televizní seriál


Název: Moje dětství na draka
Seriál s návratem do historie let sedmdesátých až osmdesátých.

Synopse
Jedná se o desetidílný seriál, vyprávějící skutečné události. Jde o příběh malé holčičky Šárky /6/, která v průběhu děje vyrůstá v sedmdesátých a dospívá v osmdesátých létech. Maminku Márii /32/ má Maďarku, která neplýtvá zbytečně city, ale je hodná a taky nešťastná. Tatínek Milan /31/ je totiž velmi svérázný všeuměl, fotograf a malíř. Stále něco vynalézá a bádá a to je mnohdy o nervy a taky o zdraví. Holčička s rodiči prožije prakticky celé dětství ve fotoateliéru a v temné komoře. Rodiče se nestýkají s babičkou a dědou, ale ona moc touží po tom mít oba prarodiče a úplnou rodinu. A taky marně touží po normálním životě plném slunce, her a kamarádů kolem sebe.
Seznámení s dalšími aktéry a jejich vzájemnými vztahy
Šárka se nesmí kamarádit a hrát si s dětmi, protože je dlouho očekávaný, vytoužený jedináček a rodiče se o ni velmi bojí. Nesmí nikam chodit, jen jim musí být k ruce a pomáhat ve fotoateliéru. Dívenka to kvůli její výchově nemá lehké ani ve škole. Je mezi dětmi bílou vránou. Jedinou kamarádkou je pro ni prababička Lydie /75/ z Ruska, které říká "bábuško". Ta je velmi svérázná a prožila krom jiného blokádu Leningradu. Zvláštní poznávací znamení: zbožňuje kostkový cukr. Jak by ne. Tehdy jí i celé její rodině zachránil život. Bábuška neumí pořádně česky, a mnohdy díky tomu dochází k humorným situacím.

S babičkou a dědou se Šárka nakonec setkává, sama si je najde. Dědeček František /54/ ji totiž tajně vyhledá a dá jí do ruky dvacetikorunu na autobus. Neviděla je pět let a musí si časem zvyknout na velmi nevyrovnanou povahu babičky Ludmily /52/, které jako by z oka vypadl i dívčin tatínek. Ta je ale i přesto nesmírně šťastná, že je rodina kompletní. Majákem v bouři se pro ni stává dědeček. Není její vlastní, ale je klidný, tichý a hodný. Je komunista, byl horníkem na hlubině a chtěl mít "kádrový" klid. Utíká před světem na svoji zahrádku, kde má své včelí úly a klid od lidí a bláznivého světa. Tam nachází často útočiště i jeho vnučka.
Ta získává zároveň nového kamaráda v podobě babiččina papouška Honzíka, který je neuvěřitelně upovídaný a vtipně glosuje události v rodině.
Seriál líčí dívčin pohled na tehdejší svět humorným způsobem, ač by to podle naznačeného děje vůbec tak být nemuselo. Ovšem, citlivý divák se přesto občas neubrání slzám. Seriál poukazuje na nešvary tehdejší doby očima malého dítěte, které se postupem času stává dospívající dívkou, která si začne uvědomovat, co je kolem ní jinak, než by mělo a mohlo být.
Všichni aktéři zestárnou posunem v ději o osm let. Píše se rok 1981 a v posledním dílu odjíždí Šárka na internát vstříc novým zítřkům. Je plná očekávání a naděje na lepší život...

Díl první - Zlobení ze mě leze samo

Píše se rok 1973 a budování socialismu je v plném proudu. Jedno malé hornické město na severu Čech s půvabným kostelem a kašnou. Malá šestiletá Šárka vstupuje do děje. Poskakuje cestou do školy po chodníku a přeskakuje žížaly. Moc dobře ví, že přijde pozdě do školy, ale nedbá na to. Vše je lepší, než pošlapat ty nebohé tvorečky a ona zvířátka prostě miluje. Určitě si to slízne i od rodičů, ale ani to jí nevadí. Na zádech má svoji vytouženou školní aktovku s kočičími hlavami, kterou si doma vyprosila. Trvalo jí to dlouho, vždyť za cenu takové tašky má rodina nákup na celý víkend.
Její spolužák se o tělocviku počůral a celá třída se mu směje. I ona bývá terčem posměchu, a tak s klukem soucítí. Má úžasnou soudružku učitelku Marušku, kterou miluje celá třída a děti se ztajeným dechem poslouchají, když chodí po třídě, zalévá třeba kytičky a recituje předlouhé verše z Erbenovy Kytice. Dívenka na tuto učitelku nikdy nezapomene a lepší už mít v dalších ročnících základní školy nebude.
Mamka je krásná, bývá ale dost často smutná. Holčičce připadá, že si moc nerozumí s tátou. Docela často se ti dva hádají a křičí na sebe. Mamka je taková od rány a děsně hubatá. Asi to je tím temperamentem, jak říká prababička. Ona je totiž Maďarka.

Maminčinou specialitou jsou ručně krouhané nudličky do polívky. Jednou za ní dcerka přijde do jídelny, ona totiž vaří ve stejné škole, kam chodí do první třídy. Na stolech vzadu v přípravně je velikánská kopa nudliček na válech. Muselo to dát velkou práci, mamka si málem okrouhala i nehty. Šárka vezme těžký dřevěný válec, který se strká do mlýnku na maso, aby se dobře pomlelo. A tím válcem všechny ty nudličky potluče. Vlastně je chce pěkně porovnat, protože se tam na hromádkách povalují jen tak halabala. Maminka ji pak potluče taky. "Půjdeš z domu, už toho mám dost! Proč pořád tak zlobíš?" křičí na ni. "Já nevím, to zlobení ze mě samo pořád leze," odpovídá Šárka a maminka se směje. Ale ta malá to myslí vážně a to, že by měla jít z domu, jí ale až tak moc nevadí.

Má totiž kluka, Pavlíka... S tím se určitě vezmou, až budou velcí. Koupí si společně stánek a budou grilovat kuřata. Pavlík je má opravdu moc rád. Jenže, pak se to nějak zvrtne. Pavlík zbaští nejen svoji porci kuřete, ale taky tu Šárčinou. Ona to ale nemůže přenést přes srdce. A ještě to horší. Ukazuje jí při každé příležitosti pindíka. To jí přijde naprosto nepřístojné. Z plánované svatby zřejmě sejde...

 

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám příspěvek líbil? Kolik % příspěvku udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing