Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Finálový soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: finále, Téma: TV seriál

Náhradnice

Pavlína Kodrová, věk: 31 let

2202
x přečten

Seriál se odehrává v současné době, ve městě Brně. Hlavní hrdinka Klára si podává inzerát ve znění: „Hledám kamarádky a ženy, které se také cítí být na druhé koleji a které ví, jaké to je – být ta druhá. Mírná demence vzniklá z této jízdy nevadí.“

Námět na seriál


Náhradnice

Seriál se odehrává v současné době, ve městě Brně. Hlavní hrdinka Klára si podává inzerát ve znění: „Hledám kamarádky a ženy, které se také cítí být na druhé koleji a které ví, jaké to je – být ta druhá. Mírná demence vzniklá z této jízdy nevadí.“

Klára se na základě svého inzerátu seznámí s několika ženami, z níž jen pár vyvolených vstoupí do „Klubu druhých žen“ a vytvoří tak tajný spolek „Náhradnic“, které se čas od času spolu schází v kavárně, ve fitness centru, v kině, v divadle a na spoustě jiných míst, aby utekly od svých polovic, jímž dělají „tu druhou“. 

Klára – 32 let, rozvedená matka jednoho dítěte školního věku si jednoho dne řekne, že už na své trable nechce být sama a že by ráda obsah své hlavy sdílela i s jinou ženou, která bude chápat její pocity – ať už pozitivní, či negativní. Stala se „náhradnicí“ v životě svého přítele, který je taktéž rozvedený rodič jednoho dítěte. Nedávno odhalila nevěru svého přítele. Ve své nové roli se necítí zcela silná v kramflecích, a proto si podá inzerát, aby mohla své útrapy sdílet s někým dalším.

Pavla – 23 let, svobodná žena v požehnaném stavu, čekající své první dítě, je snoubenkou muže, kterým je o deset let starší vdovec, jehož ideálem byla právě jeho zesnulá žena. Odpovídá na inzerát Kláře, neboť se sama v sobě nevyzná a je příliš mladá na to, aby dokázala svou situaci zvládnout. Právě proto vyhledává starší ženy, se kterými by se ráda skamarádila, aby jí pomohly zvládnout její těžký úděl.

Radka – 34 let je vdaná matka dvou dětí – 6 měsíců a 7 let. Její manžel je jí dlouhodobě nevěrný a ona se tak stala „tou druhou“ dávno předtím, než se stala „tou jedinou“. Ve svém manželství se ocitá na pokraji krize. Manžel, rozhodnut odejít od rodiny, odmítá jakkoli pracovat na záchraně manželství. Nešťastná, zhrzená a ublížená se snaží nalézt alespoň trochu pochopení a pomoci v těch druhých. Proto odpovídá na inzerát Kláře, neboť má pocit, že právě toto by jí mohlo pomoci nalézt opět samu sebe a cestu, po které by se měla dát.

Monika – 38 let je svobodná bezdětná žena, která se marně snaží již několik let počít dítě. Po dlouhodobém vztahu si našla muže, který je otcem dvou dcer, ke kterým však nedokáže najít tu správnou cestu. A tak se ocitá jako kus trámu ve vodním mlýnu ve vztahu „otec – dcera - bývalá žena“ a sama neví, jak s danou situací naložit. 


Klára netušila, jak moc její inzerát zaujme ostatní ženy. Z několika desítek inzerátů odpověděla jen na pár, které jí skutečně oslovily. Po pár schůzkách u kávy zůstaly ze spousty jiných účastnic jen tři, které svou povahou, zkušenostmi, útrapami a vším, čím procházejí, byly podobné Kláře. 

Společně se vídají jednou týdně. Pod záminkou „cvičení“ mizí z domu každá z nich, aby mohly jedna druhé pomoci s životními útrapami, které je potkaly a které samy nedokážou zvládnout, vyřešit, a v mnoha ohledech ani pochopit. 

Aniž by to Klára zamýšlela, vytvořila tak klub „Náhradnic“. Každá z nich tvoří pouze to „druhé“ místo v životě svých mužů. Každá z nich se dokáže vcítit do pocitů té druhé a říct svůj názor tak, jak je. 


Seriál je vyprávěn komediální formou s prvky naprosté vážnosti, které zná každá žena na světě. Vykresluje situace a stavy, které každou ženu v životě potkaly, potkávají, či teprve potkají. Je proto naprosto reálný, neboť vykresluje ženský svět takový, jaký je a to právě pohledem ženy – náhradnice – která touží být tou jedinou.


Díl první


Nadešlo úterý – den D. Klára se již nemohla dočkat, až holky přijdou. Tentokrát je všechny pozvala k sobě, protože má volný dům. Syn je na prázdninách u její matky, přítel je s kamarády a jeho dcera je u své matky. Má tedy byt sama pro sebe. A své pocity má prozatím také sama pro sebe. O nevěře svého přítele již holkám řekla na minulém setkání, ale pro ni samotnou jsou tyto emoce natolik silné, že o nich dokáže mluvit jen v určitých mezích.

Jako první přichází Radka. Radka, která stále kojí, a proto přišla i s půlroční dcerou. O syna se stará její manžel. Radka je „knihařka“. Je posedlá knihami, průzkumy a všeobecně všemi publikacemi, které rády radí, jak pečovat o dítě. Je puntičkářka se sklonem k perfekcionismu hraničícímu až s posedlostí. Poslední dobou však přichází na to, že ne vše, co je psáno, je skutečně dáno. 

Jako druhá přichází Monika, marně se o dítě snažící náhradnice. Je ráda, když vidí Radku. Pochování si její dcery je pro ni uklidňující a příjemné. Zároveň však traumatizující. Sama již několik let touží po vlastním dítěti. Vždyť právě proto vyměnila životního partnera – ve snaze být šťastnější a stát se také konečně matkou – tou pravou matkou.

Jako poslední přichází Pavla. Nejmladší, nejméně zkušená a stále nervózní, nejen díky těhotenským hormonům. Usedá k ostatním ženám.

Zpočátku se zdá, že se sešla seance čarodějnic. Do úsměvného ticha nešťastných žen však promluví Klára s lahví vodky v ruce:

„Když chlastám, mám ho mnohem raději“, proboří ticho a ostatní propuknou v tlumený, leč chápající a upřímný smích.

„Zjišťuji“, pokračuje Klára „že když se nenapiju, nedokážu vedle něj usnout. Mám chuť ho skopnout z postele a udusit polštářem.“

„To naprosto chápu“, přitakává Radka. „Já jsem mu objela auto klíčema.“

„Ježiši proč?“, zeptala se hloupě Monika. 

„A je ti jasný, že tu opravu laku zaplatí z vašich společných peněz?“, zeptala se Klára.

„Jo, to je mi naprosto jasný. Ale tomu pocitu se opravdu nic nevyrovná. Jen mě mrzí, že jsem ten jeho stupidní výraz neviděla.“, odpověděla Radka a věnovala se úplně v klidu dál kojení dcery.

„To ta nevěra? Vztek? Nebo co tě k tomu vlastně vedlo?“, vyzvídala Pavla.

Radka úsměvně pozdvihla hlavu a odvětila: „To taky samozřejmě. Všechny ty pocity a lži, zlost a bolest. A taky poté, co mě předevčírem označil za frigidu, co není schopná shodit těhotenská kila, a kdy se mě zeptal, zda mě vzrušuje kojení, jsem to zkrátka nezvládla a s klíčema v ruce šla vynést koš.“

„Jestli tě vzrušuje kojení? Proboha, co jsi mu na to řekla?“, zírala na Radku nechápavě Klára.

Radka opět naprosto v klidu pohlédla do tváří svých kamarádek a pronesla: „Řekla jsem mu, ať jde do garáže, strčí si koule na patnáct minut do svěráku, pak se do nich kousne a přijde mi říct, jak moc ho to vzrušilo.“

Klára se zakuckala lokem vodky a ostatní holky se srdceryvně zasmály. Smích není každodenní součástí jejich života. Proto jsou tyto společné chvíle pro ně natolik cenné. 

„No já už jsem začala konečně cvičit“, využila tématu Monika. 

„To jsi měla říct. Šly bychom třeba všechny společně.“, posteskla si Klára.

„Já jsem jen našla ve sklepě činku a vynesla ji do třetího patra. Funěla jsem další půl hodinu.“, vysvětlila Monika. Opět se všechny zasmály a domluvily se, že na nějaké společné cvičení by skutečně mohly zajít.

Poté, co děvčata odešly zpět do svých domovů, zůstala Klára v bytě sama. Pouklízela nádobí, dala si sprchu a sedla si do kuchyně. Z tajné kapsičky v kabelce vytáhla lístek. Byl to účet z hotelu, který našla v cestovní tašce svého přítele. Z víkendu, kdy byl údajně s kamarády na oslavě narozenin. Již dříve Klára na internetu zjistila, že se hotel nachází na Severní Moravě a tam žádnou chalupu nikdo z jeho přátel nemá. Účet byl za přenocování dvou osob. 

Klára ještě chvíli zírala na kousek důkazu ve své ruce, dopila zbytek vodky, utřela si slzy a šla spát, říkajíc si v duchu: „Jen vybojuj další den, kdy se z toho nezblázníš.“


 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám příspěvek líbil? Kolik % příspěvku udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing