Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Finálový soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: finále, Téma: TV seriál

Seznamka 3. závěrem

naděžda šefránková, věk: 47 let

199
x přečten

Seriál o pěti dílech vypráví o třech ženách a zároveň o třech generacích. I když se zdá, že je to seriál pro ženy, opak je pravdou. Prolíná se zde nezralost a nepochopení s odkvétáním a opuštěním. Seriál je zásah pro každou ženu, neboť každá se zde může najít. Buď jako nezkušená patnáctiletá teenegerka či jako zoufalá pětačtyřicátnice a nebo jako "naoko" vyrovnaná pětašedesátnice. Trosky je název, který popisuje stav těchto žen na počátku seriálu. Každá z nich má svůj problém a má pocit, že se nedá vyřešit. Ani nevěří, že pomocí někoho jiného, může svůj život změnit.

 

Námět na seriál

TROSKY

Seriál o pěti dílech vypráví o třech ženách a zároveň o třech generacích. I když se zdá, že je to seriál pro ženy, opak je pravdou. Prolíná se zde nezralost a nepochopení s odkvétáním a opuštěním. Seriál je zásah pro každou ženu, neboť každá se zde může najít. Buď jako nezkušená patnáctiletá teenegerka či jako zoufalá pětačtyřicátnice a nebo jako "naoko" vyrovnaná pětašedesátnice. Trosky je název, který popisuje stav těchto žen na počátku seriálu. Každá z nich má svůj problém a má pocit, že se nedá vyřešit. Ani nevěří, že pomocí někoho jiného, může svůj život změnit. I když to vypadá, že zde půjde o smutné vyprávění nešťastných ženských, tak naopak jemný humor a nadhled každého vtáhne do děje.

Děj seriálu se odehrává v této době, na konci února, v bytovém domě se šesti patry na okraji Prahy. Bydlí zde starousedlíci, ale i stále se střídající podnájemníci.

První hrdinkou seriálu je patnáctiletá teenegerka Klementina. Žákyně deváté třídy, která prožívá svoji první nelehkou lásku. Ráda by se o ni s někým podělila, ale nenachází u své matky čas ani vstřícnost. Max, nový příchozí do její třídy, je velice odlišný od ostatních chlapců a snad právě proto se do něj Klementina zakouká. Cítí, že ani jemu není lhostejná. Má to ale jeden háček. Max se dostal do spárů pervitinu.


Laura, druhá hrdinka, je matkou Klementiny. Má za sebou rozvod a ztrátu milované matky. Obě události v ní zanechaly velké stopy. Když se trochu zmátoří, začíná hledat svůj nový protějšek. Po milostném vzplanutí a intenzivním i když krátkodobém vztahu, dostává kopačky. A to je poslední rána do jejího rozpadlého nitra. Neumí se vyrovnat s událostmi a přichází o práci a o bydlení a i o chuť jít dál. Neslyší a nevnímá okolí. Jediné, co ještě dokáže, je najít nový levnější podnájem ve zmíněném domě. Uzavírá se do sebe.

 

Třetí ženou příběhu je Irma. Pětašedesátnice, s bohatě prožitými roky. Důchodkyně, která je odsunuta dětmi na okraj města, na okraj života. Její pestré, sexem nabité roky s několika partnery jako by ani nebyly. Novým světem se pro Irmu stává četba. Od šesti od rána do večera se uzavírá před okolím do knižních příběhů. A jediný její styk s realitou je jednou týdně návštěva knihovny. Avšak i Bára, její pes, ví, že uvnitř této dámy dřímá ale mnohem víc, než je patrné pouhým viděním.


První díl s názvem "Trosky" nám představí všechny naše hrdinky. Laura s dcerou Klementinkou se právě stěhují do nového podnájmu. Na podlaží, kde přímo naproti jejich bytu bydlí i Irma.

Druhý díl s názvem "Dcera" ukazuje svět mladinké Klementinky. Zaláskuje se do spolužáka Maxe, ale zjišťuje, že Max se svým starším bratrem užívají pervitin. Je pozvaná na rande s Maxem, ale má obavy. S matkou bohužel kloudná řeč není a Klementina neví co dělat. Naštěstí je tu Irma, která vychovala svoji dceru a pozná, kdy se něco děje. Vezme si dívku do parády a díky své otevřenosti a přirozenosti si ji získá. Klementina se jí svěří s Maxem. Irma otevře krabici s fotkama a vypráví o své dceři a o jejích podobných problémech. Sama Irma při tom vyprávění dojde k závěru, že je čas své dceři odpustit a najít společnou řeč. Klementina tedy odchází na domluvené rande. Po pár polibcích i zvažuje jít s Maxem na obávaný mejdan. Jak se zachová, přijme nabízenou drogu, nebo zvítězí její slib, co dala Irmě?

Třetí díl má název "Matka" a zaobírá se stavem Laury. Stále pěkná ženská se sebevědomím na nule se cítí na dně. Konečně její myšlenky na ztracenou matku střídají myšlenky na její novou lásku. Avšak přesně v tu dobu, když už se cítí lépe, dostává kopačky. Její nový vztak sice netrval dlouho, ale byl intenzivní a Laura se hluboce zamilovala. Ztrácí smysl života. Celé dny jen leží se sluchátkama na uších a poslouchá hudbu. Stále dokola si pročítá zprávy s Hubertem, její láskou, a přemýšlí, kde se stala chyba. Přemýšlí, zda lze ještě vztah obnovit. Má chuť mu zavolat a prosit o další schůzku. Nevnímá nic kolem. Nevnímá ani svou dceru Klementinu. Neřeší ani hledání nové práce. A bude to opět Irma, která vtrhne do jejího bytu a vyrve Lauru z beznadějného snění. Propleskne její pěknou tvářičku a rozebere její duši. Opět vytáhne krabici s fotkama a vypráví. Tentokrát ne o dceři, ale o mužích. O mužích, kteří prošli jejím životem. Skutečnost, že se jedná i o některé celebrity a známé zpěváky, probírá Lauru ze snění. Irma se snaží ji ukázat, že kvůli jednomu kvítí slunce nesvítí a že lásku si nemůže vynutit. Chce, aby si Laura uvědomila, že ten, kdo ji teď nejvíc potřebuje není Hubert, ale její dcera Klementina. Chce, aby uznala svoji hodnotu a úroveň. Probere se Laura opět ze stavu snění a stane se z ní opět matka?


Čtvrtý díl má název "Irma". Tentokrát dojde i na báječnou sousedku. Sice vypadá silně a bezproblémově, ale opak je pravdou. Irma je zničená ze špatného vztahu se svoji dcerou, kterou už léta neviděla. Ze smutku si pořídí psa Báru a neustále čte. Nestýká se s žádnými lidmi. Málo koho si připustí k tělu. Až dvě nové nájemnice ji otevřou oči a Irma přemýšlí, že opráší svůj vztah s dcerou. Zavolá ji. Přijede Irmy dcera na návštěvu k matce? Sblíží se opět spolu? Nebo vztah zůstane na mrtvém bodě?


Pátý a závěrečný díl má název "Byt číslo 13". Klementina, Laura i Irma se stanou nerozlučné přítelkyně. Jsou si blízké, jako by spolu byly odjakživa. Klementina se připravuje na novou školu a začíná randit s novým klukem. Laura si konečně nachází práci a Irma se chystá na dovolenou se svoji dcerou. Než odjede, nabádá stále Lauru, aby si více všímala lidí kolem ní. Poukazuje ji na byt v prvním patře s číslem 13. A tak, když si Laura zlomí klíč v zámku, jde a zazvoní na zvonek tohoto bytu. Otevře charizmatický Petr a Laura po dlouhé době ucítí zašimrání po těle.

-----------------

První díl "Trosky"


Laura s Klementinou vláčí zalepené krabice chodbou před byt. U dveří krabice položí a Laura hledá klíče. Najde je a sehne se aby zvedla krabici. Zezadu na ní cosi skočí. Je to pes.
"Co to je?" vykřikne.
"Báro, nech toho!", zazní chodbou a z protějšího bytu vychází Irma. "Je to vítací pes," směje se.
"Dobrý den", odpoví Laura a odemkne byt.
Klementina vejde a rozhlíží se. Je naštvaná:
"Mami, nechápu, jak si to mohla dopustit. Tak pěkný a velký byt jsme měly a teď tohle..."
"Mrzí mě to,"špitne Laura a ukládá krabice.
"Mrzí tě to? Přijde mi, že je ti to jedno! Mami, prober se. Nestojí ti za to."
"Klementinko, tomu nerozumíš. Byt není tak špatný. Jen trochu menší,"odvětí Laura a sedne na krabici.
"Ale rozumím! Zamilovala ses do plešouna, kterej ti dal na Nový rok kopačky,"zlobí se Klementina.
"Není plešatý,"odporuje Laura.
"Je a moc dobře to víš, Bože! Mami, co si nalháváš? Nesahá ti ani po kotníky. Ten tvůj Hubert! Kvůli němu jsme přišly o všechno?" Klementina se zlobí. Laura je na dně a nemá sílu na další dohadování s dcerou.
"Hubert bylo to nejkrásnější, co mne mohlo potkat," Laura se rozbrečí.
Dcera se na ní dívá. Chtěla by ji obejmout, ale ví, že o to nestojí. Chce svého Huberta, který ji opustil kvůli mladinké stewardce. Jak mamce vysvětlit, že je to vůl.
"Debilní řidič," špitne Klemetina a kopne do krabice.
"Není to řidič, ale bus driver!" zvolá Laura.
Klemetina chce říct ještě něco ošklivého, ale do bytu vstoupí Irma:
"Dámy, bylo otevřeno. A vše bylo slyšet."
Klementina protočí oči. "Tak nejen pes vítací, ale i bába," pomyslí si.
"Pokud byste potřebovaly pomoc, a to nemyslím se stěhováním, bydlím naproti," usměje se Irma, mlaskne na psa a odejdou.
Klemetina s Laurou vstanou a jdou pro další krabice.

Klementina je položená na lavici a skrytě si prohlíží nového žáka. Max se jí zdá jiný než ostatní. Něčím ji přitahuje. Má tak zvláštní oči.
"Dej si na něj pozor, "varuje ji kamarádka.
Klementina otočí hlavu. Cítí, že i jeho pohledy směřují k ní.
"Má dost divokýho bráchu, slyšíš Klem?" nenechá se spolužačka odbýt. Klementina ale neslyší, na lavici si prstem maluje jeho jméno. V telefonu ho hledá na Facebooku. Prohlíží si jeho fotky a v tu chvíli od něj dostane žádost o přátelství. Přijímá ji.

Irma prochází nákupní halou do oddělení vín. Dnes je tu ochutnávka. Víno má ráda. Někdy je to její jediný společník při dlouhých zimních večerech.
"Ochutnala bych to Rulanské šedé," osloví prodavačku.
"Snad PROSIM," utrhne se mladá prodavačka.
To Irmu rozesměje: "Říkám, ochutnala bych toho Rulanda. Co mi o něm můžete říct?"
Prodavačka znejistí: "No, snad ...bílé víno."
"To vidím, má drahá a dál?" nenechá se Irma.
"Polosladké...," špitne prodavčka.
"Teda s váma to tady vyhráli!" rozchechtá se Irma, popadne dvě láhve z pultu a odchází.
Na parkovišti ukládá Irma nákup do kufru. Bára čeká v autě.
"Pani, to vám není hamba nechat toho pejska samotného v autě?" přižene se k Irmě žena.
Irma se zas rozchechtá: "Ne, není." Práskne dveřmi a nastartuje.
"Baruško, to je zas den," osloví psa. "Bába může být ráda, že mám dobrou náladu."

S nákupem a Bárou přichází Irma k bytu. Na chodbě stojí Laura opřená o dveře svého bytu. Má zavřené oči.
"Má zlatá, co se děje?" osloví ji Irma. "Pojďte ke mně, mám dobrého Rulanda."
Obě ženy sedí na pohovce, sklenky na stole. Irma si zapálí.
"Omlouvám se, ale mám všechny neřesti na světě," vyfoukne kouř a zasměje se.
Laura sklesle usrkne vína a stále se dívá na telefon. Čeká, že se ozve Hubert. Přeci nemůže tak lehce smazat ty prožité chvíle.
"Co se vám stalo? To vám udělal chlap? Tenhle stav?" zavede řeč Irma.
Laura přikývne : "Řeší si teď své osobní trable, víte, a neozývá se."
"Hovno si řeší, má drahá, lže. Chlapi už jsou takoví, "odvětí Irma. Laura se rozbrečí a roztřese.
"Do prdele, takhle se nechat zblbnout. To musí být pořádnej vůl," pokračuje Irma. "Hlavu na horu, bude jinej."
"Ne, nebude. Já tady toho miluju," špitne Laura.
"Ale lásku si nemůžete vynucovat, má milá. Taková pěkná ženská jste, víte co můžete mít chlapů?"
"Já už nechci hledat."
"Nemusíte, on si najde vás, až přijde čas, "Irma se v duchu chválí, že mluví jak kniha. Zná tyhle stavy, ale ví, že časem to přebolí. Kolik měla takových chlapů. Akorát Irma si je nikdy nenechala tak vpustit do srdce. Samozřejmě až na jednoho.
"To je on," ukáže Laura fotku na telefonu.
"Takovej plešoun?" rozeměje se Irma. "To snad nemyslíte vážně?"
Laura se opět rozbrečí a špitne :" Není plešatej."

Klementina jde ze školy na autobus. Max ji dožene:
"Počkej, mohu tě doprovodit? Ty tady nebydlíš?"
Klementina se ušklíbne : " Bydlela jsem, ale teď jsme se přestěhovaly o kus dál."
Max přikývne : "My se nastěhovali tady kousek za rohem."
Mlčky vedle sebe jdou na zastávku. Přijede autobus a Klementina se na Maxe podívá : "Tak ahoj."
"Ahoj, Klem," odpoví Max a dívá se za mizejícím autobusem. Na mobilu ještě napíše Klem zprávu : "Sluší ti to, Max."

 

 

Hlas lidu - hlas boží. Jak se vám příspěvek líbil? Kolik % příspěvku udělíte?
10% - 20% - 30% - 40% - 50% - 60% - 70% - 80% - 90% - 100%


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing