Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Úvod 1. dílu románu na pokračování

Doba: Současnost, Téma: Reálný příběh

Jonáš

Dana Málková, věk: 48 let

Román má 5 dílů. Pravdivý motiv příběhu s mnoha a mnoha obměnami a vymyšlenými zákoutími. Hlavní postavou je muž, kolem něhož se točí mnoho žen, přesněji řečeno, je s nimi točeno. Jonáš je manipulátor. Můžeme si ho představit jako nadaného loutkáře, který dovedně tahá za nitky dřevěných postaviček, vdechuje jim život, přesvědčí je o tom, jak hrát. Rád si vybírá slabé kusy, aby jim pomohl, jenom někdy není poznat, zda to pomůže jim nebo jemu. Ani on neodchází s prázdnou. Nesuďme ho za to, třeba je na začátku opravdu dobrý úmysl. Navíc i on někdy chodí po cestách vyhnaných zpráskaných psů. Je to zvláštní příběh, který není poplatný době, přesto však do ní aktuálně patří. Nekřičí a neupozorňuje na sebe zářivými světly reklam. Kdyby to byla kniha, podobala by se těm z antikvariátu. Je omšelá, politá, s ohýbanými rohy označujícími smilství, perverze, egoismus a hnus. Tato beznaděj pekla je zde ale jen proto, aby dala vyniknout božímu zdviženému prstu. V každém díle je cítit v nějaké postavě hlad po dobré lásce, která odpouští a je nezištná.
Je to naléhavé volání po obrácení a schopnosti rozpoznat černou od bílé. Hlavně je nemíchat do sebe, protože šedá barva prý není barva, ale jen neutrální plocha. Možná takhle šedý vypadá i očistec.

Objednat celý 1. díl za 39 Kč.
Možnost objednat i další díly.


Úvod 1. dílu románu Jonáš


Jednou jsem potkala podivného muže s podivným jménem Jonáš Linhart. Byl celý šedivý a omšelý jako by prošel popílkovým mrakem. Jeho košile a rifle pokulhávaly za současnou módou o několik desítek let, odhaduji jejich pořízení na dobu normalizace, léta osmdesátá. Střih límečků u košile i tuhá džínovina mluvily jasně. Ty šaty žalovaly, včetně lehké balónové bundičky do pasu, že už mají odslouženo, a že už si několikrát říkaly o recyklaci. Zažloutlá cedulka od košile se na krku potkávala s tkaničkou od bot, která nesla malé pouzdro, snad na klíče a mobil. Pod košilí mu dělala vydutou holubí hruď. Bylo jasné, že takhle by ho do brněnských ulic nevypustila žádná žena. Chyběl zde ženský cit pro krásu, módu a marnivost. Myslím, že vykonavatelem praní, žehlení a ladění byl on sám, a přestože dělal, co uměl, vybledlé barvy oživit nedokázal. Ovšem, jen hlupák by soudil člověka podle jeho peří. Jonáš Linhart kráčel po peróně jako páv.
Dorazila jsem ve spěchu na brněnské nádraží, mrknutím oka přelétla odjezdovou tabuli: „Mám na toho chlápka 2 hodiny. Dobře, když pojedu courákem tak skoro tři, ale stejně mě bude těžko přesvědčovat, leda, že by to byl extrém ulítlý všemi směry." Konečně jsem se trochu uklidnila a zapomněla na ranní roztrpčení z tohoto úkolu. Co si to na mě šéfka vymyslela?! Jasně, chci tu práci dělat. Ztracený sen z dětství. Uznávám, že jsem v redakci nováčkem, ale takový křest ohněm jsem nečekala. Proč tohle? K čertu, kde ten Linhart je?
„Setkáte se na neutrální půdě, do kanceláře mi ho netahej, mobil ti pod trestem smrti zakazuji, stačí, že vyčmuchal služební mail a u toho zůstane. Jasný? Vymačkej z něho vše, co půjde, a pak se rozhodne, jestli to bude publikovatelný a jestli to náš časopis snese", vyklopila na mně šéfka s profesionální nesmlouvavostí. „Jasně, jdu na to, příběhy starších mužů mne zajímají, uvidíme, co nabídne", přesvědčuji ji svým kladným přístupem, možná i sama sebe.
Přešlapuji v hale. Přesouvám se mezi květinkou a praženou kukuřicí jak nedočkavá milenka. Svůj labutí krk otáčím ke všem možným vchodům a východům. Poznám ho vůbec? Aktivně poslal dvě fotky. Na jedné vůbec není, asi tak jako spolknutý králík, který je v břichu hroznýše, či koho. Pošle si záběr z letadla prolétajícího mrakem. Prý v něm sedí a vyfotil svoji povahu „být nad věcí". Vlétá do načechraného stáda ovčích chuchvalců, ty mračna se mu fakt povedly. Co to je za muže sedícího v útrobách letadla? Je to pastýř, nebo vlk? Originální asi bude. Prý má nadhled nad životem jako málokdo. Ne, ne, psal to jinak! Použil zbraň svého sebevědomí ještě silněji. Když prý půjde sto mužů ulicí, jen jeden z nich se jeho výjimečnosti může pouze přiblížit. Hrdopych. Druhá fotka ukazuje štíhlého muže v pracovním obleku. Ale zase tam není on. Tomuhle rozhodně není přes padesát, a posílat momentku ze svého mládí nemá smysl. To mohl rovnou poslat fotku z nočníkem. Co to má znamenat? Lež, rafinovanost nebo snaha upoutat za každou cenu?
Vyběhnu na perón popuzena jeho nedochvilností. Rozhlížím se kolem a beru všechny své úvahy o nerozpoznání toho muže zpět. Zcela neomylně jde támhle. To, jak se popsal, sedí. Jdu k němu.

Objednat celý 1. díl za 39 Kč. Možnost objednat i další díly.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing