Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: zimní, Téma: Rodina

Pohádková svatba, jak z hororu

Klára Mutinská, věk: 25 let

Já mám svoji představu své vysněné svatby. Ale maminky, babičky a tchýně mají své vlastní představy, které jsou samozřejmě ty jediné správné. Moje vysněná svatba, nebo svatba podle potrhlých tradic mé maminky? Moje vysněné svatební šaty, nebo šaty podle představ budoucí tchýně? Možná pohádková svatba, ale pro mě je to horor.


Pohádková svatba, jako z hororu

Moje máma i babička mi vždycky říkaly, že svatba je moc krásná věc. A tak jsem se strašně těšila, že budu vypadat jako princezna, že všechno bude úžasné romantické a absolutně nezapomenutelné. To jo. A teď tu o Karkulce…

Absolutně nezapomenutelné to tedy je. Už teď z toho totiž nespím, asi každou chvíli zešedivím a se svým snoubencem se zřejmě rozejdu dřív, než na nějakou svatbu vůbec dojde. Jo, maminka, babička a budoucí tchýně musí mít vždycky pravdu. A když ne pravdu, tak minimálně poslední slovo.

Moje matka lpí na dodržování svatebních tradic. Povinně musím mít na sobě něco nového, něco starého, něco modrého a něco půjčeného. Dobře, nové spodní prádlo se ještě dá snést. Ale co mám mít na sobě starého? To si jako mám do výstřihu narvat hmoždíř po prababičce? A víte, proč má mít nevěsta něco modrého? Protože modrá je symbol nevinnosti. Ale která nevěsta je dnes nevinná, že? A ještě mám mít něco půjčeného. Podotýkám, že to má být půjčené od veselé ženy, aby se štěstí přeneslo i na nevěstu. A může mi někdo říct, která žena je dneska šťastná a veselá?

Chtěla jsem pozvat jen nejbližší rodinu a nejlepší přátele. Ale matka řekla: „Ne! Mohla jsi mít malou svatbu, ale já říkám ne! Musíš ještě pozvat tyhle tetičky, tuhle rodinu a tamty sousedy. A když pozveš tyhle, tak musíš pozvat i támhlety, protože ti by byli uražení, když jsi pozvala i tamty.“ Nejradši bych všechny tyhle i tamty poslala přesně do tamtěch míst. Proč si mám zvát na svoji svatbu někoho, koho já vůbec neznám? Nějací příbuzní z x-tého kolene a druhého konce republiky mě nechávají úplně v klidu. Tedy do chvíle, než dostanu nakázáno je pozvat.   

Svatba je prostě divadlo a já trpím jak zvíře. Proč se do toho musí všichni, zvláště rodiče a babičky, tak neskutečně plést? Víte, proč nemůžu mít svatební kytici z krásných zářivě žlutých slunečnic? Protože naše babička, svou zvláštní logikou, řadí slunečnice mezi jedlou zeleninu. Velice logicky si tudíž odvodila, že se přece nesluší, abych se vdávala s pugetem zeleniny v ruce. Mám sto chutí naškubat si do převislého aranžmá kvetoucí hrách. Svou (možná budoucí) tchýni opravdu nebudu mít příliš v lásce. Poté, co jsem ji neprozřetelně ukázala fotku svých svatebních šatů, prohlásila: „A já myslela, že máš trochu soudnosti. Víš přece, že nemáš nejlepší postavu. A takový dlouhý závoj se přece k tvému věku už nehodí.“ 

Ale jinak je svatba určitě super věc. Moc krásně se o ní poslouchají pohádky, když je vám tak 10 let. A kdybyste náhodou někdy chystaly svatbu, tak to nikomu neříkejte dopředu, ať vám do toho nikdo nemůže mluvit. Já ve skrytu duše doufám, i když bych to tedy žádné z vás nepřála, že se v tomhle „štěstí“ nekoupu sama.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing