Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: jarní, Téma: Rodina

Zapeklitost jména

Marketa Dudkova, věk: 28 let

Zamyšelení nad tím, jak se jméno, které nám rodiče pracně vybírají, dokáže léty a pod vlivem různých kolektivů změnit.

Fejeton: téma: Rodina

Před pár dny jedna čerstvě zaoblená kamarádka seděla bezradně nad kalendářem a vybírala pro, zatím si v klidu dělohy lebedící, mrně jméno. Mělo by být české, dobře se hodící k příjmení a mělo by umožnit jistou variabilitu v oslovování. Právě poslední bod úkolu se jevil největší překážkou celého pojmenovávacího martyria. Jenže jak se zdá, i to nejneohebnější a nejzatvrzelejší jméno si v českém jazyce dokáže prokousat cestičku a jako chameleon se přeměňovat do těch nejbizarnějších podob. A tak se kupříkladu z mé Markéty stala Kikina. Jak k něčemu takovému vlastně došlo?
Budoucnost zalitá sluncem, dle mého, revolucí stále oblouzněného otce, ležela nejen ve změně režimu, ale především ve znalosti jazyků. A tak staromák ještě neutichl cinkáním klíčů a já už putovala na první lekci angličtiny. Jméno „Markéta“ se však postarší přeučené ruštinářce nezdálo dostatečně anglofonní a začala mi říkat „Peggy“. S o co větší nevolí jsem toto jméno přijala, s o to větším nadšením mě bratr začal oslovovat ,,Peggina“. V průběhu let pak jméno alespoň trochu zčeštil a jsme u ,,Kikiny.“ Toto však nebylo jediné v co se mé jméno dokázalo metamorfovat. Máma mě dle stupně mé roztomilosti, příčetnosti a přetržení hodnosti častuje variantami Ketunka, Ketuška, Ketuna nebo Keťule. Nejčastěji se však uchyluje k oslovení ,,Macku“ a to navzdory mé drobné postavě.
Není to však jen čas a rodina, který s vaším jménem zbůhdarma nakládají a přetvářejí si je k obrazu svému. Každá nová skupina, prostředí, parta na vašem jménu zanechá nesmazatelné stopy.
Jako drobný hubeňour na krátko ostříhaný a s ostatními kluky z táborového oddílu se honící za mičudou ke své smůle však rodiči pojmenovaný stejně jako další dvě roztomilé holčičky s dlouhými blonďatými vlásky jsem byla nucena nést nelehký úděl. Táborový vedoucí mě začal oslovovat ,,Marku“. Co naplat, že jsem na karneval šla za princeznu a tou dobou jsem Ježíškovi odeslala již několik naléhavých žádostí o Barbie jedinou od Mattela. Pro tábor jsem byla Markem a nešlo s tím nic dělat.
I na prvním stupni základní školy má nová třídní naložila s mým jménem dosti svérázně. S ohledem na svůj slovensko-maďarský původ ze mě proti mé vůli udělala Margit a navzdory mým četným protestům a námitkám se se mnou tento patvar táhl až do páté třídy.
Rozhodně se ani tímto mé jméno nevyčerpalo. O pár let později následoval jazykový pobyt ve Spojeném království a po několika marných pokusech přimět potomky Shakespearovy správně vyslovit Markéta, jsme udělali kompromis a mlčky trpě jsem se rozhodla reagovat na jméno „Keta“.
Na vysoké škole si mé jméno opět razilo nesnadnou cestu. Pro spolubydlícího, jenž mě v opojené náladě, zastihl se skripty z marketingu, jsem rázem byla ,,Markéting“ a po jedné veselé noci se mi dostalo i přezdívky ,,Supermarket“.
Drahé nastávající maminky, zavřete proto prosím všechny kalendáře a chytré knížky a svého drobečka pojmenujte s klidem třeba „Evžen“. Věřte mi, že i toto zarputile neohebné jméno si proklestí v davu cestu a přijde s řadou originálních variant, jež majitel jména uvítá s větším či menším potěšením.
A nezapomínejte, drazí rodičové, že stále mluvíme jen o jménu. To, co je podstatné, je přeci osobnost. Aneb jak velký klasik prohlásil:,,To, co růží zváno jest, s jiným jménem vonět bude stejně.“ Čili i ten hypotetický Evžen může být genius, flákač, atlet, lump i kamarád do nepohody bez ohledu na to, zda mu budeme říkat Evík, Evža nebo Júdžín.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing