Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: letní, Téma: Rodina

Není tchyně jako tchyně

Milena Mráčková, věk: 25 let

Fejeton se zabývá fenoménem tchyně, která je neviditelnou rukou v nejedné domácnosti. Možná by ale neuškodilo podívat se na toliko zatracovanou tchyni skrze nezabarvené brýle a rozbořit zděděné mýty.

Není tchyně jako tchyně


V naší malé zemi a patrně i ve zbylých částech světa je nejmíň populárním členem rodiny tchyně, jejíž postavení se zdá být nezáviděníhodné, ale právě z tohoto malicherného předsudku by se status tchyně měl přetvořit na celoživotní výzvu vytesanou v neonových barvách: „Pojďme rozmetat tchyňovské stereotypní předsudky do prachových mikročástic!“ Je však nutno uvést varování předem – „úkol s nejistým řešením a účinek není nikterak garantován.“

Snad každý z nás si při vyslovení slova tchyně jako první vybaví uštěpačné, pomlouvačné, posměšné, nenávistné a leckdy i agresivní anekdoty zacílené na několikrát jmenovanou členku rodiny. Zkusme se zamyslet a každý sám za sebe nechť si odpoví na následující otázku: Copak tolikero vyčítané a omílané negativní tchyňovské vlastnosti v sobě neukrývám  i já? Byť to bude těžké, ale nutné, musíme si to přiznat – i ta tchyně asi bude jen obyčejný člověk, kterého vybájené legendy převlékly do obludovského roucha. 

Pamatuji se, jak mě v babiččině vyprávění na vzdálená mladá léta zaujala jedna nezaplatitelná rada od její maminky: „Těžko shoduje se mladá nevěsta se starou tchyní.“ Nutno dodat, že i v tomto případě mluvila z prababičky získaná negativní zkušenost s vlastní tchyní a neocenitelné rady dobrých známých, kteří táhli s prababičkou za jeden provaz. Tchyně se zdá být prostě nutné zlo, které dokáže udělat člověku ze života peklo. Na celou situaci se ale nyní podívejme z tchynina úhlu – ona prostě a jednoduše již ze zásady vyžaduje pro svého přemilého synka jen tu nejlepší možnou péči a komfort, jenž podle ní může poskytnout svému drahocennému dítěti jen on sama a je skálopevně přesvědčena, že žádná jiná bytost se její oddanosti a dokonalosti prostě nevyrovná. 

„Ale moje maminka mi žehlila i ponožky,“ tlumočila stížnost svého Petra nedávno kamarádka Marta. 

„A cos mu na to řekla?“ chtěla vzápětí vědět další z  osvědčených kamarádek u polorozteklého zmrzlinového poháru.

„No, co?! Že přece nejsem jeho matka!“ nechala Marta vytrysknout svůj hněv na povrch.

„Ale já si myslela, že máš svoji budoucí tchyni docela ráda, ne?“ ujišťovala jsem se zas já. 

„To jo, mám ji celkem ráda, ale ty její kecy se nedají poslouchat! – A proč chcete mít na balkóně muškáty, když já vám můžu předpěstovat strakaté petúnie? A proč chcete jet na dovolenou do Španělska a ne do Itálie, kde se vždycky Petříkovi tolik líbilo? A nechtěla bys přeci jen do toho perníku přidávat o trochu víc prášku do pečení? A neměla bys už umýt okna?“ rozjela se v recitaci tchyniny tvorby Marta. 

„To ale musí být baba,“ politovala přítelkyni vždy soucitná Jana. 

Zkrátka negativní aura každé tchyně na světě se nám doslova vlila do krve a z krve přešla do mozku, takže se ani nemůžeme divit, když si i náš otec, bratr, manžel, soused či kolega z práce čas od času postěžuje na tu svoji tchyňu (bacha na to, má i dialektické označení!), kterou však jeho drahá polovička nade vše zbožňuje. Z předhádkového konstatování: „V neděli k nám na návštěvu přijede maminka,“ totiž vstávají hrůzou imaginární vlasy na hlavě i plešatým mužům. 

Připadá mi velice zajímavé v široce dalekém okolí a příbuzenstvu sledovat reakce na výraz tchyně. Já, jakožto nezávislá švýcarská pozorovatelka vlastnící pouze dioptrické brýle, vše spatřuji v trochu odlišných odstínech. 

„Představ si, že mi ta Petrova matka dala k Vánocům kuchařku, no chápeš to?“ hořekovala si na novoročním večírku onehdy Marta.

„Mně jí zase dala moje osmdesátiletá babička, která se bojí, že když neumím vařit, tak se nikdy neprovdám. A co bys prosímtě taky chtěla pořád k těm Vánocům kupovat?“ mírnila Martu v jejím dárkovém žalu mírumilovná Jana.

„A číms ji obdarovala k Vánocům ty?“ rýpla jsem si do kamarádky pro změnu já, ačkoli jsem se rovněž mohla připsat na list vlastnictví mladých slečen obdarovaných kuchařkou pro totální začátečníky.

„Dostala voňavku a plastové krabičky,“ přiznala po chvíli trapného mlčení Marta. 

A je to tu drazí! Přestože některé bytosti svou tchyni nenávidí a nesnáší až do morku kostí, tak ji jednoduše obdaří přemoderním vynálezem naší doby, a to plastovými krabičkami, které se – světe div se – dají dát do mrazáku, ledničky a můžou se večer po příchodu z práce jednoduše strčit do mikrovlnky a máme tu na stole papů pro našeho mazlíka – přímo z produkce jeho mamá! Ať chci, jak chci, tak se mi prostě nedaří potkat pravou a nefalšovanou tchyni, která člověku ničí život, kde se dá. Ano, pravda – za zavřené dveře domácností nevidím, ale copak by mohly všechny ty hodné a starostlivé babičky a maminky být takové krvežíznivé upírky lačnící po snašině či zeťově krvi? Ne, to je prostě holý nesmysl a příště, až si mi bude zase nějaká kamarádka či známý stěžovat na svou tchyni, tak mu z plných plic odpovím, že i ta jeho nebohá tchyně je jen nevinná paní ocejchovaná neblahou konotací svého postavení a ať se sám zamyslí nad tím, jestli ta „příšerná baba,“  spíš není „blbá bába,“ která se jen snaží pomoci, všude, kde se jen dá – pohlídá dítě, když je nemocné, vyzvedává ho ze školky a později ze školy, napeče dobré cukroví, postará se o polévku z pravého vývaru, přidá pomocnou ruku, vždy když je třeba  => a tenhle servis – po vytrvalém mučení/mlčení Marty – přeci jen za ty kecy stojí! A vy pánové, příště kupte raději Merci než osvědčený kostkový cukr  


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing