Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: letní, Téma: Zaměstnání

Quo vadis, český kantore

Dana Reliová, věk: 52 let

Autorka se zamýšlí nad úrovní českého školství, nad těžkým údělem současného kantora, který je veřejností ne vždy kladně vnímán.

Quo vadis, český kantore?
Za života J. A. Komenského nám úroveň školství záviděl celý svět. Uplynula tři staletí a české školství se potácí ve slepé uličce. Podle výzkumu TIMSS došlo u žáků k výraznému propadu znalostí hlavně v matematice. Ministerští úředníci jednotně hřímají. Pochopitelně za to v prvé řadě může učitel. Podle ministerstva jsou učitelé málo tvůrčí, neumí zaujmout, dostatečně nevyužívají progresívní metody, nedostatečně motivují žáky.
Jak by měl vlastně vypadat dnešní učitel, respektive učitelka, protože chlapů je v českém školství asi stejné množství jako ledních medvědů v Africe. Měla by být nadaná, všestranná, pokorná, mladá, ale zároveň zkušená, usměvavá za každého počasí a milující své žáky (i ty, bezohledné, nepoctivé, agresívní a vulgární). Přednost mají akční typy, které nehledí na svůj volný čas a jsou zcela oddány své prací. Vedou v odpoledních hodinách různé kroužky a zodpovědně doučují paradoxně ty žáky, kteří o to vůbec nestojí. Pochopitelně zdarma. Cestou ze školy nakupují pomůcky pro žáky, fakturují každou utracenou korunu. Vypisují posudky na žáka do pedagogicko- psychologické poradny – jak jinak, rovněž zdarma, vždyť se jedná o součást pracovní náplně. A tak se z pedagoga stává během dne vychovatel, dozorce, ekonom, sekretářka, uklízečka, pochopitelně vše za jeden plat.
Odpovídáte všem požadavkům na současného kantora? Zde je jedna rada. Do druhého pilíře důchodové reformy nevstupujte a to z jednoho prostého důvodu…důchodu se nedožijete. Za pár let se dostanete do stavu absolutního vyhoření. Budete se potýkat s depresemi, vyčerpáním, nesoustředěností a bezmocí z toho, že jste se stali pouhým ozubeným kolečkem v rozjeté mašinérii, které se pohybuje jen silou vůle. Škola a vše s ní související by měla zaplnit jen 60 % vašeho času. Měla byste mít své zájmy, třeba chodit cvičit, pěstovat kaktusy, cestovat, občas navštívit divadlo, zajít si na koncert, přečíst si knihu. Jedině tak můžete neutěšenou situaci v našem školství, kde narůstá byrokratismus a převládá formalismus, zvládnout.
Ale vraťme se zpět k původní otázce. Proč čeští žáci zhloupli? Jak uvedly titulky některých novin? Zkušený kantor vám vyjmenuje pět aspektů, aniž by se zamyslel. Výchovně vzdělávací plány jsme zavrhli, stejně tak celý předškolní vzdělávací systém. Do škol nastupuje stále více dětí se špatnou výslovností, poruchou chování a učení. Bohužel stále častěji se stává, že si lidé pořídí dítě a očekávají, že od tří do osmnácti let se jim o ně bude starat stát. Na školách trpíme nepřizpůsobivé žáky, kteří snižují kvalitu výuky a ničí budoucnost těm, pro které je vzdělání prioritou.
Naše politická scéna je nestabilní, naši představitelé podléhají tlakům různých lobbistických skupin, životnost ministra školství je 18 měsíců. Dalším důvodem je dlouhodobé podfinancování školství a celková ztráta prestiže tohoto povolání, což dokazuje výrok jednoho nazlobeného otce, který nebyl spokojen s výsledky svého syna. Celou debatu uzavřel slovy. „ Jak si může syn vážit někoho, kdo jezdí v patnáct let staré Felicii?“
Milí kantoři, blíží se začátek dalšího školního roku, takže vám přeji pevné nervy a spoustu hodných, po vzdělání prahnoucích dětí.          


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing