Archív - soutěžní příspěvek
Ročník: 2017, Kolo: jarní, Téma: Zaměstnání
Kdo pracuje nejvíc?
Eva Haltufová, věk: 59 let
Neřekli byste jaké vzrušení na pracovišti může nastat, když si firma vylepší budovu a oblékne ji do nového, poměrně drahého, kabátku.A najednou se objeví narušitel, který ten kabátek nemilosrdně ničí, i když to není zlý úmysl.
Kdo pracuje nejvíc?
„Ťuky, ťuk,", slyšela jednoho rána naše paní uklizečka a jelikož není zvyklá nechávat cokoliv náhodě a taky jako správná uklizečka musí být v pravou chvíli na pravém místě, vydala se za zvukem. A nestačila se divit. Z okna viděla malého roztomilého ptáčka, jak usilovně klove do naší nové fasády. A kloval tak usilovně, že se za malou chvíli prokloval až na polystyrén a ten lítal na všechny strany. Když bude i nadále pracovat s takovou vervou (rozuměj ptáček), budeme mít problémy. A že se snaží.
Zatleskala, křikla: „Kšá", ptáček vylekaně poodlétl, ale to jen proto, aby se záhy vrátil a pokračoval ve své činnosti. Je evidentní, že se tohoto nezvaného hosta musíme zbavit a ochránit tak firemní majetek. Fasáda byla jen nedávno dokončena a není žádoucí, aby ji kdokoliv, natož nějaký pták, zničil. Prvně padl dost morbidní návrh a to že je zapotřebí se ptáčka zbavit a to navždy a ihned. Nakonec ne nadarmo máme v kolektivu jednoho zdatného střelce, který dokonce vlastní legálně drženou střelnou zbraň, diplom mistra republiky a putovní pohár. Ale náš drahý kolega se s tímto návrhem dvakrát neztotožňoval. A co naše svědomí před ornitology a ochránci přírody?
Nakonec jsme se kolektivně zastyděli, protože ptáček jakoby nás slyšel se už neukázal. Asi čtrnáct dní. Pak se situace opakovala a uklízečka opět přiběhla s tím, že ptáček je v plném nasazení a že už vykutal takový otvor, do kterého by se vešla pohodlně celá vrabčí rodina. Střídavě jsme se na něho chodili dívat, jeho pracovitost byla skutečně obdivuhodná, narušená fasáda však nikoliv. Přesto ten vykutálený ptáček, jak jsme zjistili z chytrých atlasů na internetu je to strakapoud - dendrocopos majora, získal několik příznivců, dámy mu dokonce zcela bezostyšně začaly fandit a dokonce ho chodily tajně pozorovat a natáčet si ho na mobil - asi ještě tak krásného a pracovitého opeřence neviděly. Ptáčkovi se moc pózovat nechtělo, většinou uletěl, ale jen proto, aby se zase vrátil a v načatém díle pokračoval. Mezitím stačil vyklovat další dutinu na druhé straně budovy. Už si stačil někde zjistit, že je chráněný a začal svým chováním ještě více provokovat.
Naskýtá se otázka, jak tuto situaci řešit. Buď vezmeme ptáčka na milost a ten se stane součástí naší firmy jako jakýsi talisman, v tom případě ale vezme fasáda za své, zvláště přizve-li si kolegy. Nehledě na to, že kazí morálku na našem pracovišti. Nebo budeme muset pořídit nějaké plašící zařízení, což je ale údajně bez záruky, jak se shodují odborníci. Pak je tu ještě možnost, že milý strakapoud půjde do sebe a přestane blbnout. Jinak mu hrozí, že bude odchycen, okroužkován a vypuštěn v dostatečné vzdálenosti od svého nynějšího působiště. Pokud by se znovu vrátil i v tomto případě, svědčí to o opravdu vyšinutém jedinci, který by se vymykal běžnému chování těchto, jinak velmi krásných a člověku užitečných, tvorů. Každopádně se budeme muset tímto problémem seriozně zabývat. Vidím to na poradu vedení, eventuálně na nějaké vhodné školení.