Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Podzimní sen

blanka bartova, věk: 42 let

Mám ráda měnící se barvy podzimu a jeho vůně, a když se do toho přidají sny, které působí reálně, je to zajímavá kombinace.


   Další ranní probuzení do běžného pracovního a školního dne. Ano, ale s jedním velkým rozdílem. Otevřu oči, protáhnu se a zjišťuji, že nejsem ve své mně tak dobře známé ložnici. Tedy nějaké drobnosti i věci jsou povědomé mé paměti, jenom jsou starší, zaprášené a z části poškozené. Zeď je celá oloupaná a místy zpuchřelá. Tam, kde kdysi, podle světlejších obrysů, visely obrazy, je prázdno.

   Vstanu a přejdu k oknu. Závěsy jsou nedbale zatažené a potrhané. Roztáhnu je a do očí mě zabodá nepříjemně silná zář. Vnímám smysly, že svítá, ale jinak venku nepřirozeně září snad všechno! Věci jsou obalené tou září, která se mihotá a pohybuje. I stromy mají namísto listů drobné odrazky.

   …Včerejší podzimní všední den byl stejný jako tolik jiných předtím. Po ulicích poletovalo a šustilo nádherně zbarvené listí ze stromů. Děti pospíchaly do škol a školek. Batůžky na zádech jim poskakovaly a děti bezstarostně brebentily. Mně se líbilo, že můžu jít v kupkách navátého listí, které tak příjemně mým uším křupalo, když jsem do něj zabořila své boty… 

   A ted‘ se ze svého okna v ložnici dívám na pobořené domy i pouliční osvětlení, které leží jen tak přes silnici. Nebe je ocelově šedé a bez pohybu. Otevřu pomalu jednu okenici a do nosu mě udeří nepříjemně štiplavý jakoby kovový zápach! Na jednom konci ulice hoří velká hromada, která vypadá jako zmačkaný plech a kolem pobíhají jakési postavičky. Malá stvoření, a když přimhouřím oči, rozeznávám jejich tvar. Jsou to hlodavci, jejichž tělíčka se zvláštně pohybují. Připomíná to trhaný pohyb ve starých groteskách, ale tady je všechno vybarvené a neskutečné.

   Kolem mé hlavy doslova „profrčí“ něco okřídleného a mně se zatají dech. Už vím! To nejsou zvířátka ani hmyzáci. Právě jsem smetla z parapetu brouka, který zlověstně zablýskal očima a pak skokem přistál na těle toho okřídlence.

   Venku je stále neuvěřitelné ticho a klid! Ale ten klid je jen zdánlivý. V uších mi slabě vibruje a vrní. Je to způsobené miliony malých kovových zoubků, které bez přestání do sebe po kouscích soukají vše neživé, co leží v jejich dosahu. Nosné konstrukce v domech, zbytky zrezivělých vnitřků u otevřených kapot aut, sloupy popadaného osvětlení a další věci, které vytvořil člověk, to vše je jim vydáno napospas.

     Zavírám okno a všímám si, že vrnění i vibrace se přibližují. Náhle vím, že náš dům už objevila ta banda hladových kovožroutů, které nedokázala zastavit ani nejvyspělejší technika naší civilizace. Mám strach a zalézám pod peřinu jako malé děcko, které je přesvědčeno o tom, že tam ho žádný bubák nenajde. Sotva dýchám a čekám, čekám, co bude dál…

    Ten nepříjemný zvuk mě vrací do všedně normální reality. Obyčejný budík po babičce mi drnčí do uší a já ze sebe stahuji upocenou peřinu. Běžím rychle k oknu a otvírám ho dokořán. Prší na okenní parapet a ten zvuk je nádherně uklidňující. Ulicí projíždí popelářský vůz a stromy jsou nádherně vybarvené padajícím listím. Všechno je jak má být až na jednu maličkost! Byl to jenom sen, ale já si živě vybavuji, že když jsem v tom snu zavírala okno, padl můj pohled na kalendář s datem patnáctého října dva tisíce šestnáct. 

   Sny jsou někdy tak skutečné až z nich jde strach. Jenom doufám, že to byl jen produkt mého podvědomí a nic víc!

          

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni...

Téma: Rodina

Šílená Pejskařka

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Pes nejlepší přítel člověk, ale největší nepřítel přítele. O tom, jak se z normální obyčejné holky stane šílená...

Téma: Rodina

Konečně společný výlet

Dagmar Tomášková, věk: 55 let

Přečíst

Jak se nám podařilo ušetřit čas na výlet a jak dopadl s nezvaným společníkem...nebo spíš společnicí...

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing