Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Podzimní sen

blanka bartova, věk: 42 let

Mám ráda měnící se barvy podzimu a jeho vůně, a když se do toho přidají sny, které působí reálně, je to zajímavá kombinace.


   Další ranní probuzení do běžného pracovního a školního dne. Ano, ale s jedním velkým rozdílem. Otevřu oči, protáhnu se a zjišťuji, že nejsem ve své mně tak dobře známé ložnici. Tedy nějaké drobnosti i věci jsou povědomé mé paměti, jenom jsou starší, zaprášené a z části poškozené. Zeď je celá oloupaná a místy zpuchřelá. Tam, kde kdysi, podle světlejších obrysů, visely obrazy, je prázdno.

   Vstanu a přejdu k oknu. Závěsy jsou nedbale zatažené a potrhané. Roztáhnu je a do očí mě zabodá nepříjemně silná zář. Vnímám smysly, že svítá, ale jinak venku nepřirozeně září snad všechno! Věci jsou obalené tou září, která se mihotá a pohybuje. I stromy mají namísto listů drobné odrazky.

   …Včerejší podzimní všední den byl stejný jako tolik jiných předtím. Po ulicích poletovalo a šustilo nádherně zbarvené listí ze stromů. Děti pospíchaly do škol a školek. Batůžky na zádech jim poskakovaly a děti bezstarostně brebentily. Mně se líbilo, že můžu jít v kupkách navátého listí, které tak příjemně mým uším křupalo, když jsem do něj zabořila své boty… 

   A ted‘ se ze svého okna v ložnici dívám na pobořené domy i pouliční osvětlení, které leží jen tak přes silnici. Nebe je ocelově šedé a bez pohybu. Otevřu pomalu jednu okenici a do nosu mě udeří nepříjemně štiplavý jakoby kovový zápach! Na jednom konci ulice hoří velká hromada, která vypadá jako zmačkaný plech a kolem pobíhají jakési postavičky. Malá stvoření, a když přimhouřím oči, rozeznávám jejich tvar. Jsou to hlodavci, jejichž tělíčka se zvláštně pohybují. Připomíná to trhaný pohyb ve starých groteskách, ale tady je všechno vybarvené a neskutečné.

   Kolem mé hlavy doslova „profrčí“ něco okřídleného a mně se zatají dech. Už vím! To nejsou zvířátka ani hmyzáci. Právě jsem smetla z parapetu brouka, který zlověstně zablýskal očima a pak skokem přistál na těle toho okřídlence.

   Venku je stále neuvěřitelné ticho a klid! Ale ten klid je jen zdánlivý. V uších mi slabě vibruje a vrní. Je to způsobené miliony malých kovových zoubků, které bez přestání do sebe po kouscích soukají vše neživé, co leží v jejich dosahu. Nosné konstrukce v domech, zbytky zrezivělých vnitřků u otevřených kapot aut, sloupy popadaného osvětlení a další věci, které vytvořil člověk, to vše je jim vydáno napospas.

     Zavírám okno a všímám si, že vrnění i vibrace se přibližují. Náhle vím, že náš dům už objevila ta banda hladových kovožroutů, které nedokázala zastavit ani nejvyspělejší technika naší civilizace. Mám strach a zalézám pod peřinu jako malé děcko, které je přesvědčeno o tom, že tam ho žádný bubák nenajde. Sotva dýchám a čekám, čekám, co bude dál…

    Ten nepříjemný zvuk mě vrací do všedně normální reality. Obyčejný budík po babičce mi drnčí do uší a já ze sebe stahuji upocenou peřinu. Běžím rychle k oknu a otvírám ho dokořán. Prší na okenní parapet a ten zvuk je nádherně uklidňující. Ulicí projíždí popelářský vůz a stromy jsou nádherně vybarvené padajícím listím. Všechno je jak má být až na jednu maličkost! Byl to jenom sen, ale já si živě vybavuji, že když jsem v tom snu zavírala okno, padl můj pohled na kalendář s datem patnáctého října dva tisíce šestnáct. 

   Sny jsou někdy tak skutečné až z nich jde strach. Jenom doufám, že to byl jen produkt mého podvědomí a nic víc!

          

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing