Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: letní, Téma: Zaměstnání

Triumf.

Věra Attner, věk: 45 let

Jako hlavního aktéra fejetonu, jsem zvolila zdánlivě prostou použitou Pet lahev, jejíž neúměrné hromadění v domácnosti může, i mimo jiné trable, motivovat k úspěchu v zaměstnání.

    Pet lahev – pojem, který dnes znají i batolata, a jejich následnou recyklací jsou pak zatěžovány už od školky. Je to bodrá a záslužná činnost, to bezesporu, ale i má noční můra. Naše rodina je přímo závislá na těchto nádobách, s nimiž se potýká denně. Nerudovská otázka: Kam s ní? Je chválabohu vyřešena: šup s ní do žlutého kontejneru. Než k tomu ovšem dojde, hromadí se, překáží a okupuje ve velkém náš byt, už tak omezený na pohyb. A právě Petky, jež mě tolik vytáčí, mi daly impuls k vyššímu výkonu v zaměstnání.
Ten den byly v naší realitce na programu problémové nemovitosti alias ležáky, a k nim vytipované oběti, které je nutno zpracovat.  Úspěch  závisel na mé vizáži a umu přesvědčit klienta o výhodné koupi, i kdybych měla vyplivnout duši. Zkrátka, kdo se nikdy nepokoušel prodat ležák, nepochopí, jak byl důležitý i můj psychický stav. Budu v klidu upíjet kávu, krášlit se a zbude čas i na cigaretku. To byl můj plán, než vyrazím z bytu. Budík mě to ráno vyhnal zpod peřiny, jak výstřel startovní pistole. Ale ouha, hned po startu jsem zavrávorala. Pod nohy se mi připletla ona VĚC, Pet lahev. „Kruci!“ zaklela jsem, což v plánu nebylo. No jasně, Peach ice Tea! Hlásala etiketa, jak jinak. „Copak ten bl... neví, kam to patří?“ zahartusila jsem a vrhla nerudný pohled do míst, odkud odstartovala svůj pracovní proces má drahá polovička. Řekla jsem si: klid! Dnes mě ten polyuretan nesmí rozhodit. Odkopla jsem onu VĚC ode dveří a odhodlaně vykročila směr koupelna. V předsíni mě čekala srážka s pytlem, narvaným Petkami, div jsem ho nepozdravila! Opřený o botník, trpělivě vyčkával na recyklaci. „To se mi snad zdá?“ zabědovala jsem. V tu chvíli byl z mé drahé polovičky bl... korunovaný, neb pytel zapomněl odvézt. Čapla jsem uzurpátora a vystrčila ho za dveře; děti budou mít o práci postaráno. V kuchyni, mě ale nemilosrdně přepadly další použité Petky různých barev a tvarů. Nebyl to smyslový klam, ale reálná vize. Byly snad všude. Opět úkol pro mé ratolesti; posbírat, odzátkovat a slisovat.
Bytem se rozdrnčel zvonek. Pohotová domovnice, nedbajíc, včas uvolnit prst ze zvonku, mě důrazně upozornila, že očekává stěhováky a nevábně se ušklíbla nad mým vyhoštěncem. Urazilo mě to a vyštěkla jsem: „To nejsou smradlavý odpadky, ale plast k recyklaci!“ Došlo mi však, že dole visí její avízo na vyklizení chodby a já působím, coby pokrytec neurvale blokující schody. „Pardon, já zapomněla,“ hlesla jsem. Pytel se tedy octl zpátky v předsíni, ale stále pendloval, neb překážel a já nemohla do skříně, do botníku ani na záchod. To kafe a cigaretku jsem si nakonec dopřála, ale jelikož jsem nedokázala myslet na nic jiného, než na Petky okupující už i kuchyň, napadlo mě: neměla bych navštívit psychiatra? Vždyť jen představa manžela ve dveřích, spolu s novým balením tohoto závratného objevu, mi zrychluje arytmii! Z rádia se varovně ozvalo: „Teploty se vyšplhají na pětatřicet stupňů, nepodceňujte pitný režim!“
  „Jasně, petný režim,“ opáčila jsem a podvědomě sáhla po láhvi perlivé. Bude parný a perný den, neobejdu se bez ní.
V tom se mi rozsvítilo: kdybych dnes uspěla, můj chlebodárce mě náležitě ocení. Mohla bych vyměnit náš byt za větší a kumbál nebude na škodu. Kurážně pak, třímajíc svou noční můru v dlani, vyrazila jsem za svým jistým triumfem: Prodám!

---------------------------------  

 


  


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing