Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: podzimní, Téma: Muži

Milujme se a chvalme se!

Lenka Dlouhá, věk: 28 let

Krátky fejeton o tom, jak jsou v manželství oceněny snahy a výsledky obou pohlaví.Je důležitá pro vztah pochvala nebo uznání? Jak to vnímá muž a jak to vnímá žena? Posuďte sami.


Znáte to. Ráno vstát.Vykopat děti z postele. Donutit je se umýt bez toho, aniž by vytopily koupelnu. Obléknout je tak, ať mají aspoň každou ponožku stejnou. Donutit je snídat. Vypravit je do školy, školky s neustálým popoháněním: „ Dělej,přijdeme pozdě!“ Když už máme děti v ústavech, nakoupit, dotáhnout nákup domů,uklidit,uvařit,vysát,vytřít, utřít prach, vyprat,usušit prádlo,vyžehlit, najít stejné ponožky,  poskládat,dát prádlo do skříně atd. Než zase přijdou děti a manžel a máte do 5 minut vše, tak jak bylo předtím. Tak se na to podívejte.

 Domácí práce nikdo neocení. Ani  Váš manžel. Je tedy pravdou, že můj manžel si někdy všimne. V takovém případě si myslím, že někde upadl na hlavu a pořádně se uhodil. Ale stejně si stále nejspíš myslí, že domácí práce mají ručičky a nožičky a udělají se samy. My ženy marně čekáme na to, kdy to bude. Zatím stále platí, že ty pohozené ponožky, navíc každá v jiném koutě, do pračky samotné prostě neodkráčejí. Uklizeným voňavým domem projde, jako by se nechumelilo, vezme si čisté vyžehlené oblečení, zakousne se do sladkého koláče. Pak se Vás zeptá: „ Co jsi dneska celý den dělala?“ 

Pokud se ale hlava rodiny vzácně rozhodne udělat nějakou z domácích prací, nezapomene nám to dostatečně zdůraznit. Vítězoslavně si stoupne a pronese: „ JÁ jsem umyl nádobí!“, JÁ jsem utřel prach!“  a čeká, že zajistíte slavnostní fanfáry, teplou večeři a samozřejmě v noci kvalitní sex. Navíc je z toho servanej, jako borůvky a potřebuje si odpočinout. 

Za každou vykonannou činnost vyžaduje pochvalu. Hodně chvály. Čeká na to, jako pes na kost. Rozdíl je v tom, že pes u toho vrtí ocasem a je pokaždé rád, když Vás vidí. Musíte mu polechtat jeho zbytnělé ego. Když tomu tak není, kouká jako žába z láku. Samozřejmě si nezapomene postesknou: „ Já jsem takovej chudák!“ Stojí před Vámi hromádka neštěstí.  V duchu si říkám: „ No jo, ty chudáčku. Tě budu chválit za něco, co mi slibuješ už několik let a nezapomínáš dodat, že ti to nemusím každej rok připomínat!“ 

A kdo ocení mě? Nemyslete si, pánové, že to my ženy nepotřebujeme. Potřebujeme to taky a jako sůl. A jak je známo, bez soli si neuvaříte. Taky si zasloužíme a hlavně očekáváme uznání, že jsme po Vás uklidily ten bordel, že nakrmíme Vaše břicha, když Vám v nich kručí jako ve starých varhanech. Že se snažíme krotit ty naše malé paviány a vedeme je s vypětím všech svých sil ke vzdělání. A k tomu ještě třeba dřeme ještě v práci, jako koně, abychom do rozpočtu přispěly nějakou korunou.

Doma chválím velmi často svoje děti. Jsou to chlapci. Miniatury mužů. Už od podstaty to potřebují. A tu potřebu se jim snažím splnit. A oni na oplátku bez řečí, nebo nenápadného  připomínání, pochválí mě. Pochválí, jak jim chutná, že se jim něco líbí. U dětí  mám ale jednu zásadní výhodu. Jim se totiž líbí absolutně všechno. Jejich optimismus je způsoben nedostatkem informací, ale mě to k tetelení prozatím stačí. 

Někde se chválí více, někde méně, ale snažme se dodržovat jedno zásadní pravidlo. Když Vás nikdo nepochválí, POCHVALTE SE SAMI. Stejně to nikdo jiný nedokáže lépe, než Vy sami.


 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá letní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.7. až 30.9.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Muži

Malý příběh o lásce

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Láska by měla být hlavně radost. Jakmile ji cítíme víc jako trápení, je lepší to v sobě uzavřít. Navrátit do života...

Téma: Muži

Malovat či nemalovat?

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Taková těměř hamletovská otázka. Jak reagovat na ono mužské přání, že byste se mu líbila víc nenamalovaná. Já jsem si své...

Téma: Zaměstnání

Denní sprcha

Kateřina Horová, věk: 26 let

Přečíst

Čas nebezpečně tiká, odbíjí a my rosteme s našimi vzpomínkami - dokážeme se vůbec někdy správně rozhodnout a proč?

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing