Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: zimní, Téma: Zaměstnání

Nejlepší pohled na svět....je z předpotopní lanovky

Jana Kubičinová, věk: 39 let

O tom, jak učitelku oslovil bezzubý skřítek a ona prozřela a své studenty uměla ještě chvíli dál snášet.

Nejlepší pohled na svět....je z předpotopní lanovky

Plazíme se do kopce k lanovce, slečna studentka telefonuje kamsi, nejspíš domů, a praví zhnuseným hlasem, „no, lezem do kopce a leje a smrdí tu hovna (míjíme nějakou koňskou farmu a je cítit koňský trus), k vobědu byly játra, takže máme hlad, jdem na nějakou blbou lanovku, na který pojedem v dešti, nic tu neděláme, a nemáme žádnej volnej čas....“. Trochu zrychlím, tohle nemám zapotřebí poslouchat, po tom, co jsem týden obvolávala lanovku, muzeum, dopravní podnik, abychom se všude vešli a nikde nezůstali viset, nemluvě o programu, který jsem připravovala, aby se nenudili, aby se toho hodně naučili a přitom užili přírody...ale škoda slov. Zrychlím tedy, dojdu dvě jiné slečny: „Paní učitelko, už tam budééém?, nás bolí nohy, je nám zima a máme hlad.......my nejíme játra.“...Nevím, jestli zrychlit ještě víc pomůže, nejspíš se vystřelit někam na měsíc. Ok, konečně ta lanovka...už tu jsme!! 

Pán od lanovky na nás čeká, ještěže jsem zavolala, je totiž po oficiální zavíračce. Pán není člověk, je to skřítek z Krušných hor, má špičatou čepici, divoký vous až na prsa, oblečení bezdomovce a je z něj cítit nikotin a snad i alkohol? Bože, ať tohle všichni přežijem. Je to vzteklý skřítek, divoce gestikuluje a hrubě pokřikuje na studenty, co mají dělat a kam si mají stoupnout. Jsou plaší, snad i vyděšení, lanovka je totiž jaksi starší, každá sedačka připomíná kuchyňskou židli. Když poslední z nich odjede, skřítek se na mě soucitně podívá a řekne (rty se mu nafukují a plandají při každém slově, neboť je úplně bezzubý): „ Já fe ti divim, já bych tu tvojí prátfi nedělal, ani minutu. Já bych to řezal.“ A v tu chvíli je mi jasné, že to není obyčejný skřítek, je to prorok. Smutně pokývám hlavou a trochu ji sklopím studem, že ani bezdomovecký skřítek by nedělal práci, kterou já dělám už takovou dobu a (pšt) chvílemi i ráda.

A pak to přijde, jedete lesem, na té proklínané lanovce, lesem, kterej vsakuje ten tichej déšť kolem vás, lesem, kterej si žije vlastním tichym životem, kterej tu žil už generace před váma, a bude žít dál, i když vy se budete dávno rozpadat v hlíně,  lesem kterej neví nic o vašich starostech, otázkách, bojích a touhách, lesem, kterýmu je všechno jedno, a je ticho, ticho, který je tak hlasitý, že najednou nahlídnete až na dno svý vlastní duše. Viděla bych to, kdybych bušila do počítače a stíhala uzávěrku v nějaký firmě? A pak zhoustne mlha, a když se rozestoupí, vyleze domek, seskočím z lanovky a najdu je, jak  tam seděj v hospůdce u lanovky...ty vysmátý obličeje, maj zase spoustu výhrad a stížností, ale je na nich vidět, že jsou rádi, že to zvládli, pošilhávaj po pípě a maj chuť do života. V tu chvíli vím, jak to prorok myslel. Tuhle práci prostě nemůže dělat jen tak nějakej agresivní skřítek.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing