Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: podzimní, Téma: Kamarádky

Čas je proti nám?

Jitka Neradová, věk: 44 let

Fejetonové zamyšlení nad schopností využívat čs, porovnání s minulostí, která neměla tolik vymožeností jako my, přesto ženy stihly plno věcí. A dnes?

Čas je proti nám

Když tak někdy (v létě evidentně častěji) s děvčaty vrstevnicemi vedeme diskusi nad (ne)smyslností domácích prací, občas odbočíme i do doby dávno minulé (mnohé ji ovšem pamatujeme), a společně se podivujeme, jak to ty naše babičky, potažmo i maminky, všechno zvládaly.
Třeba vyprat neznamenalo umění nastavit nejvhodnější program včetně sušičky, ale vyčlenit si minimálně celý den na skutečně namáhavou fyzickou práci. A to se pohybuji v době, kdy už nějaká bubnová pračka existovala, valcha je i pro mě pojem takřka sci - fi. Byť matně se mi vybavuje vzpomínka z dávného dětství, kdy jsem viděla na venkově ženu, která prala v potoce. A nebyla to žádná Božena, která by tam lákala nějakého kolem jedoucího Oldřicha. Prostě do její venkovské domácnosti žádný pokrok nepronikl, a ona stále cáchala prádlo ve špinavé rybniční vodě. Tak to do mé úvahy nepatří, sociální aspekty ponechávám stranou, a vracím se k našim běžným domácím pracím.
Zajímavé je, že když vám dneska pračka vypere i vysuší, žehlení je pro mnohé z nás stále velmi neoblíbenou činností. Z toho je zřejmé, že řada z nás, já tedy určitě, by v minulém životě jako hospodyně neuspěla. Cihlička, kterou jsem objevila na chalupě a potěžkala v ruce, je zcela určitě těžší než běžná činka v posilovně, a to jsem kapku trénovaná. Žehlit bych s ní vskutku nechtěla, byť moje babička tak ještě svoje prádlo vyhlazovala. Dle mého proces srovnatelným se stachanovským hnutím.
Připravit oběd také nebylo jen tak, většinou znamenalo strávit celé dopoledne u rozpálených kamen. Přitom se konala přidružená výroba, kterou mohlo být právě žehlení. Vedle hrnců s jídlem se na plotně ohřívala cihlička a žehlilo se, vařilo se, diskutovalo, uklízelo, prostě nepopsatelná kvanta práce najednou.
Vytřít podlahu nestačilo šikovným mopem, ale pěkně zakleknut, a rejžákem vydrbat prkna do bělavé čistoty.
Nevím, jaké ještě další práce mohu připomenout, mně nejvíc utkvělo v hlavě praní, které znamenalo důkladnou očistu takřka všeho. Zasvěcena mu byla sobota a byl to den vskutku pracovní.
Moje maminka k tomu měla ještě všelijaké domácí zvířectvo, poklidit na dvoře a pak teprve někam za zábavu, jak mi s oblibou vyprávěla. Já bych už asi jen vyčerpaně seděla a zírala do blba.
A dneska je všechno zase jinak.
Jen pořád nepobírám ten čas, nechápu, jak se to všechno dalo stihnout, když dnes pořád trpíme nedostatkem času. Alespoň já mám ten pocit, že prostě spoustu věcí nestíhám………….
……a to pere pračka, nebělím, neškrobím, nežehlím, vařím velmi rychle a úsporně, vytírám mopem, nestloukám máslo ani nepeču chléb domácí - o tom zítra, neštípám dříví na zimu, neštupuji ponožky, nelátám děravé kazajky, nedělám panáky- myslím ty z obilí, při žních, nemlátím obilí cepem atd. ….:-)….
Kdybych žila v minulosti, asi si nevydělám ani na slanou vodu. Většina mých kamarádek to má dost podobně. Vlastně ani nevím, jestli někdo z nich má svůj čas pod kontrolou, ale vybavuji si, že mnohé dělají věci, které mě by časový deficit ještě výrazněji prohloubily. Někdy si připadám trochu jako vyvrhel, když zatajuji, že na žehlení košil mám paní, která za přijatelnou částku vykoná otrockou činnost ( a žehlení košil nic jiného není)za mě. Beru to jako svoje tajemství a ani ho na dámských sedáncích nedávám k dobru.
Kamarádky, které mám od dětství, už samozřejmě všechno vědí. Nelze nadosmrti utajit všechny dvoje špatné vlastnosti. Vlastně si v souvislosti s žehlením asi trochu křivdím, nejde zas tak
o zápornou charakterovou vlastnost, jak víc o šikovnost a také vztah. A vztah se, jak známo, musí pěstovat. A je jedno, zda jde o vztah manželský, mimomanželský, přátelský, vztah ke sportu či k žehlení. Jakmile vzájemné vztahy nebudujete, vyšumí.
Při jednom našem babinci se mi holky svěřily, že ony zase neluxují. Ještě, že ty kamarádky mám.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing