Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: jarní, Téma: Zaměstnání

Kolik řečí znáš

Kateřina Kratochvílová, věk: 28 let

Miluju stres a sypu si popel na hlavu, že jsem přijala hlídání a výchovu jednoho prcka v Německu. Že se jedná o českoněmeckého prcka, snažím se ho naučit česky. Nervy mám ještě pevný.

     Když jsem se stala au- pair ve Frankfurtu, slibovala jsem si samozřejmě zlepšení jazyka a celkem pohodlný život. Do péče mi bylo předáno tříleté dítě, blonďatý andílek žvatlající německy a o něco hůř česky. Moje au- pair rodina je totiž česko – německá a nebylo divu, že k mým ostatním úkolům přibyla na požádání i výuka češtiny. Podotýkám, že nejsem didaktik a osobně se považuju za učitelskou katastrofu. Od té chvíle vidina zdokonaleného germánského jazyka upadla do zapomnění a zůstala tam hezky dlouho, protože ji v komunikaci s tím nevinným stvořením nahradila moje krásná mateřština. 

    Cvik dělá mistra, řekla jsem si, a začala si nanečisto uvědomovat pojem „mateřská dovolená“. Zatímco dítě jenom prospívalo, zakulacovalo se pod pravidelným přísunem koláčů a jeho jazyková úroveň se den ode dne zlepšovala, moje úroveň naopak klesala jako rtuťová stupnice teploměru na Sibiři. Z obstojně udržované, dobře oblékané studentky se stávala jeskynní opice. Můj mozek měkl pod vlivem dětských her a útokem neustále se opakujících písniček Dády Patrasové.

   Romantické představy guvernantek z románů sester Brönteových a jim podobných se během pár měsíců rozplynuly rychleji, než mlha na anglických blatech. Tomu rozmazlenému ďáblíkovi bez mantinelů, zájmů a řečových schopností jsem ovšem určila jakýs takýs směr. Jazyk jsme sice nevypilovali na jedničku, ale minimálně na dorozumění to bylo. Holé věty se po opravných zásazích samy od sebe začaly rozvíjet, písničky dostávaly texty. Máš bordel v pokojíčku! Řeklo mi dítě jednou s naprostou vážností. Osvojení jazyka se najednou stávalo jeho tajnou zbraní i šifrovacím kódem. „ Kolik to kostí“, vymyslel si zase další den a   integroval tak  češtinu do germánských výrazů. S každým jeho zájmem, ať už to byly vlaky nebo vaření přibývala nová slovíčka a ďáblíkova slovní zásoba narůstala. Nikdy jsem si při tom neuvědomila, jak je těžké osvojit si něco tak naprosto samozřejmého, jako je mateřská řeč. A o co je těžší tuto běžnou etapu lidského života zprostředkovat druhé osobě. Jak je obtížné slova vysvětlit a proč se říká to nebo ono. Mateřština je složitá jako každá jiná řeč. Děti jsou však otevřené nádoby, ale matky zase talentované učitelky. 

   Začali jsme jednoduše zbavením věty infinitivů. Následovala pomocná slovesa. Bylo nad lidské síly mu vysvětlit, že alkohol není anhokol ani l´ankohol (napadlo mě, jestli nemá dítě nějaké francouzské kořeny), a že existuje deklinace i konjugace. Vymazali jsme německé zákonitosti ve stavbách věty.  Pouze vlastní sebeurčení zájmenem „já“ namísto vlastního jména ne a ne začít používat. Sykavky, r i ř sice potřebovaly víc než zdokonalit, ale mluvil!  S notnou dávkou pýchy jsem dítě předávala jeho české babičce, která si stěžovala, že malému nerozumí. Možná by rozuměla ruštině, ale němčině v žádném případě. S notnou dávkou trpělivosti, obětováním vlastního rozumu i nervovým vypětím se mi podařilo komunikační bariéru mezi babičkou a jejím vnukem odstranit. 

   Týden strávený v Čechách dokončil to, co jsem začala. Ďáblíkova čeština byla skoro perfektní. K puknutí pocitem důležitosti jsem neměla daleko. Do té doby než mu na zem upadla sušenka. „Do prdele,“ ozvalo se jadrnou češtinou pronesenou tříletým hláskem. Všechno úsilí i moje nervy vzaly za své. Kam se ostatně moje didaktické postupy hrabou na letitou dědečkovskou moudrost?


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni...

Téma: Rodina

Šílená Pejskařka

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Pes nejlepší přítel člověk, ale největší nepřítel přítele. O tom, jak se z normální obyčejné holky stane šílená...

Téma: Rodina

Konečně společný výlet

Dagmar Tomášková, věk: 55 let

Přečíst

Jak se nám podařilo ušetřit čas na výlet a jak dopadl s nezvaným společníkem...nebo spíš společnicí...

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing