Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: letní, Téma: Muži

OHÝBAJ MA MAMKO !!!

Martina Babičová, věk: 44 let

Své syny milujeme nade vše na světě, ale ..... Neposkytujeme jim svou láskou převelikou jen medvědí službu? Nehrozí, že nám ty naše přerostlé děti, zůstanou na doživotí na krku?

                   

,,Ohýbaj ma mamko, pokial som ja Janko, až ja budem Jano, neohneš ma mamo.' 

Kdo by neznal tohle staré lidové pořekadlo. A kdo by také neznal pohádku o hloupém Honzovi, který se jen válel za pecí a byl tak líný, že jej musela maminka obracet z jedné strany na druhou. Nebo to není žádná pohádka?


Je všeobecně známo, že my matky, milujeme své synáčky nade všechno na světě a jsme schopné pro ně udělat první poslední. Ale ruku na srdce, neposkytujeme jim tak trochu medvědí službu? Nevychováváme z nich jen rozmazlené jedince neschopné postavit se na vlastní nohy? Jasně, Je to přece náš malý brouček, pro kterého se můžeme rozkrájet, ale neměly bychom propást okamžik, kdy jej můžeme začít pomalu a jistě zapojovat do chodu domácnosti. Nenosit mu vše pod nos, ale naopak nechat se tak trošku obskakovat od něj a třeba si nechat uvařit odpolední kafíčko. V opačném případě nám hrozí, že se z toho našeho roztomilého broučka stane protivný a nevrlý nabručenec, kterému není nic po chuti a k tomu všemu nám hrozí, že nám zůstane na doživotí na krku v mamahotelu, který jsme mu s takovou láskou vybudovaly. 


Mám pocit a bohužel i bohatou vlastní zkušenost, že takových třicetiletých a čtyřicetiletých mamánků běhá po světě až nebezpečně mnoho. Opustit svůj klídeček a pohodlíčko, které jim poskytuje zázemí u maminek je pro ně naprosto nepřípustné. Najít si partnerku a nedejbože s ní vybudovat nový domov a rodinu je naprosto nemožné. Znamenalo by to totiž určitou zodpovědnost a schopnost postarat se nejen sám o sebe, ale také o ženu a případně i dítě. A právě toho nejsou tito mazánkové maminek schopni. Pro partnerku tohoto přerostlého a nadmíru rozmazleného dítěte nastává hotové peklo – vyžaduje se po ní naprosto stejný servis, jakého se mu dostávalo u maminky a navíc je tato chuděra ženská neustále s maminkou srovnávána. V této soutěži však rozhodně zvítězit nemůže, vítěz je totiž daný předem a to paní matka. Vztah takového mamánka je předem určen k zániku a zpravidla má vždy rychlý a stejný scénář : útěk zpátky domů k mamince do bezpečí a zázemí, zpátky ke svému pohodlíčku. Pokud tedy dotyčná v rámci zachování vztahu nepodstoupí školení u maminky a dobrovolně nepřevezme její úlohu pečovatelky. To se však stává velmi zřídka.


Jak vypadá život takového mamánka v mamahotelu? Mamánek, není tohle zbytečně až moc jemné a medové slovíčko, když se ve skutečnosti jedná o prachobyčejného rozmazleného a líného spratka? Tento lenoch většinu času tráví v leže před televizí a jedinou činností, kterou je schopen vyvinout, je mačkání tlačítek na dálkovém ovladači. Snídá, svačí, obědvá a večeří také vleže u televize. Jídlo nakoupí a navaří maminka, ta také vypere, vyžehlí a zastane všechny domácí práce. Tento servis spratka nestojí vůbec nic, a když přece, tak jen minimální a směšný příspěvek na domácnost a to pouze tehdy, pokud dotyčný navštěvuje aspoň nějaké zaměstnání. Ale zase nic se nemá přehánět, něco musí také zbýt na pivo s kamarády. To je totiž jejich jediná mimopracovní činnost, záliba a koníček v jednom – hospoda a kamarádi, čili hospodopovalečství. V hospodě dokáží trávit celé hodiny, ba i dny nesmyslným tlacháním na téma co by kdyby a sebelitováním, jak je nikdo nechápe. No ruku na srdce, holky, toto chceme mít doma? Br!!!! Ani omylem!

Vůbec se nedivím,že je v dnešní době tolik samoživitelek, které raději vychovávají své děti samy, bez partnera. Vždyť proč se starat kromě svých malých dětí ještě o dospělého rozmazleného spratka, který vyžaduje daleko větší péči než deset malých dětí v plenkách a vyčerpává nás po fyzické, psychické a v nemalé míře také finanční stránce? Ušetřenou energii i peníze můžeme přece investovat daleko lépe a efektivněji. S velkou úlevou pak tohoto nevyzrálého jedince propustíme zpět do péče starostlivé maminky.


Taky mám svého syna ráda nade vše na světě. Doba, kdy byl tím malým roztomilým broučkem je ta tam a on se mi doslova před očima mění v mladého muže, na kterého mohu být právem pyšná. Neumím si představit, že přijde den, kdy mi ho nějaká slečna odvede z mé bezpečné náruče. S určitostí však mohu říct, že jí na krk rozhodně nehodím rozmazleného spratka, ale mladého muže, který se umí postarat nejen sám o sebe. A vím, že až přijde čas a já sama budu potřebovat pomoc a oporu, bezpečně vím,kde ji najdu.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing