Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2019, Kolo: zimní, Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni jsme se snažili zapůsobit co nejlepším dojmem a připravit pohodové setkání.Jenže - náhoda je blbec.

 


Na setkání rodiny s budoucí tchýní a tchánem mému bratrovi hodně záleželo. Jeho nastávající totiž vyrůstala v poměrech vystlaných restitučním blahobytem devadesátých let. Seznámili se na tenise, a můj brácha, medik věčně bez koruny, jí nedokázal nabídnout ani večeři v lepší restauraci. Evina rodina ovšem ctila tradice, takže po roce známosti dala dceři jemně najevo, že by si přáli poznat i rodinu jejího přítele.
„Co myslíš, ségro, měl bych je pozvat na chalupu?" Roubenka v horách, kterou náš táta zakoupil za pár šupů na penzi. Byla to tenkrát bouračka, jen obvodové trámy a vyřezávaný štít odolaly nenechavým návštěvníkům horské samoty. Ale táta se činil, nová střecha, okna, zrenovovaná světnice s kachlovými kamny a dvě ložničky v podkroví. Časem přibyl záchod i sprchový kout, takže chalupa jako z reklamy by mohla zapůsobit.
„Zeptej se táty, víš, že se rád pochlubí, je to přece nejvíc jeho dílo!"
A tak přijeli. Evu už jsem trochu znala, ale její rodiče- matka v neuvěřitelné kombinaci plážového úboru, krémově bílý kostým, slaměný klobouk a sandály na podpadcích. Otec se zdál být normální.
„Vítejte!" Chlapi si otevřeli lahváče, paní přijala nabízenou kávu a s uznáním zakousla domácí koláč. Táta už připravil ohniště, rozbalila jsem naloženou živáňskou, a když se podvečer rozezněl bráchovou kytarou spadly ze mě všechny obavy. Rodinná slezina jak má být.
Jenže - ráno! Vstala jsem brzy a začala s přípravou snídaně ve velké světnici. Můj muž nanosil dříví, táta se jako vždycky chvíli ráchal v pramenu, vyvedeném do korýtka na zápraží, a pak roztopil kamna a naše Kačka, tenkrát sotva pětiletá, honila po zápraží sousedovic kotě. Jenže najednou rozrazila dveře a už od prahu ječela, oči navrch hlavy.
„Paní- tá- Holanová - spadla do toho tam - venku a visí tam-"
Vyrazili jsme ze světnice. Pohled pro bohy. Z protržené jímky pod zápražím trčela, zašprajcovaná za mohutná prsa, bysta dámy s krajkovým fižím ve výstřihu červeného župánku, sinalý obličej vytřeštěný pod aureolou rezavých ruliček.

Musím upřesnit, že předloni táta vybetonoval kousek za chalupou, pod zápražím, novou žumpu. Poctivou jímku, metr a půl na metr. Zakryl ji tenkrát tlustými prkny a dehtovým papírem. „Časem tam udělám betonovou desku." Neudělal. Prkna pod dehtovou krytinou, zdola vyhřívanou parami z žumpy, vesele hnila a připravovala past.
Nic netušící budoucí tchýně mého brášky, dáma, která si jen v župánku a domácích střevíčkách vyšla před chalupu zapálit první ranní cigárko, odhodila ze zápraží žhavý vajgl a kochala se nádherou horského rána. Leč oharek po dopadu na sluncem rozpálený thérák začal doutnat. Kuřačka nezaváhala. Ve snaze zahladit stopu hupla dolů - byl to jen trochu vyšší schod, ale prohnilá prkna nevydržela. „Pomóóc!!"
Když všichni tři přítomní chlapi vytáhli nešťastnici z hnědozelené smrduté břečky, nenapadlo mého tátu nic lepšího, než rozmotat zahradní hadici a skotskými střiky zaútočit na roztřesenou ženu, aby smyl lejna a páchnoucí sliz z červeného župánku a krajkové noční košile. Můj brácha zbaběle utekl. Tak jsme s Evou dovlekli její matku do sprchy a přidaly do lázně pořádnou hrst krystalků lesní vůně. Jen táta neztratil nervy. Přinesl několik osušek a kafáč hokého grogu.
„Tu máte, matko, snad abyste si teď šla na chvilku odpočinout."
Seznámení, na které se nezapomíná.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing