Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: jarní, Téma: Rodina

Padesátka na krku

Jana Ražná, věk: 47 let

Můj fejeton je o pocitech ženy před padesátkou a o každodenním ranním rituálu vstávání a odhodlání nebýt zas tak stará.

Dobré ráno... Proboha, co je na ránu dobrého, už ten samotný fakt, že je. Že je každodenní, všudypřítomné a neodbytné. No možná fakt, že ještě žiju. Ale ne, to by bylo rouhání. Tak stará přeci ještě nejsem. Nebo jo?

 A je to tady, zase ty pochybnosti. No nebylo lepší spát a nechat si zdát o něčem hezkém a neskutečném? To si dokonce většinou pamatuju. Je to taková berlička, co mi ráno pomáhá z postele, trošku se opřu a nojo, ono to půjde. Hlavně pomalu, aby se mi nezamotala hlava. Takže žádné prudké pohyby, hezky v klidu. Klid mám. Děti už dávno vylétly z hnízda a tak odpadly přípravy spodního prádla (hledání druhé ponožky), svačin, kontrola domácích úkolů, opětovné volání: "Už jste vzhůru? Dělejte!" a hádaní se o důležitosti ranní hygieny. 

Mám ráda ranní ticho a mám na sebe čas - voda s vitamínem, WC, koupelna (stisknutí čuflíku na ohřátí místnosti), pracovna a krátké zastavení u skříně - ještě nevím, přechod do obýváku a juknutí ven - jak dnes asi bude, zpět do koupelny. A tady se probírám! Je to totiž takový prostor, kde na kousku zdi nejsou dlaždice, ale zrcadlo. No a je to. K pocitu, že se mi ještě nechtělo vstávat, že mě bolí za krkem, a že ještě nevím, co na sebe, přibyl ten nejhorší, že to co vidím v zrcadle, su já. Víčka opuchlá a svěšená jako bernardýn, kůže bez vlhkosti neboli dehydrovaná (pozor), vlasy podobny křoví ve větru (důsledek objemového tužidla) a světe div se jako bonus nějaký nový červený flíček. Jo a vrásky, tak to je moje specialita - úplné  kaňony. 

No a teď: "Babo raď." Babička už nějakou chvíli jsem, tak si prostě poradím. Smíření. Vím, že něco s tím už budu muset dělat vždy, že už to jinak nepůjde, že mi to trvá a bude trvat čím dál tím déle, a že výsledky mého snažení se budou dříve či později míjet účinkem. No a právě tady, stojící a zírající do té věci na zdi, si uvědomuji, že jsem stará, že mi to říká ranní obličej i ranní záda i ranní všechno. Vracím se do pracovny, je tu sice spousta lákadel (skříně nejsou prázdné), ale nějak nic není to pravé, je to všechno takové nějaké menší nebo co. A nebývalo. Stárnu, tloustnu a blbnu, protože už je dost hodin a já bych měla vyrazit. Mé tělo i obličej je jen ve spodním prádle, takže poslední úpravy. 

Jsem umytá, učesaná, oblečená a nalíčená (make-up a řasy), můžu vyrazit. Nakonec jsem to všechno zvládla za půl hodiny. Troufám si, já vím, ale když už jsem tomu věnovala tolik času, byla by skoro škoda zůstat doma a nikomu to neukázat. Ano jsem stará, no stará, spíš tedy starší, taková starší mladá (hele klid, uber), no tak dobře, starší, ALE teď, když odcházím a podívám se na chodbě do zrcadla (další takový prostor), vlastně to nakonec není tak úplně hrozné. Smíření?! Tak zase zítra...a hezký den a dobrou noc a dobré ráááno!

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing