Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: jarní, Téma: Rodina

Padesátka na krku

Jana Ražná, věk: 47 let

Můj fejeton je o pocitech ženy před padesátkou a o každodenním ranním rituálu vstávání a odhodlání nebýt zas tak stará.

Dobré ráno... Proboha, co je na ránu dobrého, už ten samotný fakt, že je. Že je každodenní, všudypřítomné a neodbytné. No možná fakt, že ještě žiju. Ale ne, to by bylo rouhání. Tak stará přeci ještě nejsem. Nebo jo?

 A je to tady, zase ty pochybnosti. No nebylo lepší spát a nechat si zdát o něčem hezkém a neskutečném? To si dokonce většinou pamatuju. Je to taková berlička, co mi ráno pomáhá z postele, trošku se opřu a nojo, ono to půjde. Hlavně pomalu, aby se mi nezamotala hlava. Takže žádné prudké pohyby, hezky v klidu. Klid mám. Děti už dávno vylétly z hnízda a tak odpadly přípravy spodního prádla (hledání druhé ponožky), svačin, kontrola domácích úkolů, opětovné volání: "Už jste vzhůru? Dělejte!" a hádaní se o důležitosti ranní hygieny. 

Mám ráda ranní ticho a mám na sebe čas - voda s vitamínem, WC, koupelna (stisknutí čuflíku na ohřátí místnosti), pracovna a krátké zastavení u skříně - ještě nevím, přechod do obýváku a juknutí ven - jak dnes asi bude, zpět do koupelny. A tady se probírám! Je to totiž takový prostor, kde na kousku zdi nejsou dlaždice, ale zrcadlo. No a je to. K pocitu, že se mi ještě nechtělo vstávat, že mě bolí za krkem, a že ještě nevím, co na sebe, přibyl ten nejhorší, že to co vidím v zrcadle, su já. Víčka opuchlá a svěšená jako bernardýn, kůže bez vlhkosti neboli dehydrovaná (pozor), vlasy podobny křoví ve větru (důsledek objemového tužidla) a světe div se jako bonus nějaký nový červený flíček. Jo a vrásky, tak to je moje specialita - úplné  kaňony. 

No a teď: "Babo raď." Babička už nějakou chvíli jsem, tak si prostě poradím. Smíření. Vím, že něco s tím už budu muset dělat vždy, že už to jinak nepůjde, že mi to trvá a bude trvat čím dál tím déle, a že výsledky mého snažení se budou dříve či později míjet účinkem. No a právě tady, stojící a zírající do té věci na zdi, si uvědomuji, že jsem stará, že mi to říká ranní obličej i ranní záda i ranní všechno. Vracím se do pracovny, je tu sice spousta lákadel (skříně nejsou prázdné), ale nějak nic není to pravé, je to všechno takové nějaké menší nebo co. A nebývalo. Stárnu, tloustnu a blbnu, protože už je dost hodin a já bych měla vyrazit. Mé tělo i obličej je jen ve spodním prádle, takže poslední úpravy. 

Jsem umytá, učesaná, oblečená a nalíčená (make-up a řasy), můžu vyrazit. Nakonec jsem to všechno zvládla za půl hodiny. Troufám si, já vím, ale když už jsem tomu věnovala tolik času, byla by skoro škoda zůstat doma a nikomu to neukázat. Ano jsem stará, no stará, spíš tedy starší, taková starší mladá (hele klid, uber), no tak dobře, starší, ALE teď, když odcházím a podívám se na chodbě do zrcadla (další takový prostor), vlastně to nakonec není tak úplně hrozné. Smíření?! Tak zase zítra...a hezký den a dobrou noc a dobré ráááno!

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni...

Téma: Rodina

Šílená Pejskařka

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Pes nejlepší přítel člověk, ale největší nepřítel přítele. O tom, jak se z normální obyčejné holky stane šílená...

Téma: Rodina

Konečně společný výlet

Dagmar Tomášková, věk: 55 let

Přečíst

Jak se nám podařilo ušetřit čas na výlet a jak dopadl s nezvaným společníkem...nebo spíš společnicí...

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing