Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: jarní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Věnce nejen pro vítěze

Milada Langerová, věk: 58 let

Stále něco nestíháme, někam se ženeme a často ani nevíme proč. Z nestíhání se stala móda, kdo stíhá je trapný, ten, kdo nezvládá je trendy. Je ale vůbec kam spěchat? Co nás čeká na konci?

Věnce nejen pro vítěze

Tak, a je to! Dnes večer jsme měly jít s Věrou do naší oblíbené vinárničky. Těšila jsem se, že s kamarádkou zase jednou probereme život, zdrbneme trochu okolí a vypijeme několik skleniček lahodného moku. Právě mi volala - prý dnes nestíhá, a tak někdy příště. Přestože mi vlastně vůbec neřekla, co nestíhá, hned jsem vytušila, že z našeho večera nebude nic. Stojím s mobilem v ruce a dotírají na mě pochybnosti. Co se stalo? Vždyť je sobota, teprve poledne, sejít jsme se měly až v sedm večer a Věra to má do vinárny pěšky sotva deset minut z domu. Tedy času habaděj. Navíc má manžela pracovně v USA a děti odrostlé a dáno z domova. Ale co, možná jí přijela nečekaná návštěva. 

Večera u dobrého vínka se však tak snadno nevzdávám a volám. Kamarádka Marcela vinárničky přímo zbožňuje. Také však nestíhá. Vůbec nic, jak zdůraznila. Navíc ji prý kvůli tomu přepadla depka a nemá náladu chodit mezi lidi. Zbývá tedy Zdena. Rozvedená bez závazků, nezkazí žádnou zábavu. Tentokrát však utnula rozhovor hned v počátku. "Promiň, jsem před supermarketem, spěchám, nestíhám, absolutně nestíhám, nějak se ozvu," A zavěsila. Její hlas byl plný zoufalství. Uf! Oč tu běží? Něco mi zjevně uniká. Zatímco si tady v klidu sedím, prožívám víkendovou pohodu a plánuju hezký večer, venku se pravděpodobně děje něco zcela zásadního, co je třeba stihnout. Pokud neuspěju, padne na mě stejné zoufalství, jako na moje ubohé kamarádky. Ještě zkusím Tomáše. Bohorovný kliďas by mi určitě řekl, kdyby šlo do tuhého.

 "Ahoj Tome, jak se máš? Nezajdeme na pivko?" 

" Jéžíš, holka zlatá!" vykřikl do telefonu tak zděšeně, až jsem se lekla, že mu běží o život. "Moc rád bych, ale nestíhám! Ve firmě je blázinec, budu doma celý víkend makat!" 

Popřála jsem mu hodně síly a zavěsila. 

Jsem totálně rozhozená. Ještě před půl hodinou jsem si v naprostém klidu a pohodě vychutnávala dnešní volno a snila o příjemném večeru s kamarády. Kdybych ale byla co k čemu, určitě bych teď místo toho měla starostí nad hlavu se STÍHÁNÍM.

Přiznám se bez mučení, ráda bych držela krok s dobou. A jestli je právě v kurzu cosi stíhat, chci to taky! Ale jak na to? Třeba přestanu chodit včas na schůzky. Jsem přece trapná s tím, že všude raději tvrdnu o deset minut dřív, než bych se zpozdila o minutu. Nebo co si takhle v zaměstnání naložit práce, až ji nebudu zvládat?  Jenže to by mě nejspíš brzy vyhodili. Takže si raději dám pozor a udělám to v termínu. Už to mám! Doma nestíhám uklízet všechno tak, jak bych měla. To je ale slabý argument a proti těm, co nestíhají vůbec nic, neobstojím. Možná, že nemám dost času na děti? Ovšem i tak svou péčí lezu mým puberťákům na nervy. A nestíhat schůzky s kamarádkami? S kým bych si pak o svém nestíhání poklábosila? Přepadla mě panika, jak se přidat k trendy proudu? Jak ho dohnat? 

I to bude problém. Od chvíle, kdy si sestřenice při dobíhání tramvaje přivodila komplikovanou zlomeninu kotníku s trvalými následky, nedoháním. S klidem nechávám tramvaje, autobusy i metro uhánět jak jim libo. Pojedou další... Nechytám ani čas za pačesy, neboť je to zbytečné. Nepočká. A čo bolo, to už definitivně bolo... Nevzdám se ale tak snadno. Mozek si morduju dál.

Stíháním se rozumí i to, když někoho uháníme, naháníme či pronásledujeme. Tahle disciplína mi však nesedí. Proč uhánět a nahánět někoho, s kým to ani nehne? A pronásledovat, čili provozovat stalking? No fuj! Mohlo by mi to nakonec vynést i trestní stíhání. A mě by určitě, na rozdíl od těch velkých, mocných a nedostižných lumpů, co jich běhá po světě, chytli hned. Jak vidno, pěkně jsem se do toho slovíčkaření zamotala, až se v tom nestíhám vyznat. Že by konečně přihořívalo? Dál proto pouštím fantazii na špacír. 

Jen si to klidně představujte se mnou. Lidi - kobylky  na závodní dráze, bojovníci s časem, kteří se těm dostihovým koním začínají nápadně podobat. Už jste je určitě také potkali. S hlavou vystrčenou daleko před sebe, nepřítomným pohledem, ustaranou tváří, se světem ženou, co jim síly stačí. Něco snad stihnou, většinu ne. Začarovaný kruh. Stíhání plodí stíhání. Šíří se to jako mor. Jsme tak zrychlení, že už ani nevydržíme jen tak sedět a nechat myšlenky plynout. Co kdyby nám mezitím něco uniklo? Je to děs! Tryskem pádíme životem v naději, že cestou pochytáme všechno, co se dá, že utečeme svému stáří a snad i smrti. Neustále se na nás valí nové informace, nové zážitky, které ani nestíháme zpracovávat, ani prožívat. A přitom se zjevují stále další možnosti, jak naložit se životem. Jenže jeden život na to nestačí, prostě nestíhá. Když nám pak dojde dech, konečně se zastavíme. Ti šťastnější z nás to dokážou ještě před cílovou rovinkou. Dýchnou na ně voňavé louky, zašimrá je hřejivými paprsky sluníčko a vychutnají si aspoň kus života. Pochopí, že spěchat dopředu už nemá smysl. Ti, co nezabrzdí, proletí cílovou páskou s vidinou vavřínového věnce. Jenže věnce tam čekají na všechny, nejen na vítěze dostihu. Tedy, pokud je pozůstalí stihnou včas na náš pohřeb obstarat.

                                                                               


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing