Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: letní, Téma: Kamarádky

Rainman mezi ženami

Barbora Sofková, věk: 32 let

Můj fejeton se týká témat přátelství mezi muži a ženami a přátelství mezi ženami; je rychlý a krátký, nebojte.

Rainman mezi ženami

Začnu ze široka, ale vzhledem k tomu, jak velkoryse byla pojatá předepsaná témata, věřím, že to nebude vadit. Jediným úskalím mého přístupu je, že se možná ztratím mezi slovy a vůbec se nedostanu k tématu, kterému jsem se původně chtěla věnovat, totiž přátelství mezi mužem a ženou. A jestli se tak doopravdy stane, přidejte k výčtu v odstavci s interním označením „Ž“ (jako žena) položky: orientační nesmysl, bezpointní blábolení, ženská „logika“.

Asi jako každý z nás z některých věcí, které obvykle lidé dělávají, bývám zmatená. Jen mám pocit, že se mi to stává častěji než ostatním. Častěji je to tak, že já nechápu je a oni nechápou mě. Samozřejmě v řadě jiných situací jsem dokonalý průměr, tedy ta ona dokonalá norma. Jeden z bodů, ve kterých se rozcházím s většinovým názorem, je víra v možnost existence přátelství mezi mužem a ženou. Mám ji potvrzenou zkušenostmi. Jiné, podle mého názoru smutné případy ji mají životem trvale vyvrácenou.

„Víc než s holkama jsem si vždycky hrála s klukama,“ je věta, která v poslední době dost ztratila na významu. „Víc než s holkama jsem si vždycky hrála s klukama,“ totiž podle nejnovějšího vydání Urban Dictionary znamená: „Nejsem jako všechny ty ostatní pipiny, se mnou je sranda, takže se klidně můžeme vzít, mít kupu dětí a žít spolu šťastně až do smrti. Budu vařit a uklízet.“ A proto bych si raději naliskala, než ji vypustila z úst. Bohužel je to tak nějak pravda.

Nejsem typická ženská. Nedoplňuji denní dávku emocí sledováním nekonečných televizních seriálů, moc se nevyznám v dekorativní kosmetice, nemám ráda rozhovory o vztazích a o pocitech, věta: „Potřebuju s tebou mluvit,“ ve mně spouští pudovou útěkovou reakci, většinou mi dělá menší problém mlčet, než vymyslet, co říct a nepřipadat si u toho blbě. Žiju sama (a navíc, chovám doma kočku);  jako žena jsem tedy stará panna, tak trochu model Květa Fialová a měla bych se podle toho cítit a chovat. Jenže já si víc připadám jako George Clooney před svatbou s Amal, jako Hugh Grant, nebo třeba James Bond, bodrý frajer v placatém autě bez střechy, věčný rošťák. 

Nejsem ale ani chlap. Neumím se prát, neumím plivat, docela se vyznám v barvách (i když jsem si svého času myslela, že antracitová je odstín modré), pletou se mi strany levá s pravou, sever na mapě mám nahoře a na jih je to z kopce dolů, dlouho jsem věřila, že je Kladno u Ostravy (protože uhlí), nerozumím manuálům, na toaletě si vždy sedám, životní krize řeším změnou účesu a mám vztah ke svým kabelkám. Taky vím, koho si vzal za manželku George Clooney.

A shodou okolností se mi přihodilo, že významný podíl z mých dlouholetých přátel jsou kluci, chlapi, muži.

Pokud existuje ta velká otázka, novodobé jablko sváru, zda je možné platonické přátelství mezi mužem a ženou, měla by existovat i otázka, zda je možné přátelství mezi ženami. Nebo její širší verze: Může se jedna lidská bytost skutečně zajímat o druhou, aniž by šlo o sex, moc, peníze, pozornost? Může jedné lidské bytosti záležet na dobru jiné, stejně jako na vlastním? 

Početnější ženské kolektivy (od tří osob výše, ale někdy i dvě je dost) jsou totiž výrazně konkurenční prostředí. Ve kterém, jako neambicióznímu a nesoutěživému typu, mi zpravidla dělá problémy přežít. Uklidněte se! Zpomalte! Život není závod. Nejste-li účastnice aktuálního kola soutěže Miss, Miss Earth, Miss Universe, Miss Mléko, Miss Brambora, Miss Cokoliv, ani profesionální sportovkyně, zapomeňte na soupeření. V běžném životě neztrácíme, když ostatní získávají. Co se má stát, stane se. Není, oč se rvát.

Pokud ženy táhnou za jeden provaz, ryzí přátelství možné jistě je. Přes všechny mé skvělé mužské přátele, post nejlepší kamarádky – musím-li vybrat jednu – obsadí žena. Máme podobný smysl pro humor, baví nás podobné filmy a knihy, venčíme spolu psy, chodíme na pivo, hrajeme karty o peníze a jezdíme na výlety jejím veteránem. Samozřejmě závidím známým, které našly spřízněnou duši v osobě čtyřprocentního kadeřníka, stylisty, vizážisty etc. (hlavně když si ho představím s tváří Alana Rickmana), ocenila bych jeho pomoc při výběru oblečení, ale takové štěstí holt nemůže mít každá. 

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing