Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: jarní, Téma: Móda, nákupy, záliby

jarní rodinné nákupy

blanka bartova, věk: 42 let

Rodinné nákupy patří k povinnostem, které se nedají nijak obejít. Jsou plné nečekaných úsměvných situací, kdy je nutno rychle jednat a stát se i samopsychologem při řešení drobných karambolů našich malých ratolestí.


   Musím se přiznat, že mě nákupy ve velkých nákupních centrech úplně odrovnávají. Jdou na mě návaly horka už jen z toho, když procházím s nákupním vozíkem kolem regálů, kde mám na výběr asi z padesáti i více druhů jogurtů. Moje drahá polovička je ale jiného názoru. Pobíhá od jednoho regálu k druhému a s nadšením hází věci v akci do vozíku.

   Snažím se vybavit, co jsem měla vypsané na lístečku, který zůstal ležet na kuchyňské lince. Marně! Tříletá dcerka mě nutí vrátit se zpět k zelenině a požaduje autíčko s malým nákupním vozíkem. Lovím v kapse pětikorunu a vkládám ji do otvoru ve vozíku. Uvolňuji autíčko od dalších, tam zaparkovaných a dcerka spokojeně usedá dovnitř. Bere obratně do rukou volant a napodobujíc zvuky aut, naviguje s hlasitým „doleva“ a „jedéém“. Cestou za hlavním vozítkem, s mým manželem, házím do vozíku červené papriky a samozřejmě zapomenu, že autíčko je delší než klasický nákupní vozík. Narážím přední částí do vystaveného zboží se slevou, když se snažím zabočit do další uličky s regály. Naštěstí spadlo jen pár krabic s cereálními sušenkami. Prodavačka, nabízející ochutnávku těchto cereálií, nás po očku sleduje. Beru si dvě balení prý „vynikajících sušenek“ a z tácu dva kousky. Jednu sušenku podávám dceři a ta mě popohání, abych už jela dál.

   Hledám v uličkách známou siluetu manžela a dojídám sušenku i po dceři. A támhle je! Zjišťuji, že mu ve vozíku přistála sluchátka k PC a krabice se zmrzlinou. Ještě se vracím pro pečivo a velké balení jemně perlivé vody. Jednu malou lahvičku, s obrázkem oblíbené pohádkové postavičky a s příchutí jahod, otevírám a podávám dcerce do autíčka. Před pokladnou zabočím ještě k toaletním potřebám a přidávám do vozíku k manželovi papírové utěrky, kterých máme doma velkou spotřebu, a vracím se pro chlazená kuřecí prsa.

   Konečně vytahuji naše roztomilé, protestující děvčátko z autíčka a předávám ji do velkého vozíku. Manžel jen kroutí hlavou, proč jsem tak uštvaná, ale já bych vážně raději do menšího nejmenovaného obchodního řetězce, kde vím přesně co vzít a kde jsou jen tři až čtyři uličky s regály potravinářského zboží, drogerie a pult s čerstvou zeleninou. Věci z autíčka přidávám na pás k pokladně a vracím ho nazpět k ostatním. Rychle beru prostředek na nádobí a právě včas dobíhám k pásu, kde už si zboží přebírá pokladní. Manžel už na mě mává, že bude platit a dcerka hází lahvičku s pitím na podlahu. Sbírám ji a podávám spolu s prostředkem na nádobí manželovi, který je ve tváři nasupený, protože dcera začíná brečet s hlasitým „nechci, fuj“. Řeším to tak, že si ji beru do náruče a obcházím vozík i manžela kolem pokladny. Pokladní mě pouští a s jistým pochopením ve tváři mě nechává projít.    

   Zatímco manžel platí a rovná zboží nazpět do nákupního vozíku, tak já se snažím dceru zaujmout mašinkou před námi. Je tam hlavní část řídící a vagonek pro dvě dětské osůbky. Konečně ticho! Pokládám to sladké, nevinné stvoření na podlahu a ona s jásotem běží k mašince. V kapse hledám dvacetikorunu a ajaj „Mimo provoz!“. Cedule visí ledabyle přilepená na předním skle, ale světýlka blikají. Obětuji těch dvacet korun a vkládám je do daného otvoru. Mačkám tlačítko a sleduji dceru, která již sedí vepředu jako zkušený strojvůdce. Sláva! Povedlo se. Mašinka houká a dává se po malých kolejích do pohybu. Moje drahá polovička přijíždí s vozíkem a sděluje mi, že on by ji zvládl líp: „pár přes zadek a je to“. Ale já vím své! Hlavně že to kovové kolečko zapadlo, kam mělo a malá už nevříská. Dokonce si zpívá naši oblíbenou písničku z jednoho animovaného seriálu.

   Minulý nákup dopadl podobně, jen s tím rozdílem, že dcera si nastoupila do hasičského autíčka, které je pár kroků za námi a šťastně sebou nechala házet dopředu, dozadu. Vnímám, jak světýlka na mašince blikají, a vím, že polovina nákupu chybí. No, k obědu bude kuřecí směs na paprice a k tomu příloha. Ti moji dva zlobilové mají na výběr jako přílohu, rýži nebo hranolky. Už dopředu vím, co to bude.

   Vycházíme z nákupního centra a venku je nádherné sobotní dopoledne. Sluníčko hřeje nad průměr na to, že je teprve druhý jarní den. Nějak to ze mě všechno padá a je mi do zpěvu. Dcerka se uvelebuje do dětské autosedačky a ani nevnímám manžela, jak lamentuje: „tobě to trvá, já bych měl ten bezpečnostní pas u sedačky třikrát zapnutý“. Pomáhám mu vykládat nakoupené zboží do zadní části našeho „terénního mazlíka“ a ještě si vyslechnu, že to tam rovnám špatně. Nemám na výběr! Mlčky přistoupím k manželovi a vlepím mu velkou pusu na tvář. Spokojeně sleduji jeho oči a výraz, ale po chvíli se šibalsky pousměje a přitáhne si mě k sobě. To byl polibek, až to mlasklo a už slyším naše potěšení na zadní sedačce „jedéém“.  

           


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing