Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: jarní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Doba mobilní

Jolana Hlušičková, věk: 41 let

Fejeton inspirovaný dnešní dobou - dobou mobilní, kdy někdy chytré aplikace přebírají vedení nad zdravým "selským" rozumem.


Doba mobilní?

Jezdím pravidelně pražskou hromadnou dopravou, kde je skutečně velký prostor pro pozorování a filozofování. Nedávno jsem přemýšlela nad tím, jak mobil, jeden z fenoménů dnešní doby, změnil naše chování v prostředcích hromadné dopravy.

Když se rozhlédnu po vagónu metra, drtivá většina cestujících v ruce svírá mobil. Někteří posílají smsky, jejich prsty neuvěřitelnou rychlostí vyťukávají písmenka a já ze soustředěných tváří čtu lidské emoce. 

Vidím mladého muže, z jeho zasněného výrazu usuzuji, že píše nejspíše své lásce, vedle něj žena v kostýmku, tváří se přísně a vyťukává jednu zprávu za druhou rychlostí blesku. Zřejmě šéfová, co řídí své podřízené i z metra, aby neměla prostoje.  A další je mladá žena, která nejspíš svěřuje prostřednictvím operátora zážitky ze včerejšího večera své kamarádce. 

Díky tomu, že mezi stanicemi metra není signál, jsem ušetřena vyslechnutí hovorů, které v metru poměrně rychle končí slovy: 

“Za chvíli to vypadne, vjíždíme do tunelu.“ A já si říkám „Naštěstí.“ 

To bohužel neplatí pro autobusy a tramvaje, tam bych si opravdu občas přála, aby byl na trase co nejdelší tunel. Nedávno jsem se o tom bavila s řidičem autobusu pražské MHD, který mi vyprávěl, co všechno v průběhu své směny v autobuse vyslechne. Jedna z jeho linek vede kolem Motolské nemocnice, tak se postupem času detailně seznámil se zdravotními neduhy z různých oborů medicíny a myslím, že už by si brzo troufl stanovit diagnózu podobně jako obvodní lékař.

A jak říká, nejhorší mobilní kategorie cestujících MHD jsou „Radisti z Titaniku“. Radistu poznáte podle sluchátek ve stylu Otíka z Vesničko má středisková, telefonuje a v druhé ruce svírá tablet. Také jsem už pár takových jedinců zahlédla, vykřikují do světa nějaká kódovaná sdělení, pravděpodobně stejně naladěným mimozemšťanům.

Před chvílí ode mne odešla návštěva. Kamarádka s manželem. Bavili jsme se o době mobilní a já jsem se dozvěděla, že existují aplikace, které nám na tabletu budou hlídat například pitný režim. Představuji si to tak, že se ozve pípnutí, já vypiji požadovanou dávku a v klidu vyčkám dalšího pípnutí. A budu vědět, že nezemřu žízní. 

Možná by ale nebylo marné také vyvinout aplikaci, která pípne, abychom si při zvýšeném přísunu tekutin nezapomněli zajít na záchod. Nebo se ozve jiné pípnutí a my budeme vědět, že je čas jít třeba do kina nebo si přečíst knížku, případně si popovídat s kolegyní v práci, tzv. „building friendship“, jak říkají výstižně Angličané.

A také by nám manželé třeba mohli do tabletu stáhnout aplikaci „Sex,“ večer by se ozvalo pípnutí a my bychom hned věděly, kolik uhodilo…

Tak teda nevím, ještě na začátku psaní tohoto textu jsem byla přesvědčená, že v budoucnu bude naše doba označována dobou mobilní. Nějak ale začínám mít pocit, že označení naší doby bude spíš začínat na de-…, pokud s tím něco neuděláme.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni...

Téma: Rodina

Šílená Pejskařka

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Pes nejlepší přítel člověk, ale největší nepřítel přítele. O tom, jak se z normální obyčejné holky stane šílená...

Téma: Rodina

Konečně společný výlet

Dagmar Tomášková, věk: 55 let

Přečíst

Jak se nám podařilo ušetřit čas na výlet a jak dopadl s nezvaným společníkem...nebo spíš společnicí...

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing