Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: jarní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Doba mobilní

Jolana Hlušičková, věk: 41 let

Fejeton inspirovaný dnešní dobou - dobou mobilní, kdy někdy chytré aplikace přebírají vedení nad zdravým "selským" rozumem.


Doba mobilní?

Jezdím pravidelně pražskou hromadnou dopravou, kde je skutečně velký prostor pro pozorování a filozofování. Nedávno jsem přemýšlela nad tím, jak mobil, jeden z fenoménů dnešní doby, změnil naše chování v prostředcích hromadné dopravy.

Když se rozhlédnu po vagónu metra, drtivá většina cestujících v ruce svírá mobil. Někteří posílají smsky, jejich prsty neuvěřitelnou rychlostí vyťukávají písmenka a já ze soustředěných tváří čtu lidské emoce. 

Vidím mladého muže, z jeho zasněného výrazu usuzuji, že píše nejspíše své lásce, vedle něj žena v kostýmku, tváří se přísně a vyťukává jednu zprávu za druhou rychlostí blesku. Zřejmě šéfová, co řídí své podřízené i z metra, aby neměla prostoje.  A další je mladá žena, která nejspíš svěřuje prostřednictvím operátora zážitky ze včerejšího večera své kamarádce. 

Díky tomu, že mezi stanicemi metra není signál, jsem ušetřena vyslechnutí hovorů, které v metru poměrně rychle končí slovy: 

“Za chvíli to vypadne, vjíždíme do tunelu.“ A já si říkám „Naštěstí.“ 

To bohužel neplatí pro autobusy a tramvaje, tam bych si opravdu občas přála, aby byl na trase co nejdelší tunel. Nedávno jsem se o tom bavila s řidičem autobusu pražské MHD, který mi vyprávěl, co všechno v průběhu své směny v autobuse vyslechne. Jedna z jeho linek vede kolem Motolské nemocnice, tak se postupem času detailně seznámil se zdravotními neduhy z různých oborů medicíny a myslím, že už by si brzo troufl stanovit diagnózu podobně jako obvodní lékař.

A jak říká, nejhorší mobilní kategorie cestujících MHD jsou „Radisti z Titaniku“. Radistu poznáte podle sluchátek ve stylu Otíka z Vesničko má středisková, telefonuje a v druhé ruce svírá tablet. Také jsem už pár takových jedinců zahlédla, vykřikují do světa nějaká kódovaná sdělení, pravděpodobně stejně naladěným mimozemšťanům.

Před chvílí ode mne odešla návštěva. Kamarádka s manželem. Bavili jsme se o době mobilní a já jsem se dozvěděla, že existují aplikace, které nám na tabletu budou hlídat například pitný režim. Představuji si to tak, že se ozve pípnutí, já vypiji požadovanou dávku a v klidu vyčkám dalšího pípnutí. A budu vědět, že nezemřu žízní. 

Možná by ale nebylo marné také vyvinout aplikaci, která pípne, abychom si při zvýšeném přísunu tekutin nezapomněli zajít na záchod. Nebo se ozve jiné pípnutí a my budeme vědět, že je čas jít třeba do kina nebo si přečíst knížku, případně si popovídat s kolegyní v práci, tzv. „building friendship“, jak říkají výstižně Angličané.

A také by nám manželé třeba mohli do tabletu stáhnout aplikaci „Sex,“ večer by se ozvalo pípnutí a my bychom hned věděly, kolik uhodilo…

Tak teda nevím, ještě na začátku psaní tohoto textu jsem byla přesvědčená, že v budoucnu bude naše doba označována dobou mobilní. Nějak ale začínám mít pocit, že označení naší doby bude spíš začínat na de-…, pokud s tím něco neuděláme.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing