Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2019, Kolo: zimní, Téma: Muži

Trapas

Miloslava Černá, věk: 80 let

Manželství s turistou může být plné dobrodružných zážitků,i když mnohaleté přizpůsobování se mužskému se silně vyvinutým egem dává zabrat. A protože nikdo není dokonalý, jednoho dne je výsledkem dobře míněné péče pořádný trapas.

                                           Trapas.


Můj muž je turista.Vášnivý turista, který nakazil i mě. Společně jsme zdolávali pohoří, údolí i skalnaté  rokle, on vždy co by horský vůdce a já balila proviant. Bylo to fajn, až na jediný problém, který se mi ani po letech nedařilo vyřešit. Ten problém tvořila prastará, léty vyšisovaná plátěná bunda s odřeným límcem a roztřepenými rukávy. Marná byla moje snaha donutit muže ke koupi nového vybavení, až loni jsem využila lest.

„Co kdybys koupila tátovi jako dárek k sedmdesátinám kvalitní bundu? Ode mě by to nevzal, ale tobě přece nedá košem!“ Zaútočila jsem na city, které svazovaly tátu s jedinou, dnes už dospělou dcerou. „Není problém, mami.“ A tak jsem poprvé zažila uspokojení, když na cestě z Červenohorského sedla k Pradědu vyšlapoval můj horský vůdce v nové, zářivě modré adidasce. Den jako z reklamního prospektu. Slunce na sklonku léta ještě pálilo, horská louka svítila polštáři barevných kytek a podél klikaté stezky, stoupající ke hřebeni, lákaly trsy přezrálých borůvek. Horko. Omotala jsem si větrovku kolem pasu a můj muž pečlivě složil bundu do malého batůžku. Stoupali jsme jen pomalu, přes mnohaleté treningy nám do klubů, opotřebovaných věkem, usedala únava. A pak se začalo kazit počasí. Z údolí přifoukl studený poryv větru cár mlhy, která v mžiku  zahalila hřebeny.

„Už vidím Švýcárnu! Támhle, vlevo, kousek před námi!“ V mužském hlase jsem vycítila úlevu a tak jsem se rychle přidala. “Dáme pauzu, už toho mám plný kecky.“ Vždycky to musím být já, kdo přibrzdí tempo, i když potem promáčená košile prozrazuje, že i chrabrý horal mele z posledního.

Hučící lokál, kapustnice a půllitry zpěněného piva protahovaly odpočinek, zvášť když povětří venku nelákalo. „Odpískáme to?“ Navrhla jsem trochu nejistě. „Z Pradědu dneska stejně žádná vyhlídka nebude.“ „Když myslíš-“ I souhlas musí potvrdit, že jenom neochotně ustupuje  slabšímu parťákovi. „Některý den to můžeme zkusit z druhé strany, z Karlovy Studánky busem přes Ovčárnu-na vrchol je to už kratší výstup, to určitě zvládneš!“ „Jistě, ale teď dáme zpátečku, a ty si tu   nezapomeň na věšáku bundu!“ Chvatně se oblékl, ještě v síni nasoukal na záda  batůžek a vyrazili jsme do mlhy. Z kopce to šlo skoro poklusem, za chvilku jsme mizeli v porostu horské kleče, když tu najednou- „Stůjte, vy dva tam vpředu -“ Hlas pronikající mlhou nás doháněl. „Zastavte přece, vy zloději!“ Urážka mého muže přikovala k zemi. Z šera se vyloupl chlápek středního věku a za ním jeho partnerka v pláštěnce s kapucí přes hlavu. „Člověče, svlíkněte tu bundu! No tu co jste mi ukradl z věšáku na Švýcárně!“ „No dovolte? Já nekradu, to je moje fungl nová bunda, dárek od dcery!“ V rozčilení se jako kohout natřásal před neznámým, který se před ním drkotal zimou jen v promočené kostkované košili. Hádka hrozila přerůst v pěstní souboj – ale vtom se mi rozsvítilo. „Podej mi batůžek!“ Jenom neochotně ho stáhl s ramen, já rozevřela zip a vylovila složenou, úplně stejnou, zářivě modrou adidasku. Tu ukradenou teď můj muž, zalitý rudými rozpaky, pomalu svékal. Ještě že si neuvědomil, kdo vlastně ten trapas způsobil.    

 

 

 

 

 

 

  

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing