Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: podzimní, Téma: Zaměstnání

Kam s ní

Michaela Maxová, věk: 58 let

Případ, který popisuji, se přihodil mně samotné před několika lety. Trápilo mě to tak, že jsem o tom napsala článek do novin, ale stejně se nic nezměnilo, ale musela jsem se pokusit aspoň o nějakou obranu.

„Kam s ní“

Tato klasická nerudovská otázka se tentokrát netýká starého vysloužilého slamníku, ale ženy – a sice jejího umístění do pracovního procesu v předdůchodovém věku.
Má všech "5 P" , které jsou při obsazování pracovních míst v současné době nejvíce preferovány – a sice potřebné vzdělání, znalosti několika cizích jazyků, ovládání PC, řidičský průkaz skup.B i dobrý zdravotní stav. Jejím handicapem je však pravděpodobně ten zpropadený věk – jak se říká: „mládí pryč a do penze ještě daleko“ (respektive několik let). Ale když se to tak vezme kolem a kolem – on je v této době asi každý věk pro příjem do zaměstnání problematický. Absolventi škol to mají těžké (bez praxe nejsou nikde moc vítáni), mladé ženy to také nemají snadné (půjdou určitě brzy na MD), ženy ve středním věku také ne (mají malé děti a budou s nimi určitě často doma), no a lidé v před důchodem už vůbec ne (těm, co mají dlouhou praxi je potřeba hodně zaplatit a ty, co ji nemají vůbec, se už přece nevyplatí zapracovávat). Takže teď „babo, raď!“
Naše nejmenovaná žena byla ochotna za prací dojíždět i několik desítek kilometrů, splňovala všechny vyžadované podmínky pro přijetí, ale stále bezúspěšně – již několik let. Mnohokrát se zdálo, že by to snad už konečně mohlo vyjít, ale nakonec se vždy objevilo obligátní hlášení: „Promiňte, je nám líto, ale místo je již obsazené“ nebo „zařídili jsme se jinak“ atd.,atd.
Během své nezaměstnanosti dotyčná osoba absolvovala několik RK za účelem ještě většího zvýšení své kvalifikace. Fyzicky je schopná, zdravá, spolehlivá, o práci má zájem. Jak je vidět, to však stále nestačí.
Její poslední zážitek při hledání pracovního místa byl opravdu kuriózní. Kvůli nabízenému místu (i když to byl pouze zástup za MD) byla ochotna v místě pracoviště přes týden i bydlet, protože denní dojíždění by bylo dosti komplikované. Samozřejmě počítala i s tím, že se naruší rodinné vztahy, ale za tu cenu to přeci stálo, ne? Po ne zrovna jednoduchém osobním přezkoušení byla vybrána z několika uchazečů a místo jí bylo „přiklepnuto“  s nástupem do jednoho týdne, kdy měla být podepsána pracovní smlouva a vyřízeny všechny potřebné formality. Dotyčná si tedy nakoupila potřebné vybavení do bytu, kam se měla stěhovat (mimochodem si na to dokonce musela vypůjčit s tím, že to splatí z první výplaty). A pak už se jen těšila. Těsně před nástupem jí však bylo ze strany zaměstnavatele řečeno, že se nástup odkládá o 14 dní, protože původní osoba nastoupí na MD až později. No, bylo to pravda podivné, ale to se stává, že? Po 14 dnech se vedení ozvalo s tím, že se nástup posunuje ještě téměř o 2 měsíce, protože nástup na MD byl opět odložen. To už bylo hodně podezřelé, ale i to se může stát, že? Naše čekatelka byla trpělivá. Ale „tu máš, čerte, kropáč!“ Těsně před po dvakráte posunutým nástupem se vedení ozvalo znovu s tím, že na místo přijali někoho jiného!!! A to beze slůvka jakéhokoli vysvětlení nebo dokonce omluvy. Všichni známí postiženou osobu nabádali, aby si šla stěžovat. Ale kam? Na lampárnu nebo na prezidentskou kancelář? Vždyť smlouva podepsána nebyla. A co se zakoupeným nábytkem? No, o koupi bazarového zboží asi zájem nebude, tak ho prostě někomu darujte! A na zaplacení dluhu si můžete třeba zase vypůjčit od někoho jiného! No a odmítnuté pracovní nabídky, které se mezitím vyskytly, se můžete zase pokusit obnovit, že? Jestli tedy na vás bude ještě někdo čekat!!! A pak že kvalifikovaných pracovníků je nedostatek!


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing