Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: jarní, Téma: Zaměstnání

Kovářova kobyla

Ludmila Křivancová, věk: 44 let

Plavčice, která nerada plave? knihovnice, která nečte? Učitelka, která nesnáší děti? Řezník vegetarián?


Nedávno jsem byla plavat v bazéně. Dala jsem se se slečnou na recepci do řeči. Vylezlo z ní, že tam pracuje už devět let a ještě ani jednou nebyla plavat. Řekla jsem: „Vážně? To si děláte legraci, ne?“

Ona: „ Ale už jsem udělala první krok. Koupila jsem si plavky.“ 

Musím říct, že tak veselou hodinu plavání jsem už dlouho nezažila, protože moje hlava začala chrlit nápady. Smála jsem se do vody a prskala bublinky. Říkala jsem si, jaké by to asi bylo, kdyby se pilot bál létat a plavčík se bál vody. U některých profesí by neochutnat a nezkusit bylo na pováženou, někde je to až nepředstavitelné. Určitě se nikdo, kdo se bojí výšek, nedá zaměstnat u firmy na výškové práce.  Ale zase popelář nemusí mít k odpadkům žádný vztah. Pobavila mě představa, že by zmrzlinář nikdy neochutnal svoji zmrzlinu. Co mě ale rozchechtalo, byla představa, že by v řeznictví pracoval vegetarián. Co by asi dělal, kdyby opravdu nenašel jinou práci? No! Myslím, že by mleté maso do plastových sáčků prostě nandávat nezvládl. Já sama bych jen těžko obstávala v práci se zvířaty. Absurdní je představa nesmělého člověka, který vykonává práci revizora nebo učitelky, která nesnáší dětský křik. I když popravdě, tam se ta nechuť vůči dětem může časem dostavit. Těžko bude nějaký extrovert, který potřebuje lidi, sedět doma u komputeru a překládat texty a zubařem se asi nestane ten, kdo nemá rád, když si na něj někdo otvírá hubu. I představa knihovnice, která skončila svou četbu u slabikáře, je dost podivná. Ale nedělejme si iluze, některé práce lze vykonávati jako rutinu bez nějaké velké invence. Nebo u takového maséra či kosmetičky je těžko představitelné, že by se neradi dotýkali lidí. Co takový ráčkující televizní komentátor? 

Určitě se může stát, že někteří ve svém povolání vyhoří a měli by hledat změnu. Proč by takový bankovní úředník nemohl pracovat třeba s delikventní mládeží nebo unavený psychiatr jít pracovat se dřevem. Někdy by jim to velmi prospělo, i když se ze zaběhnutých kolejí špatně vystupuje.

V bazéně jsem si vymýšlela různé absurdnosti – horolezce, který se bojí výšek, zahradníka, kterému se protiví hlína, hospodského, který nemá rád pivo a nesnáší cigaretový kouř, či lékaře, který nesnáší pohled na krev.  U sebe vím, že bych absolutně neuspěla jako dojička krav, nebo provozovatelka psího útulku. Musím říct, že mě paní v recepci bazénu opravdu pobavila a opět se ukázalo, že kovářova kobyla často chodí bosa. 

Doufejme, že kuchař má jídlo rád, kadeřnice rozumí šampónům a učitelka má ráda děti. Pevně doufám, že hudební skladatel miluje hudbu, spisovatel knihy a sochař svoje výtvory.

Hlásím, že jako knihovnice doma mám knížky a čtu. 


 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni...

Téma: Rodina

Šílená Pejskařka

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Pes nejlepší přítel člověk, ale největší nepřítel přítele. O tom, jak se z normální obyčejné holky stane šílená...

Téma: Rodina

Konečně společný výlet

Dagmar Tomášková, věk: 55 let

Přečíst

Jak se nám podařilo ušetřit čas na výlet a jak dopadl s nezvaným společníkem...nebo spíš společnicí...

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing