Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2017, Kolo: letní, Téma: Muži

První rande

Markéta Kovářová, věk: 33 let

Fejeton je v podstatě studií na téma první rande. První rande a možnosti jeho průběhu a výsledek na základě známých tezí a očekávání.

Já a muži to je téma na humoristický román rozsahem překračující Vojnu a mír. Proto je jasné že mě život vedl k hlubšímu zamyšlení nad tím proč to tak je. Jak je možné že veškeré moje vztahy později, nebo spíš dříve ztroskotaly? Chtělo by se hledat potíž a jádro pudla. Při hledání kde je zakopán pes po hodinách a hodinách hledění do zdi jsem došla k prozření.
Problémem jsou očekávání. První v nás pěstují už dětské pohádky. Čekáme na příjezd prince na bílém koni a při tom nejsme připravené na to, že by se to skutečně mohlo stát. Co by nastalo kdyby skutečně přijel princ na bílém koni? Máme pro něj připravenou otýpku sena a krytou stáj? Možná někdo namítne, že by se princ mohl modernizovat a přijet ve svém Ferrari, ale to problém neřeší.
Kdyby přijel za mnou ve svém Ferrari nejprve by narazil na silniční retardér. Pokud by vůz náhodou zůstal pohromadě musel by překonat další nástrahu v podobě soustavy vzájemně propojených děr. Kdyby ho tohle náhodou neodradilo musel by to pět krát zopakovat při kroužení po parkovišti a hledání volného místa a nakonec by urazil minimálně půlku auta při parkování na patníku. V případě příjezdu na sídliště rozhodně nemůžu počítat že by ideální muž byl milionář ve Ferrari. Musí to být praktický typ s praktickým vozem schopném projet i tankodrom a při tom dost malým, aby se vešel mezi čáry.
Potom bychom si mohli vyjít na první romantické rande, ale to je další potíž. Romantické rande na sídlišti... Barevný západ slunce nad panelovými domy, červánky nad žlutou popelnicí k recyklaci plastů a vlahý vánek a zvuky probouzejících se krys s romantickým vánkem nesoucím zápach rozkládajících se zbytků potravin. Romantika jako trám.
Nesmyslné možnosti a klišé jako rande typu sezení v mechu vylučuji předem, stejně jako romantiku na mořském břehu. V úvahu by snad padalo pro svou geografickou příhodnost posezení na břehu rybníka s vyhlídkou na rákos, tiše plující labutě a hladinu zrcadlící rudé nebe. Bohužel ani tohle romantické rande nevyšlo, respektive se o něm nedá s klidnou duší ani psát bez repelentu v kapse.
Možná to byla skutečně nepřipravenost a nesprávná očekávání, která z každého mého prvního rande udělala i to poslední. Proto jsem se rozhodla všechny tyhle romantické nesmysly zahodit a od dalšího rande zásadně nic neočekávat a být připravená na všechny eventuality.
Už samotný pobyt na horách sliboval mnohé a navíc dokonale bílá zimní krajina, stromy obalené jinovatkou a rampouchy jak kostelní varhany. K tomu všemu křišťálový vzduch a průzračné výhledy do kraje to by mohlo být konečně to pravé a neokoukané romantično. Raději ale nic neočekávám.
Rozhodně nečekám vichr sto padesát kilometrů v hodině a prsty co přes rukavice mrznou a chlad se proklubává do bot co v nich brzy umrznou prsty a ulomí se. Slunce vysoko a sníh tak hluboký, že tu dřív umřeme než se z něj vyhrabeme. Jsem promoklá ale voda mi mrzne na oblečení, které se mrazem spíš láme než ohýbá. Hlad, že bych chroustala hřebíky a k tomu čokoláda zmrzlá tak, že nejde ani zlomit ne tak ukousnout. Žízeň, ale voda v lahvi v batohu se proměnila v ledovou tříšť. Zoufalství! Jestli tohle přežiju už v životě ho nechci vidět! To je konečně aspoň jasný konec rande i vztahu a bez očekávání. On je ale nadšen.
„Páni, to bylo ale krásně!" zbláznil se? To dostatečně nezmrzl? „A ty výhledy! Aspoň sto kilometrů..." asi halucinace. „A ten sníh? Kdy jsi naposledy viděla tolik sněhu? Leda v Mrazíkovi!" jásal asi z hladu. „A taky ty rampouchy! Paráda!" mohly nám spadnou za krk a zabít nás. „A ten led? Úplně průzračný! Jako zrcadlo!" málem jsme si na něm zlomili vaz. „Nádherný den!" asi patologická euforie, nebo mu prostě zmrzl mozek a úplně zblbnul.
Jestli tohle bylo rande pak nevím jak vypadá peklo, ale hoch tou zimou zřejmě skutečně zblbnul a to natolik, že si mě vzal. Teď je z nás pěkný masochistický páreček co se v největší zimu hrabe do hor aby si zopakoval svoje ideálně romantické první rande.

 

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing