Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: zimní, Téma: Rodina

Opuštěné děti

Ingrid Hřebíčková, věk: 55 let

Rodina- je to jen slovo nebo ještě pro nás má nějaký význam v této hektické době? Jsme ochotni se zamyslet nad opuštěnými dětmi a pomoci jim? Nebo si každý raději hledíme jen svého?

                 

       Onehdy jsem se procházela nejmenovanou pražskou ulicí, mohla to být Radlická nebo na Můstku, to přece, vážení čtenáři, není důležité. Vtom mi upoutal hlas volajícího mladíka. „Pomozte opuštěným dětem z dětského domova! Kupte si přívěsky! Haló paní pojďte do toho se mnou! “ Paní utíkala, co jí nohy stačily a tvářila se, že ta slova patří někomu jinému. Další pán zakroutil hlavou, jako že nemá na rozdávání a už byl pryč. 
Mladík byl veselý, na pohled hezký –náctiletý hoch, jistý si jak svým vzhledem, tak svým úspěchem. Nestaral se o to, kolik lidí chytne, kolik prodá. Důležité pro něho bylo, že je rád, že může někomu pomoci. Vypadal, že je rád na světě. Že zkrátka pomáhá lepší věci. Byl ještě ve věku, kdy věří v lepší budoucnost. Anebo taky že budoucnost napraví právě jeho generace. A kdo z nás v jeho věku nevěřil? 
Připomnělo mi to můj zážitek z novoroční mše, kde jsem ve venkovském kostele poslouchala pana faráře. Jak krásně povídal o lásce, o Ježíškovi, Panně Marii a Josefovi. Svatou rodinu musíme mít stále na paměti, pokračoval pan farář. A proto bychom měli v každém děcku vidět malého Ježíška, zdůrazňoval nám. Pan farář měl především na mysli pomáhat a chránit ty nejmenší. Bránit je a hlavně milovat. Těm patří království nebeské.
Tak jsem tam postávala poblíž onoho mladíka a čekala na tramvaj. Napadlo mě, jestli taky on nepotřeboval pomoci coby opuštěný chlapec. Spíš asi ne. Vypadal, že měl šťastné dětství, plné lásky a chce proto pomoci těm ,co jim starostlivá péče a láska chyběla. To máte tak, říkala vždycky moje dobračka teta – už je dávno na pravdě Boží – někdo má smůlu, jen co se narodí a druhý zase štěstí, ani si ho nezaslouží. A taky dodávala – osudu neutečeš, i kdybys byla zašitá v pytli. Tyto děti vykoukly do života právě s tou smůlou a ještě k tomu jsou „v pytli“. 
Ale jen si nemyslete milí čtenáři, že je to tak jednoduché, dát někomu peníze. To si tak jeden řekne - já už jsem dal dost. Já nemám nazbyt, ať dávají ti, co na to mají. No jo, ale to je problém, Ti co na to mají, ale co? Peníze? Srdce? Radost obdarovat? Schopnost radovat se z toho, že pomohou druhému? To pak aby se v tom člověk vyznal, kdo má dávat. Ti z hrubšího zrna pošlou mladíka někam, on pak ani neví, kudy tam má jít a jestli se mu tam bude líbit. A už vůbec by se mu k takovým lidem nechtělo zpátky vracet. A jak tak poslouchám toho mladíka, tramvaj ne a ne přijet, pozoruji kolemjdoucí.
Moc 
velký úspěch s tím prodáváním nemá. Jo, kdyby tak nabízel levné prací prášky a ještě k tomu v akci, to by bylo jiný kafe. Nebo kdyby nabízel bezúrokové půjčky. A nechtěl by po nich žádné doklady, žádné potvrzení o výši platu. To by byla fronta na dva kilometry. A ještě k tomu by se jeden snažil předběhnout druhého a nastala by tlačenice. A kdoví jestli ne pranice. Každý by se oháněl tím svým problémem a ještě k tomu by třeba přidal, že ne vlastní vinou je na tom tak bídně, zkrátka a dobře by byl mladík hned vyslyšen.  To by bylo důvodů, proč zrovna on má na to právo, jeden by volal, že přišel o majetek, druhému, že utekla žena s mladším, třetí že zůstal bez práce a nikdo by se neohlížel na ty nejmenší, co přišli na svět takto bez lásky. Kdo z nich by bral ohledy na bezbranné a opuštěné, co postrádají rodinu?  Tady musí mít kupující ještě srdce na dlani. Z té dlaně si pak pan prodavač může vzít jen ty drobné. Pozor, pane prodavači, to by byla krádež, vzít někomu srdce. Srdce z kamene by stejně nikdo brát nechtěl. Hezká slečna stojící nablízku, zabraná v hlučném tichu ve svých myšlenkách, netečně vyťukává sms. Ta má v srdci stejně jen toho, komu je sms určena. Opodál se potácí opilý bezdomovec, ten už má beztak „nakoupíno“. Prošedivělý pán, oblečený ne zrovna podle poslední módy Versace, vyslyší prosbu mladíka a kupuje hned 2 přívěsky. -
- Já je dám vnukům, pochlubí se hned. Dělají mi jen radost….Drobné si nechte…
- Děkuji a přeji hezký den!
- Vám taky přeji hezký den! 
Muž neurčitého věku s prázdnou kapsou i pohledem netečně míjí stánek s mladíkem. Přichází mladá maminka sotva se čtyřletým capartem. Zaslechnu útržkovité věty…Já sama…z adoptivní rodiny…Moji rodiče…moc hodní….Čtyři roky mi byly….
- Tak nashledanou!
- Děkuji a hezký den přeji, odvětí opět mladík.
Ke stánku přistupuje sebevědomý muž středního věku, beze slova vybere přívěsek, nečeká na vrácení peněz, mávne rukou a sebejistě spěchá dál do svého úspěšného dnu jistý sám sebou.  Jak tak poslouchám, rychle se přibližuji ke stánku. Co kdyby mi tramvaj přijela dřív a já to nestihla. Rychle kupuji jeden přívěsek. Je nás prostě víc, komu záleží na těch malých mrňousech. A taky komu je ještě rodina svatá.
A vůbec! Co kdybych neměla hezký den!

   

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing