Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: podzimní, Téma: Rodina

Hyperaktivní dítě

Míla Černá, věk: 78 let

Názory na výchovu se po generace mění, ale dnešní tempo jejich proměn můžeme srovnat snad jen s prudkými změnami v technickém rozvoji.Odjakživa jsme měli děti hodné,vzdorovité i zlobivé, ale dnes chování našich potomků sleduje pod lupou armáda odborníků pediatrů, psychologů i neurologů a značkuje je odbornými termíny. Jeden z nejčastějších je "hyperaktivní dítě."

Hyperaktivní dítě.
Před lety, ke konci horkého léta jsem ve městě nenápadně dozírala na svou dceru, která v pětatřiceti očekávala prvního potomka a snášela poslední týdny těhotenství dost špatně. Procházka stinným parkem, posezení na lavičce, napětí, visící ve vzduchu by se dalo krájet. „Nechceš se napít? Mám minerálku-" „Ne, nechci." „Ale měla bys´, aspoň trochu, udělá ti to dobře-" „Neraď, mami! Celej život mě diriguješ - uvědomuješ si, že mi je pětatřicet? Od malička si mě sekýrovala, ve všem!" S proudem výtek se, jako obvykle, dostávala do hysterických otáček. „Vždycky si mě jen komandovala, kontrolovala, nenechalas´mě nic - nic - to já svý dítě takhle dusit nebudu!" Oponovat nemá smysl. Mlčky jsem si vybavila její dětská léta.
Dodnes mě polije stud, když vzpomenu jak čtyřletá divoška vyskočila na návštěvě na křeslo v obýváku, pak na komodu a ještě stačila strhnou talířky s občerstvením. Nevychované děcko, konstatovali naši známí později. Podruhé to byl katastrofický závěr nedělní procházky, kdy jí před staženými závorami tatínek vysvětloval funkci červeného světla a nedržel dětskou tlapku dost pevně. Vysmekla se mu a s potměšilým úsměvem podklouzla závoru rovnou na koleje. V zatáčce už se ozývalo houkání, táta po čtyřech podlezl závoru, strhl ji do bezpečí a pak potupně seřezal prdelku pod vyhrnutou sukničkou. Několik měsíců s ním pětileté škvrně odmítalo komunikovat. I návštěva prarodičů se zvrtla. Uprostřed večeře jsme jí odmítli pustit v televizi Pohádku ovčí babičky a tak s sebou, jako už kolikrát, mrskla s řevem o zem. Děda se neudržel. Popadl ji a vrazil v koupelně pod studenou sprchu. S bačkůrkama a v tepláčkách.
„Máte nevychovaného spratka," prohlásil. Měla jsem se jí zastat? Tolik jsem se přece snažila, po dobrém, vysvětlováním, výchovnými zákazy - nic. A pak mě odměňovala záchvatem lásky -„mamulko, maminečko, viď, že jsem tvoje kůzlátko-" Sladká náplast na všechny útrapy.
Školní roky přinesly houpačku problémů i nečekaných úspěchů. Když ve druhé třídě místo odpovědi paní učitelka uslyšela -„ na blbý otázky nebudu odpovídat. Každej debil ví, že Prahou teče Vltava, ale já vím, že to, co pak pokračuje do Němec, by se nemělo jmenovat Labe, ale taky Vltava, protože u Mělníka je Labe menší!" „Je to s ní těžký," povzdechla učitelka. „Je mimořádně nadaná, ale dělá jen to, co sama chce." Leccos jí tolerovali, když však v páté třídě utekla s prásknutím dveří z hodiny, protože -„nikdo mě nebude nutit poslouchat to blbý povídání o husitech, když všechno bylo jinak-" Naštěstí v pořádku dorazila domů. Ředitelská důtka, provázená dvojkou z chování, ji nijak nepoznamenala. Jenom nepochopení necitelné matky se jí nějak zle zadřelo pod kůži.
Přeběhlo pár let. Sladký uzlíček, který se vyloupl na svět ke konci toho horkého léta, povyrostl a rozhodl se ukázat své matce co to je, mít hyperaktivní dítě. Naučil se reagovat na všechny nepříjemné situace vzteklým řevem a válením se po zemi. Dcera, vyznávající laskavou tolerantní výchovu, mu zprvu mírně domlouvala, ale když zjistila, že její slova vůbec nevnímá, usedla do křesla a nechala synka zuřivě se zmítat na koberci. Vydržela hodně, hodně dlouho, ale když se počůral, vzala ho něžně do náruče a rezignovaně podala vyvzdorovanou čokoládu. Určitě ji za pár let neosočí z nelaskavého přístupu, jenže - co z něho bude za pár let?


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing