Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: letní, Téma: Rodina

Maxi kozy aneb Co na srdci to na hrudníku

Ina Borovcová, věk: 38 let

O tom jak se cítím po výměně svého letitého titulu MsŽ (matka samoživitelka) za titul MsK (matkou na stará kolena).

Maxi kozy aneb Co na srdci to na hrudníku

Někdo si nevidí dál než za vlastní kapsu, jiný na pověstnou špičku nosu a já si přes břicho nevidím na špičky svých vlastních nohou. Místo toho, abych zahájila tolik poslední dobou oblíbený trojboj pro chrty: hladovku, projímadlo, zvracení anebo skočila na váhu, hodila plavkami do koše a běžela sto metrů daleko od zrcadla, absolvuji se svým pupíkem mnohem náročnější disciplínu - třetí stupeň povodňové aktivity.
Abyste tomu rozuměli, nebydlím v žádné zátopové oblasti, ale můj přítel, zabývající se stavbou vodohospodářských staveb, přirovnává mé těhotenské trimestry ke třem stupňům povodňové aktivity.
První stupeň označuje jako svůj stav bdělosti, s mojí nadměrnou spavostí. Druhý stupeň nazývá stavem pohotovosti, kam jsme kvůli mým horečkám museli hned dvakrát, a ve třetím stupni vyhlašuji já stav ohrožení, protože zatímco nejsem vůbec přichystaná do porodnice, on má v plážové tašce sbalené plavky pro případ porodu do vody a nůžky, nožík, šitíčko. Ne, že by jeho přirovnání nebylo výstižné, ale nebude přehlednější přestat dělit na trimestry, opustit deset lunárních a devět kalendářních měsíců a využít deseti stupňů Richterovi stupnice?
V prvním stupni není cítit ani těhotenství, ani zemětřesení. Druhý stupeň už zaznamenává seismometr a dvě čárky na těhotenském testu. Ve třetím stupni jsou záchvěvy cítit a i když nepůsobí žádné škody, tak hrozně špatně mi už dlouho nebylo… V devátém stupni je nejvyšší čas zvěčnit toto masívní hormonální zemětřesení ještě dřív, než nastane evakuace a tak jsem nás objednala k fotografovi. Jenže člověk míní, příroda mění a fotograf se musí odložit, protože stejně tak jako většinu žen v tomto období, i mě přepadl takzvaný hnízdící instinkt neboli neodbytná touha zútulnit domov pro dítě.
Pohnul se mi kámen, uvolnil písek v ledvinách, a i když malá kopala celkem slušné základy, neměla jsem pozemek a dost železa v organismu, abych mohla začít stavět. Mému instinktu tedy nezbylo nic jiného než se spokojit s kompletní rekonstrukcí kuchyně. Na vchodové dveře jsem napsala od kdy do kdy budeme rekonstrukci provádět, omluvila se všem nájemníkům v domě za hluk i za případný nepořádek – prachu bylo, jak sojové omáčky ve vietnamských pokrmech a zveřejnila jméno hlavního sponzora. Uvedla přítelovo jméno. Rekonstrukce byla náročná, ale dopadla dobře a v naší rodině vládne obrovská radost. Dokonce dvojnásobná. Těšíme se z fotografií, byť na některých z nich vypadám, že byly focené kalkulačkou a z šedo-fialové moderní kuchyně, ke které donedávna barevně ladil i můj starší syn, se svými tmavě fialovými odznaky lásky neboli cucfleky. Teď, když mu hnědnou a žloutnou, se sem hodí stejně tak jako zmínka o mém věku.
Vím přesně kolik mi je, a že už tři roky spadám u gynekologa do kategorie „stará matka“. Jenže být matkou na stará kolena, má své nesporné klady a výhody. Jsem více uvědomělá než ve dvaceti a moc dobře si při pohledu do zrcadla uvědomuji, že nemohu mít kočárek značky Maxi Cosi, protože se to určitě čte maxi kozy a tak na ty své nemusím hned upozorňovat. Ačkoliv nesedám do vany, vypadám pak jak velryba na mělčině, tak mnohem více pečuji o svoji duševní hygienu. Jsem klidnější. Klidně si nechám dát ránu z milosti a probudím se až v den porodu. Jsem moudřejší a tak vím, že chlap, který zplodí dítě v padesáti a výš, je považován za kance a na ženy kolem čtyřicítky se pohlíží jako na staré?
Pravda, jsem více unavená, funím do schodů a cítím se jako inkubátor v posledním stádiu. Hůř vidím a tak s láskou vybírám dioptrické brýle ke čtení pohádek, ale stará se budu cítit, až mi na účet přijde mateřská společně s důchodem.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing